•  strona główna 
  •  mapa serwisu 
  •  kontakt
  •  polityka prywatności 
  •  linki 
  •  wyszukiwarka                                                             
  • 
    


Slideshow Image 1
Slideshow Image 2
Slideshow Image 3
Slideshow Image 4
Slideshow Image 5
Slideshow Image 6
Slideshow Image 7
Kalendarz odbioru odpadów 2024
Kalendarz niedziel handlowych w 2024 roku
Sołecka Strategia
Rozwoju Wsi


Oficjalna strona Pobiednej
strona główna Aktualności Uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej

Uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej

26 marca 2022 r.
W sobotnie marcowe popołudnie mieliśmy zaszczyt uczestniczyć w pięknej uroczystości. Na skwerku przy pałacu miało miejsce odsłonięcie tablicy upamiętniającej postać Adolpha Traugotta von Gersdorf. Pogoda dopisała, a frekwencja miło zaskoczyła.

Pierwsi zainteresowani zaczęli pojawiać się już pół godziny przez planowanym rozpoczęciem. Jak się później okazało, uzbierała się naprawdę spora grupa ponad osiemdziesięciu osób, które przybyły na tą uroczystość.


Atmosfera była wspaniała, już od pierwszych chwil czuć było ducha historii. Rozmowy w małych grupkach toczyły się już przed rozpoczęciem uroczystości.


Zwyczajowo jako pierwsi przemówili inicjatorzy i pomysłodawcy tej akcji, przybliżając nam postać pana Adolpha, a także genezę samego pomysłu postawienia tablicy.


Jak mogliśmy się dowiedziec, Pan Adolph był mieszkańcem, a także właścicielem Pobiednej. To wybitna postać, która zapisała się na kartach historii naszej miejscowości jako człowiek wszechstronnie wykształcony, naukowiec, popularyzator wielu dziedzin nauki, mecenas sztuki, astrolog, meteorolog, filantrop - wręcz nie sposób wymienić w kilku słowach wszystkich dziedzin jakimi się zajmował.

Nie zabrakło też spontanicznych przemówień przybyłych gości. Głos zabrał były mieszkaniec Pobiednej, który obecnie od wielu lat mieszka w Niemczech. Wyraził on swoją radość i wdzięczność za pielęgnowanie historii ziemi, na której się urodził. Pan Otto przemawiał do zgromadzonych po polsku mimo, iż nie zna języka polskiego, no i musimy przyznać, że wyszło mu to całkiem nieźle.


Dowiedzieliśmy się również, że wśród gości zgromadzonych są osoby z Ukrainy, które dzięki tej uroczystości dowiedzą się wiele ciekawych informacji na temat historii miejscowości w której mieszkają.


Przecięcia wstęgi i odsłonięcia pomnika dokonali inicjatorzy i organizatorzy przedsięwzięcia: Marcin Wawrzyńczak, Leszek Bartnik i Szymon Surmacz. To dzięki ich zaangażowaniu możemy podziwiać ten dumnie prezentujący się pomnik.


Następnie dzięki uprzejmości państwa Łozińskich, chętni mogli skorzystać ze spaceru na Czarną Aleję, która na codzień jest niedostępna dla osób postronnych, gdyż teren jest prywatny i zamknięty.


Niektórzy spacerowali, inni w tym czasie opowiadali swoją historię, dzieląc się wspomnieniami i zdjęciami z rodzinnego albumu.
Jeden z zaproszonych gości, który mieszkał w Pobiednej tylko przez pierwsze trzy lata swojego życia, czuje się bardzo związany z Pobiedną i chętnie przybył, aby spotkać się z mieszkańcami i organizatorami.


Po krótkim spacerze udaliśmy się do budynku szkoły na prelekcje zaproszonych gości i poczęstunek. Na miejscu przywitała nas pani dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Pobiednej - Jadwiga Dorota Siepak, która opowiedziala nam w jaki sposób przez ostatni tydzień dzieci uczęszczające do pobiedniańskiej szkoły poznawały postać Adolpha.


Pan Marcin uraczył nas opowieściami z życia Gersdorfa, a także wieloma rysunkami przedstawiającymi jego postać, ale również Pobiedną z czasów kiedy tu panował. Osobiście uważam, że pan Marcin jest taką skarbnicą wiedzy, że gdyby nikt mu nie przerywał, to mógłby tak opowiadać przez kilka dni ;) bardzo dziekujemy za te interesujące ciekawostki, dzięki którym poznaliśmy tą wybitną postać od podszewki.


Swoimi zbiorami podzielił się również pan Janusz Kulczycki, przywożąc ze sobą oryginalny dokument udzielający pełnomocnictwa w imieniu Agolpha Traugotta von Gersdorf, gdy ten nie był jeszcze pełnoletni. Mogliśmy podziwiać także oryginalny szyld Browaru z Pobiednej z przełomu XIX i XX wieku. Pan Janusz jest regionalistą i prezesem Stowarzyszenia Miłośników Górnych Łużyc. Cieszymy się, że mogliśmy być tak blisko tych cennych pamiątek, jakie do nas przywiózł.




Adolf Traugott von Gersdorf był również znanym minerealogiem. Dzięki udostępnieniu zbiorów przez muzeum w Lubaniu my również mogliśmy obejrzeć minerały, które znajdują się na naszych terenach i które skrywają w sobie niespodziewane piękno.


Podczas luźnej rozmowy między zebranymi można było napić się kawy i herbaty, a także skosztować pysznych ciast.


Uroczystość była okazją do rozmów dla wielu pasjonatów historii, którzy na codzień nie mają okazji spotkania się w tak licznym gronie. Swoją obecnością zaszczycił nas również pan Waldemar Bena, i powiem szczerze, że stojąc z boku i słuchając jego dialogu z panem Marcinem można na chwilę przenieść się w czasie... Niezwykła osoba, która posiada niesamowitą wiedzę historyczną.

Przybyły dzisiaj także osoby zupełnie nie związane z Pobiedną, a które interesują się historią, i spontanicznie widząc zaproszenie na uroczstość pojawiły się dzisiaj na skwerku. Serdecznie pozdrawiamy i mamy nadzieję na kolejne spotkanie.

Liczymy, że jeszcze nie raz nadarzy się okazja, aby spotkać się w tak wspaniałym gronie. Może wycieczka szlakiem Adolpha Traugotta von Gersdorf? Spod pałacowej bramy, aż na sam szczyt jego ulubionej góry jaką był Smrek? Są chętni? My jesteśmy napewno i z tego co nam wiadomo, nasza pani sołtys również ;)

Dziękujemy Wam za ten dzień, i mamy nadzieję, że do miłego zobaczenia!


Obecni dzisiaj:
Marcin Wawrzyńczak - regionalista, tłumacz
Leszek Bartnik - społecznik, założyciel serwisu pobedna.pl
Szymon Surmacz - burmistrz Leśnej
Marcin Mirecki - zastępca burmistrza
Małgorzata Borysiewicz - przewodnicząca Rady Miejskiej
Anna Hałas, Czesław Oskierko - radni
Agata Turczynowicz - sołtys Pobiednej
Jadwiga Dorota Siepak - dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Pobiednej
ks. Grzegorz Ropiak - proboszcz parafii Czerniawa
Janusz Kulczycki - prezes Stowarzyszenia Miłośników Górnych Łużyc
Agnieszka Bormann - Schlesisches Museum zu Görlitz
Waldemar Bena - regionalista, pisarz
Wolfgang Schubert - regionalista (Görlitz)
Chris Schmitz - regionalista
Marzena Gniecka
Danuta Łotarewicz
Marta Maćkowiak
Jemiołka Wiktorczyk
Łukasz Hajduk
Klaus Hemmerling (Niesky)
Bartosz Kijewski
Arkadiusz Kucharski
Krzysztof Teo Tekliński
Jacek Ponton Jankowski
Paweł Zatoński
i kilkadziesiąt innych osób

Zapraszamy do zapoznania się z blogiem pana Arkadiusza Kucharskiego, który również opisał to wydarzenie - https://arkadiuszkucharski.blogspot.com/

Te miejsca również warto znać:
Wydawnictwo Wielka Izera
Stowarzyszenie Miłośników Górnych Łużyc

Galeria zdjęć z tej uroczystości znajduje sie tutaj.

tekst: Anna Leszczyńska
zdjęcia: Anna i Martyna Leszczyńska


Dołącz do nas

Kalendarium
Czy wiesz, że...
Zdjęcie tygodnia
Pocztówka miesiąca
Panorama
Wirtualny cmentarz
Informator SMS
Polecane linki


























Wszystkie materiały na tej stronie objęte są pełnym prawem autorskim,
osoby zainteresowane ich wykorzystaniem (w całości, lub części) proszone są o uprzedni kontakt z redakcją serwisu www.pobiedna.pl.


copyright © pobiedna.pl 2007-2023          Statystyki obsługuje system statystyk stat4u