13 lutego 2012 r.
Wraz z przedłużającą się falą mrozów wzrasta liczba pożarów sadzy w kominach. W ostatnim okresie strażacy z
OSP Pobiedna niemal codziennie wyjeżdżają do gaszenia palących się kominów w Pobiednej i okolicznych miejscowościach.
Dlaczego palą się kominy
Główną przyczyną zapalenia się sadzy w kominie jest nieprzestrzeganie przez właścicieli lub zarządców budynków terminów czyszczenia przewodów dymowych lub spalinowych przez kominiarza. Przewody kominowe powinno czyścić się, co najmniej dwa razy w roku.
Wielu użytkowników pieców spala w nich wszelkiego rodzaju plastiki, gumę, szmaty i innego rodzaju odpady, pomijając brak świadomości ekologicznej spalanie tego typu odpadów powoduje osadzanie się jeszcze większej ilości sadzy na ścianach wewnętrznych komina.
Nagromadzenie w kominie dużej ilości sadzy może na wskutek przedostania się iskry z paleniska doprowadzić do zapłonu sadzy w kominie, co może skutkować rozszczelnieniem lub pęknięciem komina, a wydobywające się iskry lub płomienie mogą doprowadzić do pożaru budynku. Wskutek zapalenia się sadzy może też nastąpić pęknięcie komina, które często bywa niewidoczne, ale groźne w skutkach i może być przyczyną zaczadzenia przebywających w pomieszczeniach ludzi.
Co robić gdy zapali się sadza
W przypadku zapalenia się sadzy w kominie należy natychmiast wezwać straż pożarną.
Co należy robić do czasu przybycia straży? - w miarę szybko, ale bezpiecznie wygasić palenisko poprzez usunięcie z niego żaru i szczelnie zamknąć drzwiczki pieca w celu odcięcia dopływu tlenu. Nie wolno wlewać do komina wody. Paląca się w kominie sadza osiąga temperaturę dochodzącą nawet do 1000 stopni Celsjusza. Z jednego litra wody powstaje 1600 litrów pary, więc nietrudno można sobie wyobrazić jak gwałtownie wzrośnie ciśnienie i do jakiego wybuchu może doprowadzić wlanie do komina wody.
Straż po ugaszeniu komina poprzez założenie na jego wylot sita kominowego lub mokrego niepalnego płótna dokona przeglądu komina na całej jego długości i zdecyduje czy komin można używać lub wyda zakaz używania komina do czasu jego naprawy i wykonania przeglądu przez osoby uprawnione.
Opracował: (m)