•  strona główna 
  •  mapa serwisu 
  •  kontakt
  •  polityka prywatności 
  •  linki 
  •  wyszukiwarka                                                             
  • 
    


Slideshow Image 1
Slideshow Image 2
Slideshow Image 3
Slideshow Image 4
Slideshow Image 5
Slideshow Image 6
Slideshow Image 7
Kalendarz odbioru odpadów 2023
Kalendarz niedziel handlowych w 2023 roku
Sołecka Strategia
Rozwoju Wsi


Oficjalna strona Pobiednej
strona główna Aktualności Szanowni Mieszkańcy Pobiednej
11 grudnia 2012 r.

Szanowni Mieszkańcy Pobiednej


Niedostatek wody jest ogromną uciążliwością dla każdego mieszkańca. Sytuacja, jaka zaistniała w Pobiednej była nieprzewidywalna. Z jednej strony znamy dane hydrologiczne mówiące o problemie wody na całym Pogórzu Izerskim, a z drugiej - ciągła niepewność. co do szczelności wodociągu, bo przecież jest on zdekapitalizowany.

Od pierwszego dnia, jak tylko dowiedziałem się o problemie nastąpiło wsparcie działań Przedsiębiorstwa Miejskiego "Synergia" odpowiedzialnego za ten obszar. Uruchomiono OSP, a następnie w ramach działań kryzysowych Państwową Powiatową Straż Pożarną. Istotnego wsparcia udzieliła także Gmina Świeradów Zdrój.

Problem został także nagłośniony w mediach, aby odpowiednie ośrodki decyzyjne dostrzegły problem, który może w najbliższym czasie dotknąć także inne gminy i miejscowości.

Przygotowywane były także działania na wypadek, gdyby woda z dodatkowej studni okazała się niezdatna do użytku. Przyznam, że byłby to najtrudniejszy wariant z uwagi na porę roku i brak zasilania wód powierzchniowych opadami deszczu lub topniejącego śniegu. Dobrze, że ten scenariusz nie musiał być wdrażany.

Najważniejsze, że obecnie wodę mają wszyscy mieszkańcy. Co prawda, wyłączana jest na noc, ale już z wtorku na środę lub w następną noc PM "Synergia" planuje nie zakręcać wody z nadzieją, że jej podaż będzie wystarczająca. Ważne jest, aby zużycie było w normie, aby można było zaobserwować pewne tendencje i wyciągnąć wnioski. W tej sprawie szczegółowe informacje zapewnia PM "Synergia", które poprzez swoją stronę internetową lub ogłoszenia przekazuje aktualne informacje, w tym też o zniżkach w opłatach.

Zastosowane rozwiązanie t.j. uruchomienie dodatkowej studni nie jest docelowe, chociaż z „odziedziczonej” dokumentacji wynika, że taki charakter powinno mieć. Już praktycznie zleciliśmy fachowcom weryfikację dokumentacji pod kątem określenia faktycznych potrzeb mieszkańców Pobiednej w zakresie wody i zapewnienia jej podaży.

Osobnym problemem jest wodociągowanie i kanalizowanie Pobiednej i całej gminy. Mamy wstępną dokumentację na wszystkie miejscowości. Jest spójna, sensowna, pozwala realizować te zadania odcinkami (miejscowościami). W styczniu będzie przedmiotem obrad Rady Miejskiej.

Jednak pisząc o tym mam świadomość nie tylko zniecierpliwienia i oczekiwań mieszkańców, ale przede wszystkim zaprzepaszczonych przez gminę szans na środki unijne i konieczności oczekiwania na następne - po 2014 r. Takie zadania są bardzo kosztowne (w naszym przypadku ok. 180 mln zł) i tylko sukcesywna realizacja da efekty. Z zazdrością patrzę na gminy, które myśląc perspektywicznie podjęły się tych zadań już kilkanaście lat temu i - miejscowość po miejscowości – zakończyły zadania.

Czy musimy być w "ogonie" postępu? Absolutnie nie i zapewniam Państwa, że nasze wspólne działania – urzędników, radnych, jednostek gminnych, już dają powody do satysfakcji. Nikt od nikogo nie oczekuje przecież czynienia cudów, ale normalnej, fachowej, rzetelnej pracy i osiągania maksymalnych efektów, na jakie pozwalają istniejące warunki, a to gwarantujemy.

Jan Surowiec
Burmistrz LeśnejDołącz do nas

Kalendarium
Czy wiesz, że...
Zdjęcie tygodnia
Pocztówka miesiąca
Panorama
Wirtualny cmentarz
Informator SMS
Polecane linki


Wszystkie materiały na tej stronie objęte są pełnym prawem autorskim,
osoby zainteresowane ich wykorzystaniem (w całości, lub części) proszone są o uprzedni kontakt z redakcją serwisu www.pobiedna.pl.


copyright © pobiedna.pl 2007-2023          Statystyki obsługuje system statystyk stat4u