•  strona główna 
  •  mapa serwisu 
  •  kontakt
  •  polityka prywatności 
  •  linki 
  •  wyszukiwarka                                                             
  • 
    


Slideshow Image 1
Slideshow Image 2
Slideshow Image 3
Slideshow Image 4
Slideshow Image 5
Slideshow Image 6
Slideshow Image 7
Kalendarz odbioru odpadów 2024
Kalendarz niedziel handlowych w 2024 roku
Sołecka Strategia
Rozwoju Wsi


Oficjalna strona Pobiednej
strona główna Aktualności Obowiązek noszenia maseczek

Obowiązek noszenia maseczek


Od soboty cała Polska w żółtej strefie

Od soboty 10 pażdziernika 2020 r. na terenie całego kraju został wprowadzony obowiązek noszenia maseczek, który będzie egzekwowany we wszystkich miejscach publicznych, m.in. w sklepach, galeriach handlowych, targowiskach, bankach, na poczcie, w kinie i teatrze. Usta i nos należy zasłaniać także podczas wizyty u lekarza, w kościele, urzędzie i innych budynkach użyteczności publicznej, ale przede wszystkim na świeżym powietrzu. To powrót do sytuacji sprzed 30 maja, gdy podobny nakaz dotyczył całej Polski.

Ministerstwo Zdrowia w związku z nadchodzącym dniem Wszystkich Świętych przypomina, że konieczne jest to również podczas przebywania na terenie cmentarza.

Maseczki nakładamy w pojazdach transportu publicznego - taksówkach, autobusie, tramwaju, pociągu czy metrze. Ta zasada egzekwowana jest od miesięcy.

W przypadku prywatnego samochodu wszystko zależy od znajdujących się w nim pasażerów.

Jeśli są to nasi bliscy, domownicy, dzieci do lat czterech, takiego obowiązku nie ma. Maseczki są konieczne w przypadku podróżowania ze znajomymi, współpracownikami z pracy - osobami, z którymi nie mieszkamy. Powinny mieć je na sobie przez całą drogę, bez względu na czas przejazdu. Jeśli jedziemy samochodem sami, nie musimy mieć na sobie maseczki. ale musimy ją posiadać. Pamiętajmy, że nakładamy ją w przypadku kontroli drogowej lub pobytu na stacji benzynowej.

Osoba, która z różnych przyczyn, np. niepełnosprawności, nie może zakrywać ust i nosa, będzie musiała okazać zaświadczenie lekarskie. Zrobi to na wezwanie policjanta czy funkcjonariusza straży miejskiej. Do tej pory wystarczało słowne oświadczenie korzystania z takiej przesłanki przez osobę, która nie stosowała się do obowiązku. Wiele z nich niezasadnie korzystało z tej możliwości, wprowadzając w błąd co do swojego stanu zdrowotnego.

Według lekarzy nie ma podstaw prawnych do wystawiania zaświadczeń osobom chorym na astmę, choroby płuc, np. POCHP, czy też z chorobami serca.

Policjanci będą mogli weryfikować autentyczność dokumentu u jego wystawcy, jeżeli będą mieli podejrzenie, że może być podrobiony. Poświadczenie nieprawdy stanowi przestępstwo.

Ze względu na lekceważenie obowiązku noszenie maseczek Ministerstwo Zdrowia zapowiedziało we wtorek politykę "zero tolerancji". Służby mają surowo karać za brak maseczki w miejscach, gdzie to konieczne.

Jeśli nie będziemy stosowali się do obowiązku noszenia maseczki musimy się liczyć z mandatem do wysokości 500 zł albo skierowaniem wniosku o ukaranie do sądu w przypadku odmowy przyjęcia mandatu.

Nie musimy mieć na sobie maseczki przy stole w restauracji lub barze. Nie jest konieczna również w pracy, gdy nie mamy styczności z osobami z zewnątrz.

Ponadto należy
- stosować się do obecnie obowiązujących ograniczeń,
- często myć i dezynfekować ręce,
- zachowywać bezpieczną odległość od innych osób,
- unikać dotykania oczu, nosa i ust,
- zainstalować na swoim telefonie aplikację STOP COVID - ProteGO Safe.

Nowe zasady

Od soboty do odwołania obowiązują także nowe zasady w lokalach gastronomicznych i na wydarzeniach kulturalnych. A na imprezach okolicznościowych, dopuszczalne jest mniej gości niż dotychczas.
Opracował (m).


Dołącz do nas

Kalendarium
Czy wiesz, że...
Zdjęcie tygodnia
Pocztówka miesiąca
Panorama
Wirtualny cmentarz
Informator SMS
Polecane linki


Wszystkie materiały na tej stronie objęte są pełnym prawem autorskim,
osoby zainteresowane ich wykorzystaniem (w całości, lub części) proszone są o uprzedni kontakt z redakcją serwisu www.pobiedna.pl.


copyright © pobiedna.pl 2007-2023          Statystyki obsługuje system statystyk stat4u