•  strona główna 
  •  mapa serwisu 
  •  kontakt
  •  polityka prywatności 
  •  linki 
  •  wyszukiwarka                                                             
  • 
    


Slideshow Image 1
Slideshow Image 2
Slideshow Image 3
Slideshow Image 4
Slideshow Image 5
Slideshow Image 6
Slideshow Image 7
Kalendarz odbioru odpadów 2024
Kalendarz niedziel handlowych w 2024 roku
Sołecka Strategia
Rozwoju Wsi


Oficjalna strona Pobiednej
Strona główna >> Aktualności >> Stan alarmowy w Pobiednej

Stan alarmowy w Pobiednej

7 sierpnia 2010 r.
Ulewne deszcze, które w sobotę 7 sierpnia 2010 r. nawiedziły Sudety Zachodnie w ciągu zaledwie kilkudziesięciu minut spowodowały gwałtowny wzrost poziomu wszystkich rzek i potoków.
Wyjątkowo duże opady wystąpiły w Górach Izerskich i na Pogórzu Izerskim.
W przepływającym przez Pobiedną potoku Łużyca poziom wody podniósł się o ponad metr przekraczając stan alarmowy. Pomimo tak wysokiego poziomu wody nie doszło do zalania budynków mieszkalnych, a Straż Pożarna tylko w jednym budynku wypompowywała wodę z piwnicy. Bardziej niebezpieczne okazały się mniejsze potoki, strumyki i przydrożne rowy, które zamieniły się w rwące potoki zalewając ulice, podwórza i przydomowe ogrody. Na szczęście zaraz po zaprzestaniu opadów poziom wody zaczął szybko opadać nie wyrządzając na terenie Pobiednej większych szkód.
Sobotnia wielka woda w Pobiednej wydaje się być tylko ostrzeżeniem przed tym co, by było gdyby deszcz padał dłużej, a poziom wody podniósł się o następnych kilkadziesiąt centymetrów. Sam fakt, że na terenie Pobiednej, znajduje się prężnie działająca jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej nie ochroni mieszkańców wsi przed powodzią jeśli nie mają oni do dyspozycji odpowiednich zapasów worków, piasku, itp.
Czy z tego ostrzeżenia nasze władze wyciągną jakieś wnioski okaże się przy następnych większych opadach, które ostatnio zdarzają się coraz częściej.
Nie należy zapominać, że leniwie przepływający przez Pobiedną potok Łużyca, co kilkadziesiąt lat pokazuje swoją ukrytą niszczycielską siłę. Znane są z historii Pobiednej fakty, że wezbrane wody potoku Łużyca uszkadzały domy i niszczyły mosty.

Opracował: (m)


Dołącz do nas

Kalendarium
Czy wiesz, że...
Zdjęcie tygodnia
Pocztówka miesiąca
Panorama
Wirtualny cmentarz
Informator SMS
Polecane linki


Wszystkie materiały na tej stronie objęte są pełnym prawem autorskim,
osoby zainteresowane ich wykorzystaniem (w całości, lub części) proszone są o uprzedni kontakt z redakcją serwisu www.pobiedna.pl.


copyright © pobiedna.pl 2007-2023          Statystyki obsługuje system statystyk stat4u