•  strona główna 
  •  mapa serwisu 
  •  kontakt
  •  polityka prywatności 
  •  linki 
  •  wyszukiwarka                                                             
  • 
    


Slideshow Image 1
Slideshow Image 2
Slideshow Image 3
Slideshow Image 4
Slideshow Image 5
Slideshow Image 6
Slideshow Image 7
Kalendarz odbioru odpadów 2024
Kalendarz niedziel handlowych w 2024 roku
Sołecka Strategia
Rozwoju Wsi


Oficjalna strona Pobiednej
strona główna Wyszperane w sieci JEDNA SZKOŁA I JEDNO PRZEDSZKOLE, CZY DWIE SZKOŁY I DWA PRZEDSZKOLA

JEDNA SZKOŁA I JEDNO PRZEDSZKOLE
CZY DWIE SZKOŁY I DWA PRZEDSZKOLA

19 lutego 2012 r.

Pismo poniższej treści skierowałem do Rady Miejskiej w Leśnej, oczekując na nie odpowiedzi w pierwszych tygodniach marca.

Do  Rady Miejskiej w Leśnej
Wysoka Rado, zwracam się z prośbą o przeanalizowanie zabezpieczenia świadczenia szkolnego na terenie naszych gmin we wsi Pobiedna, Wolimierz  i osiedlu Czerniawa-Zdrój.  
W całej Polsce gminy borykają się z poważnymi problemami finansowania oświaty. Ten problem dotyka również naszą gminę i sądzę, że gminie  Leśna nie jest on obcy. Niemal co roku ponosimy większe wydatki na wynagrodzenia nauczycieli, utrzymanie budynków, zakup energii. Ogromnym wysiłkiem finansowym w budżetach naszych gmin jest znalezienie pieniędzy na nowe inwestycje w  szkołach: na boiska, pomoce dydaktyczne, place zabaw, na zapewnienie wymogów sanitarnych i bezpieczeństwa. Zapewne Rada Miasta i burmistrz gminy Leśna starają się w ramach posiadanych środków zaoferować jak najwyższy poziom nauczania dla mieszkańców Pobiednej i Wolimierza. Również gmina Świeradów-Zdrój czyni duże nakłady inwestycyjne w swoich placówkach oświatowych. W ciągu ostatnich  lat w Szkole Podstawowej w Czerniawie wybudowaliśmy boisko przyszkolne i plac zabaw za
ponad 500 tys. zł. Planujemy przy placówce wybudować też salę gimnastyczną (posiadamy dokumentację techniczną).
Pobiedną, Wolimierz i Czerniawę-Zdrój zamieszkuje niewiele ponad 2 tys. ludzi, niespełna 160 dzieci w wieku szkolnym i około 65 w wieku przedszkolnym. Uważam, że z wielu względów, szczególnie ekonomicznych, niezasadne jest dla tak małej populacji utrzymywanie dwóch szkół podstawowych, których utrzymanie kosztuje po 900 tys. zł na każdą, i prowadzenie dwóch przedszkoli publicznych, które będą kosztować po 400 tys. zł każde. Zaś koszt budowania dwóch sal gimnastycznych wyniesie po 3 mln zł na każdą.
Sądzę, że ze względów społecznych, demograficznych, ekonomicznych i szeroko pojętej gospodarności w zarządzaniu gminami na obszarze Pobiednej, Wolimierza i Czerniawy,
powinna funkcjonować jedna szkoła i jedno przedszkole. Dobrze wyposażona szkoła dla tych miejscowości mogłaby funkcjonować w Czerniawie, natomiast przedszkole zlokalizowane w Pobiednej powinno służyć mieszkańcom tych miejscowości.
W przypadku, gdy Rada Miejska w Leśnej podejmie decyzję o likwidacji szkoły w Pobiednej, gmina Świeradów-Zdrój jest w stanie zapewnić miejsca  i dowóz uczniów z Pobiednej,
Wolimierza do  szkoły w Czerniawie. Również możliwe jest, aby nasza gmina partycypowała finansowo w prowadzeniu przedszkola w Pobiednej.
Proszę o przeanalizowanie mojego stanowiska i odpowiedź. Z poważaniem
Burmistrz Świeradowa-Zdroju Roland Marciniak

    Do wiadomości:
1. Burmistrz Gminy Leśna
2. Dyrektor Szkoły Podstawowej
   im. Kornela Makuszyńskiego w Pobiednej
3. Rada Rodziców przy Szkole Podstawowej
    im. Kornela Makuszyńskiego w Pobiednej
4. Dyrektor Szkoły Podstawowej
    im. Jana Pawła II w Czerniawie-Zdroju
5. Dyrektor  Miejskiego Zespołu Szkół
    im. Ratowników  Górskich w Świeradowie-Zdroju

Źródło: Notatnik Świeradiwski nr 2/2012


Dołącz do nas

Kalendarium
Czy wiesz, że...
Zdjęcie tygodnia
Pocztówka miesiąca
Panorama
Wirtualny cmentarz
Informator SMS
Polecane linki


Wszystkie materiały na tej stronie objęte są pełnym prawem autorskim,
osoby zainteresowane ich wykorzystaniem (w całości, lub części) proszone są o uprzedni kontakt z redakcją serwisu www.pobiedna.pl.


copyright © pobiedna.pl 2007-2023          Statystyki obsługuje system statystyk stat4u