Krytycznie o religii w szkołach
7 lipca 2022 r.
W 21 szkołach w regionie jeleniogórskim zgłoszono nieprawidłowości związane z organizacją lekcji religii w tych placówkach lub inne sytuacje i zdarzenia wskazujące na presję religijną, jakiej poddawani są uczniowie lub rodzice. To pokłosie badania ankietowego przeprowadzonego w ramach programu "Równość w Szkole - działania na rzecz praw mniejszości bezwyznaniowej" przez fundację Wolność od religii.
Ankieta fundacji prowadzona była przez nieco ponad rok. Miała charakter anonimowy. Osoby decydujące się wziąć udział w badaniu korzystają z listy wyboru z nieprawidłowościami. Uczestnicy badania mogli skorzystać z okienka tekstowego pozwalającego na wpisanie dowolnego komentarza. Jedno zgłoszenie mogło dotyczyć (i zwykle dotyczyło) wielu nieprawidłowości, występujących w szkole. Fundacja zapewnia, że zgłoszenia na bieżąco weryfikuje i dopiero po zatwierdzeniu przez administratorów, pojawiają się na mapie - wizualizacji (dostępnej pod adresem: https://rownoscwszkole.pl/mapa/).
Najwięcej zgłoszeń dotyczy kategorii Nieprawidłowości w organizacji lekcji religii i etyki w szkołach i przedszkolach - 39 proc. wszystkich wskazań. Drugą co do liczebności kategorią zgłoszeń była Przemoc symboliczna i wartości szkoły - 33 proc. wszystkich zgłoszeń. Kategoria Msze, rekolekcje, parareligijne imprezy szkolne np. apele z okazji dni papieskich obejmuje 23,5 proc., zaś kategoria Inne 4,5 proc. zgłoszeń.
Spośród 21 szkół z naszego regionu, wobec których zgłoszono zastrzeżenia jest i taka, która należy do placówek wskazywanych najczęściej, jak i taka, gdzie wpis jest szczególnie bulwersujący.
Nieprawidłowości w Dolnośląskim Zespole Szkół w Biedrzychowicach (placówka samorządu wojewódzkiego) zgłaszano aż sześć razy. Tylko w przypadku trzech innych szkół w Polsce zgłoszeń było więcej. Nieprawidłowości zgłaszano we wszystkich kategoriach. Zgłaszającym nie podobały się m.in. "okienka" spowodowane umieszczeniem katechezy między lekcjami obowiązkowymi; wymuszanie od uczniów niezapisanych na religię obecności w szkole nawet, gdy jest to pierwsza lub ostatnia godzina lekcyjna; nieprawidłowości w organizacji zastępstw (np. katecheza lub modlitwa na zastępstwie z przedmiotu obowiązkowego lub zastępstwa z przedmiotów obowiązkowych na katechezie, na której części uczniów ma prawa nie być); wymuszanie oświadczeń o nieuczęszczaniu na zajęcia religii od uczniów nigdy niezapisanych; trudności w dostępie do lekcji etyki i dyskryminujący sposób organizacji tych lekcji; msze, rekolekcje, parareligijne imprezy szkolne np. apele z okazji dni papieskich
W odniesieniu do szkoły podstawowej w Lubomierzu pojawił się jeden z najbardziej bulwersujących komentarzy.
"Szkoła im. Jana Pawła II podporządkowana wszystkim uroczystościom kościelnym. Rozpoczęcie roku, Dzień Babci, Dzień Matki - występy dzieci organizowane są w kościele. Nauczyciele mają obowiązek być i uczestniczyć. Korytarz szkolny i duża część sal lekcyjnych to jedna wielka gazetka religijna, głównie o JPII. Poczet sztandarowy występuje w strojach stylizowanych na gwardię papieską. Zabawy karnawałowe dla dzieci typu Bal wszystkich świętych, gdzie dzieci przebierają się za postaci biblijne i tak uczestniczą w zabawie. Promuje i wyróżnia się chłopców, którzy są ministrantami. Pani katechetka ważniejsza od dyrektora. Sprawdza na religii z czym dzieci mają kanapki. Jeśli jest piątek a bułki są z wędliną lub mięsem, nakazuje wyrzucać je do śmieci. Jedno wielkie pranie mózgów dzieciakom" - opisano w komentarzu przy zgłoszeniu.
Szkołę zgłoszono dwa razy, a zastrzeżenia wskazano w trzech kategoriach i 12 sprawach.
Patrząc na region placówki z powiatu lwóweckiego pojawiają się na najczęściej. Oprócz Lubomierza zgłoszenia dotyczyły też szkół podstawowych w Rząsinach (1 zgłoszenie), Pławnej Górnej (2) i mirskim liceum (1). W powiecie bolesławieckim zgłoszono tylko jedną placówkę - szkołę podstawowa nr 4 - a zastrzeżenia dotyczyły "okienek".
W powiecie zgorzeleckim wskazano 3 placówki: Zespół Szkół Zawodowych i Licealnych, podstawówkę nr 3 w Zgorzelcu oraz szkołę podstawową w Porajowie. W powiecie lubańskim, oprócz wspominanych już Biedrzychowic, zastrzeżenia dotyczyły także szkoły podstawowej
w Pobiednej i liceum w Lubaniu. W powicie kamiennogórskim nie zgłoszono żadnej placówki.
Na mapie Jeleniej Góry pojawiło się aż sześć zgłoszeń (podstawówki nr 2,7 i 8, przedszkole nr 27, "Żerom" oraz szkoła w SOSW na Kruszwickiej) ale we wszystkich przypadkach waga zastrzeżeń jest względnie lekka. Zwykle dotyczą "okienek", ewentualnie wymuszania oświadczeń o nieuczęszczaniu.
W powiecie zgłoszono trzy placówki i - co zastanawiające - wszystkie z Piechowic. W SP nr 1 chodzi o "okienka", w SP nr 2 to dodatkowo m.in. wymuszanie oświadczeń o nieuczęszczaniu na zajęcia religii od uczniów nigdy niezapisanych i msze w ramach szkolnych uroczystości "dla wszystkich uczniów". Zgłoszono też przedszkole nr 2.
Fot. iStock
Źródło: nj24.pl