•  strona główna 
  •  mapa serwisu 
  •  kontakt
  •  polityka prywatności 
  •  linki 
  •  wyszukiwarka                                                             
  • 
    


Slideshow Image 1
Slideshow Image 2
Slideshow Image 3
Slideshow Image 4
Slideshow Image 5
Slideshow Image 6
Slideshow Image 7
Co? Gdzie? Kiedy?


Kalendarz odbioru odpadów 2023
Kalendarz niedziel handlowych w 2023 roku
Sołecka Strategia
Rozwoju Wsi


Oficjalna strona Pobiednej
strona główna Wyszperane w sieci Śmieci na cmentarzu w Pobiednej

Śmieci na cmentarzu w Pobiednej

23 czerwca 2020 r.
Śladem publikacji.

Kilka tygodni temu na portalu eluban ukazał się artykuł pt. Za śmieci w Gminie Leśna odpowiadają mieszkańcy? Autor posiłkował się w nim dokumentami urzędowymi jak i informacją od Sołtysa Pobiednej.

Ponieważ padło w nim sporo zarzutów wobec działań leśniańskich władz samorządowych, spodziewaliśmy się, że redaktorzy portalu eluban - w ramach pokazania rzetelności dziennikarskiej i obowiązkowego zachowania bezstronności - skontaktują się z druga stroną i zamieszczą jej wyjaśnienia w tej sprawie. Nic takiego nie miało miejsca. Dlatego odniesiemy się do tego artykułu tutaj, gdzie możemy przedstawić swoje stanowisko.

Po pierwsze redaktor nie przeczytał ze zrozumieniem dokumentu, który został przygotowany dla Komisji Infrastruktury Społecznej Rady Miejskiej w Leśnej, a nie przez nią. Po drugie nie wiemy, na jakiej podstawie formułuje się stwierdzenia, że "od kilku miesięcy narasta problem z odpadami. Przepełnione są boksy i kosze, mieszkańcy narzekają na brak regularnego odbioru odpadó". Zgodnie z Regulaminem Utrzymania i Czystości należy w ciągu 3 dni zgłosić uchybienie w odbiorze odpadów. Nie podano jednak, które konkretnie osoby skarżą się do portalu eluban na nieodebranie odpadów ze swojej posesji po zgłoszeniu nieprawidłowości. Warto wyjaśnić, że Gmina Leśna z lubańskim ZGiUK współpracuje - w ramach odbioru odpadów komunalnych - od 2013 r. Nie jest to więc nowy podmiot, a taki, który regularnie odbiera odpady z Pobiednej. A i topografia terenu gminy nie zmieniła się na tyle, że kierowcy krążą, omijają ważne połacie leśniańskiej gminy i nie odbierają odpadów. Lubańska spółka pracuje na dwie zmiany i skoro w harmonogramie jest konkretna data odebrania odpadów to jest to realizowane - nawet późną popołudniową porą. Na zgłoszenia przekazywane do Urzędu Miejskiego w Leśnej też reagujemy i od razu przekazujemy je do kierowników ZGiUK. Dodajmy, że zgłoszeń braku odbioru śmieci jest obecnie o wiele mniej, aniżeli w czasie, gdy odpady zmieszane odbierane były przez Synergię z Leśnej śmieciarkami, które były bardzo zawodne i często stały w naprawie, zamiast odbierać śmieci, a większość z nich wynika z niewłaściwego odczytania harmonogramu.

Sprawa cmentarza w Pobiednej jest jednym z przykładów niedbalstwa ludzi, a nie Urzędu Miejskiego w Leśnej. Przypomnijmy, że - zgodnie z przepisami - gminy są zobowiązane do tworzenia warunków do wykonywania prac związanych z utrzymaniem czystości i porządku na terenie gminy oraz zorganizowania odbioru odpadów. Które z tych obowiązków nie są realizowane przez gminę? Nie ma pojemników? Nie są opróżniane raz w tygodniu? Są pojemniki, są też systematycznie opróżniane. Czy tego "niektórzy mieszkańcy" nie widzą? Tak jak pustych pojemników za furtką cmentarza? To, że pojemniki zostały przestawione to nie jest argument, aby śmieci rzucać... pod mur.

Pan Sołtys Pobiednej mówi na lubańskim portalu, że w wyniku niedbalstwa pracowników Urzędu Gminy śmieci zalegają na cmentarzu. A kto je tam wrzucił? Urzędnicy z Leśnej? Z wywodu Pana Drobnika wynika, że od października 2019 roku odpady z cmentarza nie były odebrane.

Przypomnijmy więc po raz kolejny, że odpady w Pobiednej odbierane są co tydzień, w tym opróżniane pojemniki stojące przy cmentarzu komunalnym. Mamy na to potwierdzenia.

Panu Sołtysowi należy więc wytknąć przekłamywanie faktów. I na to nie będzie naszej zgody. Jako Sołtys powinien on bowiem współdziałać z urzędnikami, a nie obrzucać ich bezpodstawnymi oskarżeniami.

Podsumowując: szkoda, że Gmina Leśna, jej mieszkańcy i władze, są systematycznie tak negatywnie przedstawiani przez lubański portal. Smutkiem napawa nas też kolejny wniosek, że wiele takich niesprawdzonych i tendencyjnych "informacji" dostarczanych jest przez "przedstawicieli" leśniańskiego społeczeństwa, które najchętniej widzielibyśmy w roli inicjatorów pozytywnych akcji na terenie swoich miejscowości m.in. związanych z prawidłową segregacją, oddawaniem odpadów na PSZOK, reagowania na wyrzucanie odpadów w niedozwolonych miejscach, czy też udziału w czynach społecznych.

Joanna Świerk
Źródło Panorama Leśnej 6/2020Dołącz do nas

Kalendarium
Czy wiesz, że...
Zdjęcie tygodnia
Pocztówka miesiąca
Panorama
Wirtualny cmentarz
Informator SMS
Polecane linki
Wszystkie materiały na tej stronie objęte są pełnym prawem autorskim,
osoby zainteresowane ich wykorzystaniem (w całości, lub części) proszone są o uprzedni kontakt z redakcją serwisu www.pobiedna.pl.


copyright © pobiedna.pl 2007-2022          Statystyki obsługuje system statystyk stat4u