•  strona główna 
  •  mapa serwisu 
  •  kontakt
  •  polityka prywatności 
  •  linki 
  •  wyszukiwarka                                                             
  • 
    


Slideshow Image 1
Slideshow Image 2
Slideshow Image 3
Slideshow Image 4
Slideshow Image 5
Slideshow Image 6
Slideshow Image 7
Kalendarz odbioru odpadów 2024
Kalendarz niedziel handlowych w 2024 roku
Sołecka Strategia
Rozwoju Wsi


Oficjalna strona Pobiednej
strona główna Wyszperane Pałac w Unięcicach (Pobiednej)

Pałac w Unięcicach (Pobiednej)



12 września 2022 r.
Przyjęło się mówienie o nim jako o Pałacu w Pobiednej, ale w przeszłości pałac ten był zlokalizowany w Unięcicach. Dzieje Unięcic są nierozerwalnie związane z Pobiedną.

Początkowo główną miejscowość w tej okolicy stanowiły Unięcice. W miarę dynamicznego rozwoju Pobiednej i uzyskania przez nią praw miejskich Unięcice oraz Pobiedna utworzyły w 1937 roku jedną miejscowość o nazwie Unięcice - Pobiedna. Obecnie znana jest już tylko pod nazwą Pobiedna.

Istniejący obecnie pałac w Unięcicach został wzniesiony na polecenie Adolfa Traugotta von Gersdorfa w miejscu starszego pałacu pochodzącego z 1660 roku. Pierwszy renesansowy dwór w Unięcicach najprawdopodobniej został zbudowany w 1608 roku przez Hansa von Üchtritza (pałac z 1608 roku najprawdopodobniej został założony na wcześniej istniejącym w tym miejscu jakimś założeniu obronnym, najprawdopodobniej zamku - o którym wspominają liczne legendy). Obiekt spłonął 2 sierpnia 1651 roku z powodu nieostrożności służby, która zaprószyła ogień podczas przygotowywania posiłków dla przybyłych emigrantów religijnych z Czech.

Dziewięć lat później Wigand von Gersdorf wzniósł nowy dwór. Jednakże na początku 1767 roku Adolfa Traugotta von Gersdorfa kazała zburzyć istniejący stary dwór, a 22 czerwca tegoż roku wmurowano kamień węgielny pod nowe założenie pałacowe. Istniejąca budowla została postawiona w stosunkowo krótkim czasie, bo w czternaście miesięcy, co jest na ówczesne czasy swoistym rekordem. Prace wykończeniowe trwały jeszcze około dziesięciu lat. Założenie pałacowe zrealizowano według projektu Konrada Gotthelfa Rothe (urodzonego w 1734 roku), królewskiego nadwornego budowniczego Drezna. Obiekt został odrestaurowany i zmodernizowany około 1830 roku, a następnie pod koniec XIX wieku.

W 1962 roku przeprowadzono remont pałacu. Odnowiony obiekt został zniszczony częściowo przez pożar w 1982 roku. W tym samy roku rozpoczęto kolejny remont, podczas którego między innymi uszczelniono dach i wymieniono drewniane stropy na żelbetonowe. Prac tych do końca nie ukończono, a obiekt pozostawiono w zaniedbanym stanie. Po drugiej wojnie światowej w obiekcie mieścił się Państwowy Zakład Wychowawczy, Spółdzielnia Inwalidów "Przyjaźń" w Lubaniu. Następnie obiekt należał do Urzędu Miasta i Gminy w Leśnej, a w początkach XXI wieku stał się własnością Przedsiębiorstwa Budowalnego Alfa Dach sp. z o.o. we Wrocławiu.

Obiekt pałacowy jest trójkondygnacyjny, z wysoką piwnicą, zbudowany na planie prostokąta z dwoma skrzydłami, nakryty czterospadowym dachem łamanym. Elewacja wykonana została w skromnym stroju barokowym. Na fasadach i elewacjach bocznych znajdują się centralne ryzality pozorne, poprzedzone schodami lustrzanymi lub wachlarzowymi. W części środkowej fasady umieszczono pseudoryzalit, zwieńczony skromnym szczytem, z dwoma kamiennymi wazami i mansardą pośrodku. Zostały zachowane barokowe, kamienne obramienia okien z uszakami oraz portale z uszakami i naczółkami odcinkowymi.


Jak przystało na Uczonego Pana z Unięcic Adolfa Traugotta von Gersdorfa - za jego życia pałac w Unięcicach przypominał bardziej muzeum, bibliotekę oraz laboratorium badawcze razem wzięte niż typową arystokratyczną posiadłość w ówczesnych czasach. Biblioteka miała własnego bibliotekarza (w kronikach wspomina się go jako bardzo uprzejmego poczciwca). Zbiory liczyły około 12 tysięcy tomów, zawierały dzieła z historii literatury, przyrodoznawstwa, fizyki, geografii, sztuki. Unięcicka biblioteka zawierała na ówczesne czasy luksusowe wydania "Wielanda" (autorstwa Charlesa Brockdena Browna; żyjącego w latach 1771 - 1810) i Friedricha Gottlieba Klopstocka (poeta niemiecki żyjący w latach 1724 - 1803). Były tu też sprawozdania najsłynniejszych akademii w ówczesnym czasie, a nawet artykuły holenderskiego entomologa Jana Sepp'a (żył w latach 1778 - 1853).

W pałacu znajdowało się również szereg obrazów np. zbór miedziorytów wykonanych na podstawie obrazów, które znajdowały się w kolekcji hrabiego Brühla - pierwszego saskiego tajnego ministra gabinetu i konferencji, faworyta króla polskiego Augusta III. August III był jednocześnie elektorem saskim Augustem II. Więcej informacji o Henryku hrabim Brühlu można uzyskać z książki napisanej przez Józefa Ignacego Kraszewskiego).

Gersdorf posiadał również bogatą tekę plenerowych akwareli alpejskiego malarza Johanna Ludwiga Aberlego m.in. "Jezioro Biel z Wyspą Świętego Piotra" oraz "Domek Rousseatu" namalowany w dwóch wersjach w zorzy porannej oraz w balasku słońca. Z interesujących miedziorytów było przedstawienie drogi powrotnej Horace - Benedicte de Saussure z Mont Blanc (szwajcarski przyrodnik, profesor Uniwersytetu w Genewie, pionier alpinizmu; 3 sierpnia 1787 roku dokonał drugiego w historii wejścia wraz ze służącym i 18 góralami na Mont Blanc; żył w latach 1740 - 1799). Saussure zjeżdża na siedząco po lodzie w dość śmiesznej pozycji, ubezpieczany linami od przodu i od tyłu. Jako, że ten miedzioryt odbierał jemu powagi zakazał go rozpowszechniania i z tego powodu był to dość rzadki egzemplarz, a mimo to posiadał go Uczony Pan z Unięcic.

W zbiorach znajdowały się również rysunki Christopha Nathe. Christoph Nathe pochodził z rodziny chłopskiej i uczęszczał do gimnazjum w Görlitz. W 1774 roku dzięki pomocy Adolfa Traugotta von Gersdorfa udał się do Lipska, aby studiować w Akademii Rysunku. Pałac mieścił w swoich zbiorach również modele wykonane przez Charlesa - Francqis Exchanquesta (szwajcarski inżynier, kartograf i alpinista, wytwórca map plastycznych wybranych części Alp w postaci trójwymiarowych modeli, żył w latach 1746 - 1792). W zasobach Gersdorfa były m.in. modele Mont Blanc z doliną Chamonix, Jeziora Genewskiego wraz z częścią kantonu Valais, Przełęczy Świętego Gotarda z Diabelskim Mostem, tunelem Urnerloch i schroniskiem oraz inne. Adolf Traugott von Gersdorf, aby wyeksponować należycie te modele ustawił w pewnej odległości od nich niewielka lunetę. Oglądając wspomniane modele przez tę lunetę ulegało się iluzji, że jest się w Alpach, że przenosi się do Szwajcarii.

W pałacu znajdowały się też m.in. fragment skamieniałego drewna znalezionego kilka mil od Unięcic (przypuszczam, że może chodzić o okolice Bogatyni lub Węglińca). Z ciekawostek geologicznych można jeszcze wymienić kawałek granitu ze szczytu Mont Blanc (prezent od Jacques'a Balmata'a pierwszego zdobywcy Mont Blanc), kawałki lawy wulkanicznej z Etny, Wezuwiusza, Hekli (najwyższy i najaktywniejszy wulkan na Islandii). W pałacu była również kolekcja wypchanych ptaków, mchów i porostów.

Przed fasadą pałacu kiedyś znajdował się regularny ogród. W drugiej połowie XVIII wieku przy pałacu założono park angielski, obecnie o powierzchni około 6,67 ha, a przebudowany w XIX wieku. Wmurowany w otaczający mur kamień z rokiem 1736 wskazuje jednak, że pierwotne założenie parkowe powstało raczej w pierwszej połowie XVIII wieku. W południowym narożniku parku, na niewielkim wzniesieniu/wzgórzu zwanym wówczas Gerichtshalterberg, w 1779 roku zbudowano "Zielony Letni Domek" nazwany tak od koloru dachu. Początkowo służył do prowadzenia obserwacji astronomicznych oraz badań nad elektrycznością i wyładowaniami atmosferycznymi (jeden z takich eksperymentów 27 sierpnia 1800 roku o mało nie zakończył się tragicznie - piorun uderzył w domek podczas eksperymentów przeprowadzanych przez Uczonego Pana z Unięcic). Od wielu lat jest opuszczony.

Norbert Włodarczyk
Przewodnik Sudecki
Przewodnik po Karkonoskim
Parku Narodowym

Źródło: panorama.lesna.pl nr 8-9/2022



Dołącz do nas

Kalendarium
Czy wiesz, że...
Zdjęcie tygodnia
Pocztówka miesiąca
Panorama
Wirtualny cmentarz
Informator SMS
Polecane linki


























Wszystkie materiały na tej stronie objęte są pełnym prawem autorskim,
osoby zainteresowane ich wykorzystaniem (w całości, lub części) proszone są o uprzedni kontakt z redakcją serwisu www.pobiedna.pl.


copyright © pobiedna.pl 2007-2023          Statystyki obsługuje system statystyk stat4u