•  strona główna 
  •  mapa serwisu 
  •  kontakt
  •  polityka prywatności 
  •  linki 
  •  wyszukiwarka                                                             
  • 
    


Slideshow Image 1
Slideshow Image 2
Slideshow Image 3
Slideshow Image 4
Slideshow Image 5
Slideshow Image 6
Slideshow Image 7
Oficjalna strona Pobiednej

Pożary sadzy w kominach

13 lutego 2012 r.

Wraz z przedłużającą się falą mrozów wzrasta liczba pożarów sadzy w kominach. W ostatnim okresie strażacy z OSP Pobiedna niemal codziennie wyjeżdżają do gaszenia palących się kominów w Pobiednej i okolicznych miejscowościach.

Dlaczego palą się kominy
Główną przyczyną zapalenia się sadzy w kominie jest nieprzestrzeganie przez właścicieli lub zarządców budynków terminów czyszczenia przewodów dymowych lub spalinowych przez kominiarza. Przewody kominowe powinno czyścić się, co najmniej dwa razy w roku.
Wielu użytkowników pieców spala w nich wszelkiego rodzaju plastiki, gumę, szmaty i innego rodzaju odpady, pomijając brak świadomości ekologicznej spalanie tego typu odpadów powoduje osadzanie się jeszcze większej ilości sadzy na ścianach wewnętrznych komina.
Nagromadzenie w kominie dużej ilości sadzy może na wskutek przedostania się iskry z paleniska doprowadzić do zapłonu sadzy w kominie, co może skutkować rozszczelnieniem lub pęknięciem komina, a wydobywające się iskry lub płomienie mogą doprowadzić do pożaru budynku. Wskutek zapalenia się sadzy może też nastąpić pęknięcie komina, które często bywa niewidoczne, ale groźne w skutkach i może być przyczyną zaczadzenia przebywających w pomieszczeniach ludzi.

Co robić gdy zapali się sadza
W przypadku zapalenia się sadzy w kominie należy natychmiast wezwać straż pożarną.
Co należy robić do czasu przybycia straży? - w miarę szybko, ale bezpiecznie wygasić palenisko poprzez usunięcie z niego żaru i szczelnie zamknąć drzwiczki pieca w celu odcięcia dopływu tlenu. Nie wolno wlewać do komina wody. Paląca się w kominie sadza osiąga temperaturę dochodzącą nawet do 1000 stopni Celsjusza. Z jednego litra wody powstaje 1600 litrów pary, więc nietrudno można sobie wyobrazić jak gwałtownie wzrośnie ciśnienie i do jakiego wybuchu może doprowadzić wlanie do komina wody.
Straż po ugaszeniu komina poprzez założenie na jego wylot sita kominowego lub mokrego niepalnego płótna dokona przeglądu komina na całej jego długości i zdecyduje czy komin można używać lub wyda zakaz używania komina do czasu jego naprawy i wykonania przeglądu przez osoby uprawnione.

Opracował: (m)Dołącz do nas

Kalendarium
Czy wiesz, że...
Zdjęcie tygodnia
Pocztówka miesiąca
Panorama
Wirtualny cmentarz
Informator SMS
Polecane linki


Wszystkie materiały na tej stronie objęte są pełnym prawem autorskim,
osoby zainteresowane ich wykorzystaniem (w całości, lub części) proszone są o uprzedni kontakt z redakcją serwisu www.pobiedna.pl.


copyright © pobiedna.pl 2007-2023          Statystyki obsługuje system statystyk stat4u