11 marca 2013 r.

Biblioteka w Pobiednej jest filią leśniańskiej Biblioteki Publicznej. Mieści się w budynku Zespołu Szkolno-Przedszkolnego. Księgozbiór liczy nieco ponad 8600 woluminów, w tym literatura dla dzieci i młodzieży (21,1% całości księgozbioru), beletrystyka dla dorosłych (58% całości księgozbioru) oraz literatura popularno naukowa (20,9% całości księgozbioru).
Biblioteka posiada 150 zarejestrowanych czytelników, w tym 67 osób, to dzieci i młodzież do 19 roku życia. W 2012 roku odnotowano 1135 odwiedzin czytelników, którzy wypożyczyli 1904 książki. Największą grupę czytelników stanowią uczniowie (36%), kolejną osoby pozostające bez zatrudnienia (19,3%), osoby pracujące (8,7%), emeryci i renciści (16%). Najmniej licznymi grupami czytelników są dzieci do 5 roku życia oraz studenci. Daje się zauważyć pewną tendencję do pojawiania się grup czytelników w określonych godzinach. I tak dorośli najczęściej odwiedzają bibliotekę w godzinach 10:00 13:00, zaś dzieci i młodzież szkolna w godzinach 12:00 16:00.
Czytelnicy najczęściej wybierają literaturę piękną i to zarówno w grupie czytelników dorosłych jak i wśród dzieci. Dużym zainteresowaniem cieszy się literatura sensacyjna i obyczajowa, także literatura faktu np. "Tajemnica twierdzy szyfrów" B. Wołoszańskiego lub "Arabska krew" T. Valko. Co ciekawe dużą popularność zyskują również książki biograficzne i tu warto wymienić "Marzenie i tajemnice" D. Wałęsy, "Pamiątkowe Rupiecie" A. Bikont oraz "Umarłam ze śmiechu" H. Bielickiej. Wśród dzieci zainteresowaniem cieszą się "Przygody Bolka i Lolka", "Przygody Martynki" oraz baśnie, natomiast młodzież najchętniej wypożycza książki z serii "Pamiętniki wampirów" oraz saga "Zmierzch".
W ofercie placówki jest też organizacja zajęć bibliotecznych dla dzieci z klas "0" głośne czytanie bajek.
Placówka organizuje wystawki tematyczne, okolicznościowe oraz dotyczące rocznic literackich, wśród których warto wymienić wystawy z okazji 30 rocznicy śmierci Marii Kownackiej, 20 rocznicy śmierci Alfreda Szklarskiego, czy wystawę z okazji Święta Konstytucji 3 Maja. Przygotowywane były również wystawy książek podróżniczych i in.
Warto podkreślić, że w 2012 roku Ośrodek Kultury i Sportu w Leśnej pozyskał dotację na zakup książek do bibliotek w ramach Programu Biblioteki Narodowej "Zakup nowości wydawniczych do bibliotek". Do 3 placówek bibliotecznych Gminy Leśna zostało zakupionych 327 książek na łączną kwotę 5700 zł, z czego do biblioteki w Pobiednej trafiło 105 książek zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci.
Filia biblioteki w Pobiednej jest udostępniona czytelnikom we wtorki i piątki w godzinach 9:30 16:30.
EG i JP
Źródło: Panorama Leśnej nr 2/2013