•  strona główna 
  •  mapa serwisu 
  •  kontakt
  •  polityka prywatności 
  •  linki 
  •  wyszukiwarka                                                             
  • 
    


Slideshow Image 1
Slideshow Image 2
Slideshow Image 3
Slideshow Image 4
Slideshow Image 5
Slideshow Image 6
Slideshow Image 7
Co? Gdzie? Kiedy?


Kalendarz odbioru odpadów 2023
Kalendarz niedziel handlowych w 2023 roku
Sołecka Strategia
Rozwoju Wsi


Oficjalna strona Pobiednej
strona główna Wyszperane w sieci Uważajmy na petardy i fajerwerki

Uważajmy na petardy i fajerwerki

29 grudnia 2013 r.
Żegnając stary rok i witając Nowy, będziemy bawić się na różnych imprezach, których nieodłącznym elementem będą fajerwerki. Żeby te zabawy pozostawiły po sobie tylko mile wspomnienia, należy pamiętać, że środki pirotechniczne są materiałami wybuchowymi o wysokiej temperaturze palenia się i dużym polu rażenia w momencie wybuchu. Fajerwerki zwane inaczej sztucznymi ogniami, powstały w III wieku p.n.e., w Chinach. Początkowo miały odstraszać demony, później używano ich przeciwko wrogim wojskom w podczas bitew. Teraz służą nam do zabawy. Nieumiejętne obchodzenie się fajerwerkami, każdego roku jest przyczyną wielu nieszczęśliwych wypadków. Zachowajmy bezpieczeństwo przy odpalaniu tych materiałów, a przede wszystkim zdrowy rozsądek i rozwagę. Statystyki jednoznacznie wskazują, że nieumiejętne obchodzenie się z petardami i fajerwerkami jest przyczyną wielu nieszczęśliwych wypadków. Najczęściej efektem nieprawidłowego posługiwania się środkami pirotechnicznymi są oparzenia skory, uszkodzenia ciała, utrata wzroku oraz kalectwo.
Kilka porad dla miłośników fajerwerków:
- Kupujmy petardy i sztuczne ognie w sprawdzonych sklepach, a nie na ulicznych straganach i bazarach.
- Zwróćmy uwagę czy fajerwerki posiadają instrukcję w języku polskim określającą zasady bezpiecznego użytkowania datę ważności produktu.
- Do amatorskich pokazów używajmy tylko fajerwerków oznaczonych, jako klasa I i II. Klasa III jest przeznaczona wyłącznie dla profesjonalnych pokazów pirotechnicznych.
- Korzystając z petard i sztucznych ogni pamiętajmy o zachowaniu szczególnej ostrożności. Nie używajmy fajerwerków w grupie osób i w miejscach, w których mogą one spowodować pożar.
- Fajerwerków nie wolno odpalać z ręki, na balkonie, z okna czy dachu pokrytego papą. Najlepiej wybrać w tym celu gładką równą powierzchnię.
- Oddalmy się, na co najmniej 10 metrów od odpalanego fajerwerku.
- Petardę, która nie odpaliła najlepiej potraktować jak niewybuch i nie zbliżać się do niej ani nie dotykać. Często zdarza się, że wewnątrz tli się ogień, którego nie widać.
- Nie wolno rozbierać fajerwerków, stawiać ich odwrotnie niż jest to wskazane na etykiecie, wrzucać do ogniska, kierować nieodpalonych fajerwerków stronę inną niż do góry.

Pamiętajmy, że używanie fajerwerków dopuszczalne jest tylko dwa dni w roku- 31 grudnia i 1 stycznia. Natomiast w pozostałe dni takie zachowanie stanowi zakłócanie spokoju (art. 51§1 kodeksu wykroczeń), za co grożą kary.

Autor: Inspektor ds. kryzysowych Zbigniew Sołtys
Źródło: Panorama Leśnej nr 11/2013


Dołącz do nas

Kalendarium
Czy wiesz, że...
Zdjęcie tygodnia
Pocztówka miesiąca
Panorama
Wirtualny cmentarz
Informator SMS
Polecane linki
Wszystkie materiały na tej stronie objęte są pełnym prawem autorskim,
osoby zainteresowane ich wykorzystaniem (w całości, lub części) proszone są o uprzedni kontakt z redakcją serwisu www.pobiedna.pl.


copyright © pobiedna.pl 2007-2022          Statystyki obsługuje system statystyk stat4u