Kalendarz odbioru odpadów

Oficjalna strona Pobiednej


strona główna Aktualności Hitler w Wigandsthal

Hitler w Wigandsthal


Zapewne niewielu naszych czytelników wie, że mieszkańcy Wigandsthal (obecnie Pobiedna) mieli okazję na własne oczy zobaczyć w swojej miejscowości kanclerza Rzeszy Adolfa Hitlera. W październiku 1938 roku Hitler wraz ze swoją świtą przekroczył granicę Rzeszy Niemieckiej w Wigandsthal. Szlaban graniczny znajdował się przy ul. Strassberg-Bergstrass (ówczesna część Wigandsthal).

W/g autorów książki "Podziemne sekrety Trzeciej Rzeszy w Sudetach Zachodnich" - Szymona Wrzesińskiego i Krzysztofa Urbana witany przez tysiące mieszkańców bliższej i dalszej okolicy Hitler, 6 października 1938 roku jadąc z Frydlantu przez Nove Mesto przekroczył granicę w Wigansthal i przez Giebułtów udał się do Gryfowa gdzie czekał na niego specjalny pociąg. Przy szlabanie granicznym został powitany przez starostę lubańskiego i tysiące mieszkańców bliższej i dalszej okolicy. Na jednym ze zdjęć zamieszczonych w tekście widać jak przy nieistniejącym już budynku posterunku celnego Hitler stojąc w aucie pozdrawia witających go mieszkańców.Autorzy książki tak opisują moment przekroczenia granicy:
(...) Nagle w tłumie widać poruszenie. W oddali znów pojawiają się samochody. Wkrótce z hukiem przejeżdżają dwa wozy pancerne. To znak, że Führer jest już niedaleko. Napięcie wciąż rośnie. Już widać szpicę kolumny pojazdów. Teraz jedzie Hitler! Wieść ta rozchodzi się lotem błyskawicy między szeregami zgromadzonych. Ludzie stają na krzesłach, by widzieć, jak pojazd się zbliża. Oddział honorowy policji ochronnej prezentuje broń. Samochód z Führerem zatrzymuje się pod szlabanem. Wita go naczelnik powiatu lubańskiego. Ale pojazd zaraz rusza. Nie ma dużo czasu Hitler musi jechać dalej. Stojąc w samochodzie, powoli przejeżdża obok wiwatujących ludzi. Brak słów by opisać to szczęście. Führer przesyła pozdrowienia na obie strony. wraca od sudeckich Niemców, którym zwrócił wolność. Wiwat jest podziękowaniem. (...)

Więcej na ten temat możemy przeczytać w książce pt.: "Podziemne Sekrety Trzeciej Rzeszy w Sudetach Zachodnich. Oprócz wzmiankowanej wyżej wizyty Hitlera w Sudetach Zachodnich w książce przeczytamy również o:
Kopalni i kamieniołomach w Niwnicach,
Skarbnicach pod Lwówkiem Śląskim i Wleniem,
Tajemnicach sztolni pod Kamienną Górą,
Budowie kompleksów w okolicach Leśnej,
Poszukiwaczach rudy uranowej,
Odkrywaniu wielkiego schronu w Lubaniu.

Książka ukazała się w 2015 r. nakładem Agencji Wydawniczej "Cinderella Books " Andrzej Zasieczny.

W związku z tym, że w książce jest mowa o Wigandsthal (obecnie Pobiedna) książkę tą stawiamy na półkę naszej biblioteczki - "Pobiedna w literaturze".

Opracował (m)Dołącz do nasTweetnij
Kalendarium
Czy wiesz, że...
Zdjęcie tygodnia
Pocztówka miesiąca
Informator SMS
Polecane linki
Wszystkie materiały na tej stronie objęte są pełnym prawem autorskim,
osoby zainteresowane ich wykorzystaniem (w całości, lub części) proszone są o uprzedni kontakt z redakcją serwisu www.pobiedna.pl.


copyright © pobiedna.pl 2007-2016          Statystyki obsługuje system statystyk stat4u