•  strona główna 
  •  mapa serwisu 
  •  kontakt
  •  polityka prywatności 
  •  linki 
  •  wyszukiwarka                                                             
  • 
    


Slideshow Image 1
Slideshow Image 2
Slideshow Image 3
Slideshow Image 4
Slideshow Image 5
Slideshow Image 6
Slideshow Image 7
Kalendarz odbioru odpadów 2024
Kalendarz niedziel handlowych w 2024 roku
Sołecka Strategia
Rozwoju Wsi


Oficjalna strona Pobiednej
strona główna Wyszperane w sieci Pobiedna nie będzie skansenem?

Pobiedna nie będzie skansenem?

1 kwietnia 2013 r.

Redakcja "Ziemi Lubańskiej"
W nawiązaniu do felietonu pt. "Między mirażem a wyzwaniem", który ukazał się w nr 3/(458) "Ziemi Lubańskiej" wyrażam zdziwienie i stanowczo nie zgadzam się wobec użytego stwierdzenia, iż tereny Świecia, Wolimierza, czy też Pobiednej, to obszar ”permanentnego niedorozwoju”, który prędzej stanie się skansenem niż atrakcją turystyczną”.
Nie polemizując z autorem publikacji w zakresie poruszonej problematyki kierunku rozwoju naszych terenów, uważam takie etykietowanie oraz używanie słów wręcz obraźliwych za głęboko krzywdzące dla mieszkańców tych miejscowości.
Oczywiście, trudna sytuacja gospodarcza, jaka panuje w obecnych warunkach, nie zawsze pozwala na wykorzystanie pełnego potencjału ww. wsi. Jednakże proszę wziąć pod uwagę, że mieszkańcy podejmują wiele działań i wysiłków, by zmienić istniejący stan rzeczy. Przykłady można mnożyć: na terenie Świecia zlokalizowane są ruiny zamku Świecie, który dzięki sukcesywnym remontom przyciąga coraz większą liczbę turystów, na terenie Pobiednej i Wolimierza funkcjonuje Teatr Klinika Lalek, będący znany nie tylko w Polsce, ale również poza granicami kraju. We wszystkich wsiach działają gospodarstwa agroturystyczne, jak również firmy usługowe. Na uwagę zasługuje również fakt podejmowania innych inicjatyw przez mieszkańców - Pobiedna jako jedna z niewielu wsi na terenie powiatu dysponuje własną stroną internetową. W Pobiednej ma swoją siedzibę Stowarzyszenie Holozoficzne, które we współpracy z mieszkańcami wykonało piękny plac zabaw w centrum miejscowości o wartości ponad 100 tyś. zł. Ponadto na terenie tych wsi zrealizowano w ostatnim czasie zadania inwestycyjne w zakresie budowy dróg, modernizacji sieci wodociągowej, budowie oświetlenia ulicznego w systemie LED. Prężnie działa jednostka OSP w Pobiednej należąca do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Tam też działa jedna z nielicznych w okolicy młodzieżowa drużyna OSP. Warto wspomnieć o sukcesach zespołu "Łużyczanki" - lidera zespołów ludowych Dolnego Śląska.
Biorąc pod uwagę powyższe kwestie, wskazanie właśnie tych wsi, jako przykładów terenów, które charakteryzuje "zastój" i "zacofanie", nie jest najtrafniejszym wyborem. Oczywiście, temat wyboru kierunków rozwoju naszych obszarów jest tematem ważnym i cieszy fakt, iż został poruszony na łamach gazety. Również gmina Leśna stara się wyjść naprzeciw nowym wyzwaniom, czego przejawem jest m.in. rozpoczęta procedura zmian w planie zagospodarowania przestrzennego, zwiększających możliwości inwestycyjne. Jednakże - jak zauważa również autor publikacji - inwestycje te powinny być planowane w sposób przemyślany tak, by nie zostały zatracone walory, jakimi dysponują nasze tereny.

Z poważaniem
mieszkanka Wolimierza
Teresa Kęska.


Źródło: Źródło: Ziemia Lubańska nr 6/2013


Dołącz do nas

Kalendarium
Czy wiesz, że...
Zdjęcie tygodnia
Pocztówka miesiąca
Panorama
Wirtualny cmentarz
Informator SMS
Polecane linki


Wszystkie materiały na tej stronie objęte są pełnym prawem autorskim,
osoby zainteresowane ich wykorzystaniem (w całości, lub części) proszone są o uprzedni kontakt z redakcją serwisu www.pobiedna.pl.


copyright © pobiedna.pl 2007-2023          Statystyki obsługuje system statystyk stat4u