•  strona główna 
  •  mapa serwisu 
  •  kontakt
  •  polityka prywatności 
  •  linki 
  •  wyszukiwarka                                                             
  • 
    


Slideshow Image 1
Slideshow Image 2
Slideshow Image 3
Slideshow Image 4
Slideshow Image 5
Slideshow Image 6
Slideshow Image 7
Kalendarz odbioru odpadów 2024
Kalendarz niedziel handlowych w 2024 roku
Sołecka Strategia
Rozwoju Wsi


Oficjalna strona Pobiednej
strona główna Wyszperane Zespół Szkolno-Przedszkolny w Pobiednej

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Pobiednej

28 maja 2012 r.
Rada Miejska w Leśnej w kwietniu b.r. podjęła uchwałę w sprawie utworzenia Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Pobiednej.

Przyjęcie tej uchwały jest realizacją jednego z wniosków wynikających z wielomiesięcznych dyskusji o przyszłości szkół wiejskich w naszej gmin dzieci i pokrywaniu przez subwencję w kontekście malejącej liczby jedynie ok. 50 % kosztów.

Dodatkowo w marcu b.r. Ministerstwo Finansów przesłało informację, iż Gmina Leśna otrzyma subwencję oświatową na 2012r. zmniejszoną o ponad 174 tys. zł w stosunku do wielkości wcześniej podanej i przyjętej do budżetu. Oznacza to, konieczność skorygowania planów, a tak naprawdę zaoszczędzenia, bo zwiększenie budżetu na oświatę raczej jest mało prawdopodobne.

Niedofinansowanie oświaty przez budżet Państwa jest problemem ogólnokrajowym i wszystkie gminy się z nim borykają. Najczęściej problem ten prowadzi do likwidacji szkoły. Likwidacja w 2012 r. dotknie nie tylko szkoły wiejskie, ale i te znajdujące się w największych miastach Polski, m.in. Warszawie, Poznaniu, Krakowie czy Łodzi. Szacuje się, że w 2012 r. zostanie zlikwidowanych ok. 900 szkół w całym kraju – informuje Małgorzata Gut- Twardowska, zastępca Burmistrza Leśnej. Władze Leśnej poszukują jednak innych rozwiązań pozwalających na funkcjonowanie małych szkół wiejskich. Alternatywą dla małej szkoły jest tak naprawdę przejęcie jej prowadzenia przez osobę fizyczną lub osobę prawną. Dzięki temu setki szkół wiejskich zostało uratowanych. Taka zmiana, dzięki inicjatywie lokalnej społeczności, czeka też Szkołę Podstawową w Stankowicach, o czym już pisaliśmy.

W przypadku Pobiednej inicjatywa taka jeszcze nie została podjęta, a połączenie organizacyjne Przedszkola i Szkoły, które ma nastąpić od 1 września b.r., jest niewątpliwie korzystnym rozwiązaniem, ale czy długofalowym, to czas pokaże. Utworzenie Zespołu nie stanowi żadnej zmiany bezpośrednio dotyczącej uczniów i przedszkolaków. Pozostają w swoich budynkach, ze „swoimi nauczycielami”. Najważniejsza zmiana będzie w sferze organizacyjnej – zamiast dwóch dyrektorów, będzie jeden. Wspólna też będzie obsługa finansowa, kadrowa, administracyjna. Takie rozwiązania funkcjonują już w wielu gminach i kto wcześniej je zastosował, ma teraz lepszą sytuację finansową.

Funkcjonowanie zespołu placówek stwarza możliwości efektywniejszego i lokalowej, lepszej organizacji pracy, integracji zespołów nauczycielskich w podejmowaniu działań na rzecz placówek i środowiska lokalnego. W wyniku połączenia istniejącej szkoły podstawowej i przedszkola w zespół nie następuje likwidacja żadnej z placówek. Dzięki utworzeniu Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Pobiednej koszty funkcjonowania tych placówek powinny ulec obniżeniu o ponad 100 tys. zł rocznie.

Źródło: Panorama Leśnej nr 5/2012


Dołącz do nas

Kalendarium
Czy wiesz, że...
Zdjęcie tygodnia
Pocztówka miesiąca
Panorama
Wirtualny cmentarz
Informator SMS
Polecane linki


Wszystkie materiały na tej stronie objęte są pełnym prawem autorskim,
osoby zainteresowane ich wykorzystaniem (w całości, lub części) proszone są o uprzedni kontakt z redakcją serwisu www.pobiedna.pl.


copyright © pobiedna.pl 2007-2023          Statystyki obsługuje system statystyk stat4u