Kalendarz odbioru odpadów

Sołecka Strategia
Rozwoju Wsi


Oficjalna strona Pobiednej


strona główna Aktualności Zmiana czasu na letni

Zmiana czasu na letni

26 marca 2016 r.
W nocy z soboty 26 marca na niedzielę 27 marca zmieniamy czas z zimowego na letni. Wskazówki zegarów należy przestawić z godziny 2 na 3 w nocy.
Efektem zmiany godziny będzie krótszy tej nocy sen, ale są też korzystne konsekwencje tej zmiany. Jedną z nich jest wydłużenie dnia (kosztem poranka). Dzięki zmianie czasu światło słoneczne będzie docierało do nas dłużej wieczorami.
Zmiany czasu z zimowego na letni dokonuje się zawsze w ostatnią niedzielę marca. W tym roku będzie to czas szczególny, ponieważ zegarki przestawimy w Wielkanoc. Warto o tym pamiętać aby nie zaspać na świąteczne śniadanie.
W odpowiedzi na pytanie czy warto zmieniać czas zdania sa podzielone.
Plusem jest to że zmiana czasu ma pozwolić na efektywniejsze wykorzystywanie światła słonecznego i w związku z tym oszczędności energii elektrycznej.
Minusem jest krótszy sen co może powodować zwiększoną liczbę wypadków drogowych, depresje i zawały serca.
Zmiana czasu bez względu czy przestawiamy czas na letni czy na zimowy jest bardzo kosztowna i skomplikowana zwłaszcza w transporcie i w systemach informatycznych.
W Polsce wskazówki zaczęto przestawiać w okresie międzywojennym. Później, czasami odstępowano od tego zwyczaju. Najdłuższym okresem kiedy zegarków nie przestawiano były lata między 1964 a 1977 rokiem. Od tamtej pory zmiany wprowadzane są bez przerwy każdego roku.
Pionierami w przestawianiu czasu byli Niemcy, którzy podczas I Wojny Światowej w roku 1916 jako pierwsi przestawili zegarki, chcieli w ten sposób zaoszczędzić na zużyciu węgla.
Czas zmienia obecnie 79 państw na świecie, choć w niektórych - na przykład w USA - zegarki przestawia się tylko w wybranych częściach kraju. Czasu nie zmieniają m.in. Japończycy, Chińczycy, Islandczycy i obywatele Indii.
Według lekarzy w pierwszym okresie po przestawieniu zegarków powinniśmy kłaść się spać wcześniej i powoli przyzwyczajać do zmiany czasu.
Czas letni trwa około 7 miesięcy czyli dłużej od zimowego, który trwa około 5 miesięcy.
Do czasu zimowego powrócimy w tym roku 30 pazdziernika.

Opracował (m)
Jakość powietrza
Dołącz do nasTweetnij
Kalendarium
Czy wiesz, że...
Zdjęcie tygodnia
Pocztówka miesiąca
Informator SMS
Polecane linki
Wszystkie materiały na tej stronie objęte są pełnym prawem autorskim,
osoby zainteresowane ich wykorzystaniem (w całości, lub części) proszone są o uprzedni kontakt z redakcją serwisu www.pobiedna.pl.


copyright © pobiedna.pl 2007-2018          Statystyki obsługuje system statystyk stat4u