•  strona główna 
  •  mapa serwisu 
  •  kontakt
  •  polityka prywatności 
  •  linki 
  •  wyszukiwarka                                                             
  • 
    


Slideshow Image 1
Slideshow Image 2
Slideshow Image 3
Slideshow Image 4
Slideshow Image 5
Slideshow Image 6
Slideshow Image 7
Kalendarz odbioru odpadów 2022
Kalendarz niedziel handlowych w 2022 roku
Sołecka Strategia
Rozwoju Wsi


Oficjalna strona Pobiednej
20 września 2022 r.
Na naszej stronie www.pobiedna.pl w dziale "Znani mieszkańcy Pobiednej" do tej pory zamieszczaliśmy informacje o osobach, które znane były (nie tylko mieszkańcom Pobiednej), w czasach dawniejszych.

Dzisiaj przedstawiamy naszym czytelnikom osobę, która urodzila się w Pobiednej. Pomimo, że późniejszy okres swojego życia spędził z dala od Pobiednej, to jednak są tu osoby, które znają osobiście i nadal pamiętają, że pochodzi z naszej miejscowości.

Naszym zdaniem ks. dr Leopold Rzodkiewicz swoimi osiągnięciami zaslużył na wpisanie na naszą listę "Znanych mieszkańców Pobiednej".


Leopold Rzodkiewicz


Leopold Kazimierz Rzodkiewicz (ur. 4 maja 1960 r. w Pobiednej) - polski duchowny katolicki, doktor teologii, patrolog, były rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Legnicy, Prałat Domowy Jego Świętobliwości, Kanonik Gremialny Kapituły Katedralnej Legnickiej, wykładowca Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu, członek Rady Kapłańskiej, przewodniczący Bratniej Pomocy Kapłańskiej w diecezji legnickiej.

Życiorys

Urodził się 4 maja 1960 r. w Pobiednej jako syn Franciszka i Marii z domu Pik. Sakrament chrztu przyjął 14 sierpnia 1960 r. w parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Czerniawie - Świeradowie Zdroju. W 1964 r. jego rodzina przeprowadziła się do Zgorzelca, gdzie w latach 1967-1975 uczęszczał do Szkoły Podstawowej. Szkołę średnią ukończył w Technikum Energetycznym w Zgorzelcu. Zaraz po otrzymaniu świadectwa dojrzałości w 1980 r. wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego we Wrocławiu. Sakrament święceń otrzymał 25 maja 1986 r. z rąk kard. Henryka Gulbinowicza w Katedrze Wrocławskiej. Po święceniach został wikariuszem w parafii św. Jerzego w Wałbrzychu. W 1987 r. został skierowany na studia specjalistyczne na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim w Instytucie Historii Kościoła, sekcja patrologia. W 1991 r. obronił doktorat z patrologii na podstawie pracy Chrystus przepowiadany Hellenom w pismach Klemensa Aleksandryjskiego, której promotorem był ks. doc. Franciszek Drączkowski. Jednocześnie studiował język grecki na Wydziale Filologii Klasycznej. W latach 1995 - 2013 był rektorem Wyższego Seminarium Duchownego w Legnicy.

Publikacje:

"Jezus Chrystus w kulturze antycznej : stanowisko Klemensa Aleksandryjskiego", Legnica - Wrocław 1999.
"Kierownictwo duchowe dorastającej młodzieży", Wrocław 1986.Opracował: Leszek BartnikDołącz do nas

Kalendarium
Czy wiesz, że...
Zdjęcie tygodnia
Pocztówka miesiąca
Panorama
Wirtualny cmentarz
Informator SMS
Polecane linki
Wszystkie materiały na tej stronie objęte są pełnym prawem autorskim,
osoby zainteresowane ich wykorzystaniem (w całości, lub części) proszone są o uprzedni kontakt z redakcją serwisu www.pobiedna.pl.


copyright © pobiedna.pl 2007-2022          Statystyki obsługuje system statystyk stat4u