•  strona główna 
  •  mapa serwisu 
  •  kontakt
  •  polityka prywatności 
  •  linki 
  •  wyszukiwarka                                                             
  • 
    


Slideshow Image 1
Slideshow Image 2
Slideshow Image 3
Slideshow Image 4
Slideshow Image 5
Slideshow Image 6
Slideshow Image 7
Kalendarz odbioru odpadów 2024
Kalendarz niedziel handlowych w 2024 roku
Sołecka Strategia
Rozwoju Wsi


Oficjalna strona Pobiednej
strona główna Wyszperane w sieci Czujniki jakości powietrza

Czujniki jakości powietrza

17 grudnia 2018 r.
Od 6 grudnia 2018 r. na terenie Gminy Leśna funkcjonują cztery nowe czujniki jakości powietrza. Oprócz zanieczyszczenia powietrza pyłami PM10, PM2.5 i PM1mierzą one również temperaturę, wilgotność i ciśnienie w miejscu lokalizacji czujnika. Czujniki zamontowane zostały na budynku Ratusza w Leśnej, budynku MGOPS w Leśnej, budynku Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Smolniku oraz budynku Przedszkola w Pobiednej. Bieżąca jakość powietrza można sprawdzić pod adresem https://airly.eu/map orza w aplikacji Airly dostępnej na urządzenia mobilne(Android, iOS). Docelowo informacja pojawi się dodatkowo na stronie internetowej tutejszego Urzędu, a moderatorzy stron mogą umieścić informację o jakości powietrza w danym punkcie pomiaru dzięki dedykowanemu widgetowi. Informację o jakości powietrza w punktach zlokalizowanych na terenie Gminy Leśna można również zobaczyć na platformie internetowej Onet.pl.

Mamy nadzieję, że odczyty z czujników uświadomią wielu osobom jak ważne są działania w kierunku poprawy jakości powietrza. W tym miejscu przypominamy, że dnia 23 grudnia 2017 roku weszły w życie tzw. uchwały antysmogowe dla województwa dolnośląskiego. Z uchwały dotyczącej Gminy Leśna wynika, że od dnia 1 lipca 2018 roku obowiązuje zakaz stosowania:
- mułów i flotokoncentratów węglowych oraz mieszanek produkowanych z ich wykorzystaniem;
- węgla brunatnego oraz paliw stałych produkowanych z wykorzystaniem tego węgla;
- węgla kamiennego w postaci sypkiej o uziarnieniu poniżej 3 mm;
- biomasy stałej o wilgotności w stanie roboczym powyżej 20 %.

Od 1 lipca 2018 r. mogą być tylko piece z automatycznym podawaniem paliw (podajnik) spełniające standard emisyjny zgodny z 5 klasą pod względem granicznych wartości emisji pyłu określonych w normie PN-EN 303-5:2012, nie posiadające rusztu awaryjnego, czy też elementów umożliwiających jego zamontowanie. Ponadto od 1 lipca 2024 r. mieszkańcy będą musieli wymienić wszystkie piece niespełniające wymagań w zakresie minimalnych standardów emisyjnych odpowiadających klasie 3 pod względem granicznych wartości emisji pyłu wg normy PN-EN 303-5:2012, a do dnia 1 lipca 2028 r. mieszkańcy będą musieli wymienić wszystkie piece spełniające wymagania w zakresie minimalnych standardów emisyjnych odpowiadających klasie 3 i 4 pod względem granicznych wartości emisji pyłu wg normy PN-EN 303-5:2012. Tym samym od dnia 1 stycznia 2028 r. wszystkie piece na paliwa stałe powinny już spełniać 5 klasę w normy PN-EN 303-5:2012.

(PP)
Źródło: Panorama Leśnej nr 11/2018
Dołącz do nas

Kalendarium
Czy wiesz, że...
Zdjęcie tygodnia
Pocztówka miesiąca
Panorama
Wirtualny cmentarz
Informator SMS
Polecane linki


Wszystkie materiały na tej stronie objęte są pełnym prawem autorskim,
osoby zainteresowane ich wykorzystaniem (w całości, lub części) proszone są o uprzedni kontakt z redakcją serwisu www.pobiedna.pl.


copyright © pobiedna.pl 2007-2023          Statystyki obsługuje system statystyk stat4u