•  strona główna 
  •  mapa serwisu 
  •  kontakt
  •  polityka prywatności 
  •  linki 
  •  wyszukiwarka                                                             
  • 
    


Slideshow Image 1
Slideshow Image 2
Slideshow Image 3
Slideshow Image 4
Slideshow Image 5
Slideshow Image 6
Slideshow Image 7
Oficjalna strona Pobiednej
Strona główna Biblioteczka Dzienniki podróżne 1765-1800

Dzienniki podróżne 1765-1800


Autor: Adolph Traugott von Gersdorf

Tłumaczenie na podstawie transkrypcji
Ullricha Junkera oraz rękopisów

Przełożył: Marcin Wawrzyńczak

Wydawnictwo Wielka Izera

Rok wyd.2022

Oprawa twarda

Format 140 x 215

Stron 396

Obszerny wstęp zapoznaje czytelnika z życiorysem Adolpha Traugotta von Gersdorf, a także rozległością jego zainteresowań i kontaktów, wymieniając m.in. miejsca, które odwiedził w ciągu swego życia (muzea, kolekcje sztuki, ogrody, zakłady przemysłowe itd.), jego licznych korespondentów, a także mnogość postaci ze świata nauki, sztuki i kultury, z którymi miał do czynienia.

(...) Wyruszając z Unięcic (Meffersdorf, dzisiaj część Pobiednej, z istniejącego do dzisiaj pałacu, autor podróżuje (wozem, konno lub w górskiej "lektyce" - krześle na drągach) i wędruje m.in. po Pogórzu Izerskim (łużyckim, śląskim i czeskim), Górach Izerskich (m.in. na Smrek, który był częścią jego majątku i zapewne ukochaną górą, skoro odwiedził ją ponad 80 razy), Karkonoszach, Kotlinie Jeleniogórskiej, Górach Wałbrzyskich, Rudawach Janowickich i Górach Kaczawskich. Śpi w schroniskach, gospodach i na przygodnych kwaterach, mierzy (temperaturę powietrza, ciśnienie, wysokość wodospadów), obserwuje przez lunetę okolicę, skrzętnie zapisując wszystkie widziane szczyty i inne punkty charakterystyczne, zbiera minerały, rejestruje warunki meteorologiczne, przygląda się faunie i florze, odwiedza rzemieślników, szkicuje, zachodzi do kościoła i do teatru, z jednakowym zainteresowaniem ogląda dzieła sztuki i kamieniołomy czy sztolnie, każdorazowo notując przy tym godzinę i minutę przyjazdu i odjazdu.(...) Osobną część książki stanowią rysunki Johanna Gottfrieda Schultza (1734-1819) z kolekcji Kulturhistorisches Museum Görlitz. Był on współpracownikiem Adolpha Traugotta von Gersdorfa, a rysunki przedstawiają Unięcice (w tym pałac) i okoliczne bliższe lub dalsze miejscowości (m.in. Pobiedną, Gierałtówek i in.).

Powyższą książkę stawiamy na naszej półce "Pobiedna w literaturze", ponieważ jest to obowiązkowa pozycja na półce z książkami każdego, kto interesuje się historią Pobiednej, z czym nierozłącznie wiąże się postać Adolpha Traugotta von Gersdorf.

Opracował: Leszek BartnikDołącz do nas

Kalendarium
Czy wiesz, że...
Zdjęcie tygodnia
Pocztówka miesiąca
Panorama
Wirtualny cmentarz
Informator SMS
Polecane linki


Wszystkie materiały na tej stronie objęte są pełnym prawem autorskim,
osoby zainteresowane ich wykorzystaniem (w całości, lub części) proszone są o uprzedni kontakt z redakcją serwisu www.pobiedna.pl.


copyright © pobiedna.pl 2007-2023          Statystyki obsługuje system statystyk stat4u