Obchody 30-lecia teatru Klinika Lalek!
wydanie książki, trasa teatralna, Festiwal i Nagroda Marszałka!
30 grudnia 2018 r.
W ramach obchodów trzydziestolecia odbyła się międzynarodowa trasa teatralna ze spektaklem "Cyrk Bez Przemocy"/"Cyrk Tarabumba". Klinika Lalek z wielkim sukcesem otworzyła jeden z najważniejszych i najpiękniejszych karnawałów na świecie: Karnawał w Wenecji, wystąpiła na Festiwalu Kids Festival Internazionale del Teatro w Lecce (Włochy), w Genk (Belgia) na wielkiej "O'Parade", "Cirkulum" Festivalu w Czeskiej Ostrawie czy na "Cirkul'Art" (Słowacja) i w Montegranaro (Włochy) na Veregra Street Festival. Zespół objechał także wiele polskich i zagranicznych festiwali, których nie sposób wymienić. Sezon artystyczny 2017/18 był bardzo inspirujący, a kolejny, zapowiada się równie owocnie. Obecnie jesteśmy na etapie planowania miesięcznego tournee w Chinach, po którym to wspólnie z Shandong Province Dramatic Theatre przygotujemy nową, wspólną produkcję.
W dniach 20 do 22 lipca na Stacji Wolimierz obył się Festiwal 30-lecia Teatru Klinika Lalek, na którym zgromadziły się setki osób związanych z teatrem oraz goście z całego świata. Trzy dni koncertów, warsztatów, pokazów teatralnych i filmowych. 2000 przyjaciół teatru świętujących urodziny - to wydarzenie na długo zapadnie nam w pamięć.
W 1995 roku wydarzył się w Wolimierzu pierwszy duży międzynarodowy Festiwal - Ecotopia, który rozsławił Stację Wolimierz w świecie ekologicznym i zainspirował nas do corocznej organizacji duzżych spotkań. To był początek międzynarodowej sławy wioski będącej siedzibą Fundacji. Co roku latem spotyka się na Stacji Wolimierz środowisko artystyczne i przez trzy dni odbywają się warsztaty, spektakle i koncerty na najwyższym poziomie i absolutnie niekomercyjnie. Na łące trwa kiermasz rękodzieła i zdrowej żywności, króluje teatr, cyrk, lokalny folklor i taniec, tolerancja i kolory. Od kilku lat połowa publiczności to dzieciaki, dla których przygotowujemy liczne aktywności!
Z okazji obchodzonych w 2018 roku 30 urodzin naszego Teatru, wydaliśmy piękny album. Zawiera pełne pasji wspomnienia współtwórców teatru i archiwalne zdjęcia. Czternaście wywiadów z ludźmi, którzy współtworzyli Klinikę Lalek w różnych okresach jej istnienia. Nieznane fakty i anegdoty. Historie ludzi, którzy nie bali się iść w poprzek schematów i stworzyli jeden z najbardziej oryginalnych teatrów w Europie. Lektura książki, to doskonała odtrutka na wzorce "przymusu robienia kariery", które opanowały świat mediów. Przypomina, że o jakości i wartości naszego życia najbardziej świadczy autentyczność, pasja i relacje z drugim człowiekiem.
W październiku Wiktor Wiktorczyk założyciel i reżyser Kliniki Lalek, otrzymał nagrodę z rąk Marszałka Województwa Dolnośląskiego "Za szczególne osiągnięcia dla regionu"
To był dla Teatru wspaniały rok i cieszymy się, że tak twórczo go spędziliśmy.
Jemiołka ze Stacji Wolimierz
Źródło: Panorama Leśnej 11/2018