19 maja 2011 r.
Szkoła Podstawowa w Pobiednej świętowała niedawno 5. rocznicę nadania jej imienia Kornela Makuszyńskiego. Obchody kolejnych rocznic, udział w konkursach, projektach, poznawanie faktów z życia patrona i jego twórczości to forma realizacji programu wychowawczego. Przedsięwzięcia te mają na celu budowanie tradycji i tożsamości szkoły.
W tym roku obchody Dnia Patrona miały niezwykle podniosły charakter. Rozpoczęła je uroczysta Msza Święta w intencji pracowników, uczniów i rodziców. Głównym punktem obchodów była akademia rocznicowa, na którą przybyło wielu znakomitych gości, m.in. Wicestarosta Lubański K. Rowiński, zastępca Burmistrza Leśnej M. Gut - Twardowska, radni, dyrektorzy zaprzyjaźnionych instytucji, absolwent szkoły płk prof. M. Wiatr - rektor uczelni wojskowej, przyjaciele i sympatycy placówki. Uroczystość uświetniły poczty sztandarowe Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Leśnej, Szkoły Podstawowej im. Marii Skłodowskiej - Curie w Świeradowie- Zdroje, OSP w Pobiednej. Na początku dyrektor R. Simińska powitała zebranych i opowiedziała o ostatnich pięciu latach z życia szkoły. Potem przedstawiciele nauczycieli, rodziców i uczniów odnowili ślubowanie. W drzewiec sztandaru wbity został przez emerytowanych nauczycieli pamiątkowy gwóźdź. Gości mówili o bogatym dorobku szkoły, gratulowali sukcesów, składali życzenia dalszej bogatej pracy z patronem. Po takiej dawce ciepłych słów, życzeń, kwiatów i drobnych upominków na scenę wyszli mali artyści. Barwne przedstawienie przypomniało kilka anegdot o K. Makuszyńskim i fragmenty jego utworów. Miłą niespodziankę przygotowali rodzice - w szkole na gości czekał pyszny tort z wypisanym mottem szkoły: Droga ku szczytom jest celem człowieka... i kolorowo zastawiony stół. Zespół ludowy Łużyczanki odśpiewał Sto lat. Kolejne godziny upłynęły pod znakiem wspomnień. Był to czas na obejrzenie kronik i pamiątkowe wpisy.
Pięć lat temu szkoła otrzymała sztandar, tablicę pamiątkową, powstał projekt logo, uczniowie napisali słowa hymnu, który na stałe wszedł do ceremoniału. Te wszystkie elementy stały się znakami jednoczącymi i reprezentującymi społeczność szkoły. Budowanie tradycji trwa jednak wiele lat, a każde spotkanie jest dobrą okazją, aby powiedzieć o wszystkim, co jest ważne, o bogactwie dnia codziennego.
Więcej informacji o szkole można znaleźć na stronie www.sppobiedna.szkolnastrona.pl








