•  strona główna 
  •  mapa serwisu 
  •  kontakt
  •  polityka prywatności 
  •  linki 
  •  wyszukiwarka                                                             
  • 
    


Slideshow Image 1
Slideshow Image 2
Slideshow Image 3
Slideshow Image 4
Slideshow Image 5
Slideshow Image 6
Slideshow Image 7
Kalendarz odbioru odpadów 2024
Kalendarz niedziel handlowych w 2024 roku
Sołecka Strategia
Rozwoju Wsi


Oficjalna strona Pobiednej

Czytelnictwo w Pobiednej

26 kwietnia 2016r.

"Kto czyta książki, żyje podwójnie", powiedział Umberto Eco. Jednak jak wynika z ostatnich badań przeprowadzonych przez Bibliotekę Narodową we współpracy z TNS Polska aż 58,3% Polaków w 2014 roku nie miało kontaktu z żadną książką. 41,7% respondentów jedynie raz zajrzało do książki, w tym także e-booka, albumu, encyklopedii, słownika lub poradnika (w tym również np. książka kucharska). To o 2,5% więcej, niż dwa lata wcześniej. Do 12,3% wzrósł odsetek czytających od 3 do 6 książek (w 2012 roku - 10,8%), a 1-2 książki przeczytało 16,4% badanych (w 2012 roku - 15,7%), zaś tylko 11,3% to prawdziwi czytelnicy, którzy przeczytali więcej niż 7 książek (w 2012 roku - 11,1%).

Ponad 100 mln zł rocznie na rozwój czytelnictwa przeznacza Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego poprzez Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa. W ramach programów MKiDN, Biblioteki Narodowej, Instytutu Książki, Narodowego Cemtrum Kultury prowadzone są akcje promujace czytelnictwo. Akcje polegają głównie na doposażaniu i modernizacji bibliotek, szkoleniu bibliotekarzy, dofinansowaniu Dyskusyjnych Klubów Książki, dofinansowaniu wydawania unikalnych pozycji literatury polskiej i światowej i wartościowych czasopism kulturalnych. Prowadzone są różne akcje promujące czytelnictwo i chyba njabardziej znaną jest prowadzona od 2001 roku "Cała Polska czyta dzieciom".

Biblioteka w Pobiednej prowadzi różne akcje, jedną z ostatnich promujących czytelnictwo była: "Przedszkolaki w bibliotece - głośne czytanie". Odbywa się cykliczny konkurs "Czytelnik Roku" obejmujący zasięgiem miasto i gminę Leśna. Zwycięzcami ubiegłorocznej edycji konkursu w kategorii powyżej 18 lat była czytelniczka z Pobiednej i w kategorii do lat 7 czytelnik z Pobiednej, ponadto zostało wyróżnionych kilkoro innych czytelników z Pobiednej.

W Pobiednej nikt badań nie prowadził ale należy przyjąć, że jest tak jak w powyższym badaniu lub jeszcze gorzej.

W związku z obchodzonym 23 kwietnia Światowym Dniem Książki i Praw Autorskich ustanowionym przez UNESCO przygotowaliśmy dla państwa informacje na temat czytelnictwa w Pobiednej.

W Pobiednej funkcjonują dwie biblioteki.
- biblioteka szkolna dla uczniów mieści się w budynku Szkoły Podstawowej,
- biblioteka publiczna znajduje się w budynku Przedszkola Gminnego w Pobiednej przy ulicy Dworcowej 1. Czynna jest we wtorki i czwartki w godzinach 9.3o - 16.oo. Biblioteka udostępnia dwa stanowiska komputerowe z darmowym dostępem do internetu. Zainteresowani mogą korzystać z nich w dniach otwarcia biblioteki.

Poniżej przedstawiamy państwu różne informacje dotyczce wyłącznie biblioteki publicznej w Pobiednej.

Działalność biblioteki publicznej w Pobiednej
(poniższe wyliczenia oparte są na ogólnej liczbie mieszkańców
Pobiednej i Wolimierza na dzień 31 grudnia roku, którego dotyczą).
Źródło: Biblioteka w Pobiednej
Opracował: Leszek Bartnik


Dołącz do nas

Kalendarium
Czy wiesz, że...
Zdjęcie tygodnia
Pocztówka miesiąca
Panorama
Wirtualny cmentarz
Informator SMS
Polecane linki


Wszystkie materiały na tej stronie objęte są pełnym prawem autorskim,
osoby zainteresowane ich wykorzystaniem (w całości, lub części) proszone są o uprzedni kontakt z redakcją serwisu www.pobiedna.pl.


copyright © pobiedna.pl 2007-2023          Statystyki obsługuje system statystyk stat4u