Kalendarz odbioru odpadów

Sołecka Strategia
Rozwoju Wsi


Oficjalna strona Pobiednej


strona główna Aktualności Renowacja ołtarza zakończona

Renowacja ołtarza zakończona


Wiele miesięcy trwała renowacja i rekonstrukcja ołtarza, który w ostatnim czasie został ponownie umieszczony w prezbiterium kościoła parafialnego p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego w Czerniawie-Zdrój.

Barokowy ołtarz, który został właśnie całkowicie odnowiony, został zbudowany w XVIII wieku i przez niemal dwa wieki znajdował się w kościele ewangelickim w Pobiednej. Po zakończeniu II Wojny Światowej kościół w Pobiednej z różnych przyczyn został rozgrabiony i zburzony. Ołtarz jednak ocalał bo w porę został przeniesiony do katolickiego kościoła w Czerniawie-Zdrój, gdzie był ołtarzem głównym. Następnie w latach 80-tych ubiegłego wieku podczas rozbudowy kościoła ołtarz został rozebrany i złożony "na przechowanie".

Ołtarz doczekał się całkowitej renowacji i rekonstrukcji dzięki determinacji obecnego proboszcza naszej parafii ks. Mariana Balcewicza, który już wiele lat temu wspominał o planach renowacji tego ołtarza.

Renowacja i rekonstrukcja ołtarza została przeprowadzona przez specjalistów zajmujących się tego typu zabytkami. Prace renowacyjne zabytków są bardzo kosztowne i związku z tym parafia poniosła bardzo duże koszty, które na szczęście zostały rozłożone na raty. W najbliższym czasie upływa termin spłaty ostatniej części zadłużenia, która jest znaczna i w związku z tym ks. proboszcz oraz rada parafialna proszą wszystkich o hojność.

Wpłat można dokonywać u księdza proboszcza np. po każdej mszy świętej lub w czasie godzin pracy kancelarii parafialnej lub u członka rady parafialnej p. Andrzeja Łacha (tel. 757845041).

W najbliższą niedzielę po mszach św. będzie prowadzona sprzedaż stroików wielkanocnych. Całkowity dochód ze sprzedaży stroików zostanie przeznaczony na spłatę zobowiązań.

Pięknie odnowiony ołtarz można oglądać w naszym kościele parafialnym p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego w Czerniawie-Zdrój.

Poniżej na zdjęciach możemy zobaczyć fragment ołtarza z lat 70-tych oraz obecny wygląd ołtarza w pełnej krasie po renowacji.

Opracował: (m)


Dołącz do nasTweetnij
Kalendarium
Czy wiesz, że...
Zdjęcie tygodnia
Pocztówka miesiąca
Informator SMS
Polecane linki
Wszystkie materiały na tej stronie objęte są pełnym prawem autorskim,
osoby zainteresowane ich wykorzystaniem (w całości, lub części) proszone są o uprzedni kontakt z redakcją serwisu www.pobiedna.pl.


copyright © pobiedna.pl 2007-2018          Statystyki obsługuje system statystyk stat4u