•  strona główna 
  •  mapa serwisu 
  •  kontakt
  •  polityka prywatności 
  •  linki 
  •  wyszukiwarka                                                             
  • 
    


Slideshow Image 1
Slideshow Image 2
Slideshow Image 3
Slideshow Image 4
Slideshow Image 5
Slideshow Image 6
Slideshow Image 7
Kalendarz odbioru odpadów 2024
Kalendarz niedziel handlowych w 2024 roku
Sołecka Strategia
Rozwoju Wsi


Oficjalna strona Pobiednej
strona główna Wyszperane w sieci Krytycznie o religii w szkołach

Krytycznie o religii w szkołach


7 lipca 2022 r.
W 21 szkołach w regionie jeleniogórskim zgłoszono nieprawidłowości związane z organizacją lekcji religii w tych placówkach lub inne sytuacje i zdarzenia wskazujące na presję religijną, jakiej poddawani są uczniowie lub rodzice. To pokłosie badania ankietowego przeprowadzonego w ramach programu "Równość w Szkole - działania na rzecz praw mniejszości bezwyznaniowej" przez fundację Wolność od religii.

Ankieta fundacji prowadzona była przez nieco ponad rok. Miała charakter anonimowy. Osoby decydujące się wziąć udział w badaniu korzystają z listy wyboru z nieprawidłowościami. Uczestnicy badania mogli skorzystać z okienka tekstowego pozwalającego na wpisanie dowolnego komentarza. Jedno zgłoszenie mogło dotyczyć (i zwykle dotyczyło) wielu nieprawidłowości, występujących w szkole. Fundacja zapewnia, że zgłoszenia na bieżąco weryfikuje i dopiero po zatwierdzeniu przez administratorów, pojawiają się na mapie - wizualizacji (dostępnej pod adresem: https://rownoscwszkole.pl/mapa/).

Najwięcej zgłoszeń dotyczy kategorii Nieprawidłowości w organizacji lekcji religii i etyki w szkołach i przedszkolach - 39 proc. wszystkich wskazań. Drugą co do liczebności kategorią zgłoszeń była Przemoc symboliczna i wartości szkoły - 33 proc. wszystkich zgłoszeń. Kategoria Msze, rekolekcje, parareligijne imprezy szkolne np. apele z okazji dni papieskich obejmuje 23,5 proc., zaś kategoria Inne 4,5 proc. zgłoszeń.

Spośród 21 szkół z naszego regionu, wobec których zgłoszono zastrzeżenia jest i taka, która należy do placówek wskazywanych najczęściej, jak i taka, gdzie wpis jest szczególnie bulwersujący.

Nieprawidłowości w Dolnośląskim Zespole Szkół w Biedrzychowicach (placówka samorządu wojewódzkiego) zgłaszano aż sześć razy. Tylko w przypadku trzech innych szkół w Polsce zgłoszeń było więcej. Nieprawidłowości zgłaszano we wszystkich kategoriach. Zgłaszającym nie podobały się m.in. "okienka" spowodowane umieszczeniem katechezy między lekcjami obowiązkowymi; wymuszanie od uczniów niezapisanych na religię obecności w szkole nawet, gdy jest to pierwsza lub ostatnia godzina lekcyjna; nieprawidłowości w organizacji zastępstw (np. katecheza lub modlitwa na zastępstwie z przedmiotu obowiązkowego lub zastępstwa z przedmiotów obowiązkowych na katechezie, na której części uczniów ma prawa nie być); wymuszanie oświadczeń o nieuczęszczaniu na zajęcia religii od uczniów nigdy niezapisanych; trudności w dostępie do lekcji etyki i dyskryminujący sposób organizacji tych lekcji; msze, rekolekcje, parareligijne imprezy szkolne np. apele z okazji dni papieskich

W odniesieniu do szkoły podstawowej w Lubomierzu pojawił się jeden z najbardziej bulwersujących komentarzy.

"Szkoła im. Jana Pawła II podporządkowana wszystkim uroczystościom kościelnym. Rozpoczęcie roku, Dzień Babci, Dzień Matki - występy dzieci organizowane są w kościele. Nauczyciele mają obowiązek być i uczestniczyć. Korytarz szkolny i duża część sal lekcyjnych to jedna wielka gazetka religijna, głównie o JPII. Poczet sztandarowy występuje w strojach stylizowanych na gwardię papieską. Zabawy karnawałowe dla dzieci typu Bal wszystkich świętych, gdzie dzieci przebierają się za postaci biblijne i tak uczestniczą w zabawie. Promuje i wyróżnia się chłopców, którzy są ministrantami. Pani katechetka ważniejsza od dyrektora. Sprawdza na religii z czym dzieci mają kanapki. Jeśli jest piątek a bułki są z wędliną lub mięsem, nakazuje wyrzucać je do śmieci. Jedno wielkie pranie mózgów dzieciakom" - opisano w komentarzu przy zgłoszeniu.

Szkołę zgłoszono dwa razy, a zastrzeżenia wskazano w trzech kategoriach i 12 sprawach.

Patrząc na region placówki z powiatu lwóweckiego pojawiają się na najczęściej. Oprócz Lubomierza zgłoszenia dotyczyły też szkół podstawowych w Rząsinach (1 zgłoszenie), Pławnej Górnej (2) i mirskim liceum (1). W powiecie bolesławieckim zgłoszono tylko jedną placówkę - szkołę podstawowa nr 4 - a zastrzeżenia dotyczyły "okienek".

W powiecie zgorzeleckim wskazano 3 placówki: Zespół Szkół Zawodowych i Licealnych, podstawówkę nr 3 w Zgorzelcu oraz szkołę podstawową w Porajowie. W powiecie lubańskim, oprócz wspominanych już Biedrzychowic, zastrzeżenia dotyczyły także szkoły podstawowej w Pobiednej i liceum w Lubaniu. W powicie kamiennogórskim nie zgłoszono żadnej placówki.

Na mapie Jeleniej Góry pojawiło się aż sześć zgłoszeń (podstawówki nr 2,7 i 8, przedszkole nr 27, "Żerom" oraz szkoła w SOSW na Kruszwickiej) ale we wszystkich przypadkach waga zastrzeżeń jest względnie lekka. Zwykle dotyczą "okienek", ewentualnie wymuszania oświadczeń o nieuczęszczaniu.

W powiecie zgłoszono trzy placówki i - co zastanawiające - wszystkie z Piechowic. W SP nr 1 chodzi o "okienka", w SP nr 2 to dodatkowo m.in. wymuszanie oświadczeń o nieuczęszczaniu na zajęcia religii od uczniów nigdy niezapisanych i msze w ramach szkolnych uroczystości "dla wszystkich uczniów". Zgłoszono też przedszkole nr 2.

Fot. iStock

Źródło: nj24.plDołącz do nas

Kalendarium
Czy wiesz, że...
Zdjęcie tygodnia
Pocztówka miesiąca
Panorama
Wirtualny cmentarz
Informator SMS
Polecane linki


Wszystkie materiały na tej stronie objęte są pełnym prawem autorskim,
osoby zainteresowane ich wykorzystaniem (w całości, lub części) proszone są o uprzedni kontakt z redakcją serwisu www.pobiedna.pl.


copyright © pobiedna.pl 2007-2023          Statystyki obsługuje system statystyk stat4u