•  strona główna 
 •  mapa serwisu 
 •  kontakt 
 •  polityka prywatności 
 •  linki 
 •  wyszukiwarka                                                             
 • 
  


Slideshow Image 1
Slideshow Image 2
Slideshow Image 3
Slideshow Image 4
Slideshow Image 5
Slideshow Image 6
Slideshow Image 7
Kalendarz odbioru odpadów
Kalendarz niedziel handlowych w 2021 roku
Sołecka Strategia
Rozwoju Wsi


Oficjalna strona Pobiednej
Strona główna >> Historia >> Szkoła

Historia szkolnictwa w Pobiednej (Meffersdorf)


Pierwsza szkoła

Najstarsze wzmianki o szkolnictwie w Pobiednej sa bardzo skromne, możemy z nich dowiedzieć się tylko tyle, że w roku 1600 w Pobiednej ( Meffersdorf ) była dwuklasowa ewangelicka szkoła podstawowa oraz szkoła kształcąca rolników.
Do początku XX wieku szkoła znajdowała się przy ul. Nowomiejskiej (Meffersdorfer Straße) w nieistniejącym już budynku tuż przy plebanii. Na zamieszczonym obok zdjęciu widzimy że był to zwykły budynek który tylko został zaadoptowany na potrzeby szkoły.


Nowa szkoła

Jednak z początkiem XX stulecia w związku z ciągłym wzrostem liczby mieszkańców podjęto decyzje o budowie nowej szkoły. Wybudowano ją przy ul. Hetmańskiej 3 (Neugersdorfer Straße 3). Była to jak na tamte czasy szkoła nowoczesna i duża - co widzimy na zdjęciu obok.

W dużym piętrowym budynku znajdowało się m.in.:

 • - cztery duże izby lekcyjne z dużymi oknami, które z dwóch sal wychodziły na południową stronę, a z dwóch na wschodnią, co w godzinach nauki w szkole zapewniało najlepsze naturalne oświetlenie,
 • - pomieszczenia dla kadry oraz obsługi szkoły,
 • - mieszkanie ( które w tamtym czasie zajmował dyrektor szkoły),
 • - w osobnym budynku znajdowało się zaplecze sanitarne,
ponadto przy szkole zrobiono jeszcze duzy plac który, wraz ze szkola zostal ogrodzony.

Prawdopodobnie ostatnim dyrektorem szkoly do czasu zakończenia wojny w 1945 roku był Bülow Erich.Szkoła po roku 1945

Następną datą w historii szkoły jest październik1945 roku, wtedy to w budynku w którym przed wojna była szkoła niemiecka, zorganizowano - szkołę podstawową z tą różnicą że była to już szkoła polska. Osobą, którą uważa się za założyciela szkoły w Pobiednej był pan Adam Hamerski. W pierwszych miesiącach i latach istnienia nowej szkoły borykano się nie tylko z brakiem wykwalifikowanej kadry, ale z brakiem czegokolwiek co bylo potrzebne do nauczania od przyborów piśmienniczych, poprzez zeszyty, książki a podręczniki w języku polskim przez dłuższy czas pozostawały tylko marzeniem.

W roku szkolnym 1946/47 liczba uczniów wynosiła juz prawie 50, a nauczaniem ich zajmowały się tylko dwie nauczycielki Anna Masełkowa oraz Janina Hardasiewicz która, pełniła równocześnie funkcje kierownika szkoły. Cdn...zobacz także:         SP Pobiedna         aktualności         galeria zdjęć


Dołącz do nas

Kalendarium
Czy wiesz, że...
Zdjęcie tygodnia
Pocztówka miesiąca
Panorama
Wirtualny cmentarz
Informator SMS
Polecane linki


Wszystkie materiały na tej stronie objęte są pełnym prawem autorskim,
osoby zainteresowane ich wykorzystaniem (w całości, lub części) proszone są o uprzedni kontakt z redakcją serwisu www.pobiedna.pl.


copyright © pobiedna.pl 2007-2018          Statystyki obsługuje system statystyk stat4u