•  strona główna 
  •  mapa serwisu 
  •  kontakt
  •  polityka prywatności 
  •  linki 
  •  wyszukiwarka                                                             
  • 
    


Slideshow Image 1
Slideshow Image 2
Slideshow Image 3
Slideshow Image 4
Slideshow Image 5
Slideshow Image 6
Slideshow Image 7
Kalendarz odbioru odpadów 2024
Kalendarz niedziel handlowych w 2024 roku
Sołecka Strategia
Rozwoju Wsi


Oficjalna strona Pobiednej
strona główna Infrastruktura Czarna Aleja

Czarna Aleja ( Gutsallee )

10 grudnia 2021 r.
Za panowania Wolfa Adolfa von Gersdorf powstało w Pobiednej wiele nowych ogrodów, sadów i alei. To właśnie dzięki niemu w latach 1733-1738 powstała "Czarna Aleja".Początkowo obsadzona była lipami, bukami, dębami i kasztanowcami, które posadzono w rzędach po obu stronach drogi. Poza tym, że nie ma już niemal połowy ówczesnego drzewostanu, urosło dużo samosiejek i bardzo zniszczona jest jej nawierzchnia to pomimo upływu prawie 300-tu lat aleja niewiele się zmieniła.Początek alei znajduje się tuż za północno-wschodnią bramą dawnego folwarku pałacowego i w linii prostej prowadzi na północny-wschód w kierunku Wolimierza. W końcowej części aleja rozgałęzia się w dwóch kierunkach. Jedna z nich, na wprost prowadzi do Wolimierza, a druga skręcająca w lewo doprowadzi nas do drogi, która prowadzi do ul. Dworcowej.


Czarna Aleja została oznaczona czerwonym kolorem

Po obu stronach alei znajdują się pola uprawne.

Długość alei do rozwidlenia wynosi 965 metrów, a szerokość ok. 4 metrów. Drzewa sadzone były w odstępach ok. 6 metrów. Łączna liczba drzew posadzonych przy alei wynosiła ok. 320 sztuk, jednak w dniu dzisiejszym rośnie przy niej już tylko 178 oryginalnie posadzonych drzew.
Najgrubszym drzewem, które obecnie rośnie przy alei jest wiekowy kasztanowiec, którego obwód pnia wynosi 565 cm!!!Początkowo "Czarna Aleja" służyła jako miejsce przechadzek dla mieszkańców oraz przejażdżek konnych dla miłośników jeździectwa.
Polska nazwa "Czarna Aleja" pochodzi z tłumaczenia niemieckiej nazwy "Schwarze Allee", inna znana nazwa brzmiała "Gutsallee".
Nawierzchnia drogi między szpalerami drzew jest kamienno-szutrowa, jednak w wielu miejscach dosyć zniszczona.Spacerowanie po "Czarnej Alei" jest dosyć utrudnione, ponieważ dostać się na nią można od strony Wolimierza lub od drogi, która znajduje się przed budynkiem dawnej szkoły podstawowej przy ul. Strzeleckiej w Pobiednej.
Obecnie "Czarna Aleja" służy głównie jako droga dojazdowa do pobliskich pól dla pojazdów rolniczych i tylko sporadycznie można na niej spotkać spacerujące osoby.O Czarnej Alei przez minione stulecia powstało wiele legend. Kilka z nich można przeczytać tutaj:

Legenda "Czarna Aleja"

Legenda o starym generale

Legenda o rycerzu Wigandzie

Tekst i zdjęcia Leszek Bartnik.
Dołącz do nas

Kalendarium
Czy wiesz, że...
Zdjęcie tygodnia
Pocztówka miesiąca
Panorama
Wirtualny cmentarz
Informator SMS
Polecane linki


Wszystkie materiały na tej stronie objęte są pełnym prawem autorskim,
osoby zainteresowane ich wykorzystaniem (w całości, lub części) proszone są o uprzedni kontakt z redakcją serwisu www.pobiedna.pl.


copyright © pobiedna.pl 2007-2023          Statystyki obsługuje system statystyk stat4u