•  strona główna 
  •  mapa serwisu 
  •  kontakt
  •  polityka prywatności 
  •  linki 
  •  wyszukiwarka                                                             
  • 
    


Slideshow Image 1
Slideshow Image 2
Slideshow Image 3
Slideshow Image 4
Slideshow Image 5
Slideshow Image 6
Slideshow Image 7
Kalendarz odbioru odpadów 2024
Kalendarz niedziel handlowych w 2024 roku
Sołecka Strategia
Rozwoju Wsi


Oficjalna strona Pobiednej
strona główna Wyszperane w sieci Biblioteka w Pobiednej zaprasza

Biblioteka w Pobiednej zaprasza

11 marca 2013 r.


Biblioteka w Pobiednej jest filią leśniańskiej Biblioteki Publicznej. Mieści się w budynku Zespołu Szkolno-Przedszkolnego. Księgozbiór liczy nieco ponad 8600 woluminów, w tym literatura dla dzieci i młodzieży (21,1% całości księgozbioru), beletrystyka dla dorosłych (58% całości księgozbioru) oraz literatura popularno naukowa (20,9% całości księgozbioru).
Biblioteka posiada 150 zarejestrowanych czytelników, w tym 67 osób, to dzieci i młodzież do 19 roku życia. W 2012 roku odnotowano 1135 odwiedzin czytelników, którzy wypożyczyli 1904 książki. Największą grupę czytelników stanowią uczniowie (36%), kolejną – osoby pozostające bez zatrudnienia (19,3%), osoby pracujące (8,7%), emeryci i renciści (16%). Najmniej licznymi grupami czytelników są dzieci do 5 roku życia oraz studenci. Daje się zauważyć pewną tendencję do pojawiania się grup czytelników w określonych godzinach. I tak dorośli najczęściej odwiedzają bibliotekę w godzinach 10:00 – 13:00, zaś dzieci i młodzież szkolna w godzinach 12:00 – 16:00.
Czytelnicy najczęściej wybierają literaturę piękną i to zarówno w grupie czytelników dorosłych jak i wśród dzieci. Dużym zainteresowaniem cieszy się literatura sensacyjna i obyczajowa, także literatura faktu np. "Tajemnica twierdzy szyfrów" B. Wołoszańskiego lub "Arabska krew" T. Valko. Co ciekawe dużą popularność zyskują również książki biograficzne – i tu warto wymienić "Marzenie i tajemnice" D. Wałęsy, "Pamiątkowe Rupiecie" A. Bikont oraz "Umarłam ze śmiechu" H. Bielickiej. Wśród dzieci zainteresowaniem cieszą się "Przygody Bolka i Lolka", "Przygody Martynki" oraz baśnie, natomiast młodzież najchętniej wypożycza książki z serii "Pamiętniki wampirów" oraz saga "Zmierzch".
W ofercie placówki jest też organizacja zajęć bibliotecznych dla dzieci z klas "0" – głośne czytanie bajek.
Placówka organizuje wystawki tematyczne, okolicznościowe oraz dotyczące rocznic literackich, wśród których warto wymienić wystawy z okazji 30 rocznicy śmierci Marii Kownackiej, 20 rocznicy śmierci Alfreda Szklarskiego, czy wystawę z okazji Święta Konstytucji 3 Maja. Przygotowywane były również wystawy książek podróżniczych i in.
Warto podkreślić, że w 2012 roku Ośrodek Kultury i Sportu w Leśnej pozyskał dotację na zakup książek do bibliotek w ramach Programu Biblioteki Narodowej "Zakup nowości wydawniczych do bibliotek". Do 3 placówek bibliotecznych Gminy Leśna zostało zakupionych 327 książek na łączną kwotę 5700 zł, z czego do biblioteki w Pobiednej trafiło 105 książek zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci.
Filia biblioteki w Pobiednej jest udostępniona czytelnikom we wtorki i piątki w godzinach 9:30 – 16:30.

EG i JP
Źródło: Panorama Leśnej nr 2/2013


Dołącz do nas

Kalendarium
Czy wiesz, że...
Zdjęcie tygodnia
Pocztówka miesiąca
Panorama
Wirtualny cmentarz
Informator SMS
Polecane linki


Wszystkie materiały na tej stronie objęte są pełnym prawem autorskim,
osoby zainteresowane ich wykorzystaniem (w całości, lub części) proszone są o uprzedni kontakt z redakcją serwisu www.pobiedna.pl.


copyright © pobiedna.pl 2007-2023          Statystyki obsługuje system statystyk stat4u