Niewybuchy w Pobiednej
Około dwóch tygodni temu patrol saperski został wezwany do znaleziska w Pobiednej. Jak się dowiedzieliśmy znaleziska dokonał przypadkowo jeden z mieszkańców budynku przy ulicy Dworcowej nr 61. Znaleziona została amunicja karabinowa lub do podobnej broni. Ze względów bezpieczeństwa zostały powiadomione odpowiednie służby.
Do akcji rozpoznawczej i poszukiwawczej przyjechał patrol saperski, który przeszukał okoliczny teren i zabezpieczył znalezisko.
Przy okazji przypominamy naszym czytelnikom czym jest niewypał lub niewybuch oraz zasady postępowania w przypadku znalezienia:
Niewybuch - to każdy przedmiot zawierający ładunek wybuchowy lub materiał wybuchowy w stanie wolnym, który powinien zdetonować, jednak pomimo stworzenia warunków koniecznych do tego procesu nie doszło do wybuchu.
Niewypał - amunicja zawierająca ładunek miotający, która nie wypaliła mimo stworzenia odpowiednich warunków do tego procesu. Pojęcia niewypału używa się wobec dwóch rodzajów amunicji: wybuchającej z siłą mniejszą od detonacji, oraz zapalającej się.
Zasady postępowania w przypadku znalezienia niewybuchu lub niewypału.
Niewypał czy niewybuch jest śmiertelnym zagrożeniem. Przez kilkadziesiąt lat niebezpieczna rzecz mogła wcale nie stracić swoich zdolności bojowych!
Należy mieć świadomość, że materiał wybuchowy stosowany w technice wojskowej, w praktyce jest całkowicie odporny na działanie wszelkiego rodzaju warunków atmosferycznych i niezależnie od daty produkcji zachowuje swe właściwości wybuchowe.
Nie dotykajcie niczego, co wydaje się wam niebezpieczne.
Niezachowanie należytych środków bezpieczeństwa po odnalezieniu niewypału lub niewybuchu, niewłaściwe postępowanie wynikające z braku świadomości o grożącym niebezpieczeństwie powoduje, że mimo zakończenia działań zbrojnych wojna nadal zbiera ofiary.
UWAGA!!!
W przypadku znalezienia przedmiotu podobnego do niewybuchu należy zachować dużą ostrożność. Przedmiotu tego nie wolno dotykać, rzucać w niego kamieniami, ruszać z miejsca lub podpalać. Natychmiast należy powiadomić odpowiedni organ, który powiadamia wyznaczoną jednostkę wojskową:
jednostkę policji,
urząd gminy,
urząd powiatowy,
urząd wojewódzki.
Zawiadamiając którąś z powyższych instytucji, należy podać:
- miejsce i opis zlokalizowanego przedmiotu, który może być ładunkiem wybuchowym;
- numer telefonu, z którego prowadzona jest rozmowa i swoje nazwisko;
- uzyskać potwierdzenie przyjęcia powyższego zawiadomienia.
Miejsce niewybuchu należy zabezpieczyć do czasu przybycia policji, saperów lub innych służb ratunkowych. Może to być prowizoryczne ogrodzenie w promieniu dwóch czy trzech metrów.
Na poniższych zdjęciach możemy zobaczyć saperów w akcji w Pobiednej co nie należy do częstych widoków.
Opracował: (m)