•  strona główna 
  •  mapa serwisu 
  •  kontakt
  •  polityka prywatności 
  •  linki 
  •  wyszukiwarka                                                             
  • 
    


Slideshow Image 1
Slideshow Image 2
Slideshow Image 3
Slideshow Image 4
Slideshow Image 5
Slideshow Image 6
Slideshow Image 7
Kalendarz odbioru odpadów 2024
Kalendarz niedziel handlowych w 2024 roku
Sołecka Strategia
Rozwoju Wsi


Oficjalna strona Pobiednej
strona główna Historia Znani mieszkańcy Księżna Marie Felicitas von Hohenlohe-Öhringen

Księżna Marie Felicitas von Hohenlohe-Öhringen


Księżna Marie Felicitas von Hohenlohe-Öhringen urodziła się 25.07.1849 roku w Sławięcicach jako drugie z dzisięciorga dzieci. Jej rodzicami byli: książe Friedrich Wilhelm Eugen Hugo von Hohenlohe (1816-1897), oraz księżna Pauline Wilhelmine Karoline zu Furstenberg (1829-1900).
Rodzina Hohenlohe należała do jednej z najbogatszych na Górnym Śląsku. Na przełomie XIX i XX wieku książęta Hohenlohe-Öhringen byli największymi producentami cynku na świecie.

W roku 1877 księżna Marie Felicitas mając 28 lat wyszła za mąż za księcia Heinricha XIX zu Reuss-Kostritz (1848-1904) i od tej pory nazywała się księżna Marie Felicitas zu Reuss Kostritz z domu Hohenlohe-Öhringen.
W roku 1903 starszy brat księżnej Marie, książe Christaian Kraft zu Hohenlohe Öhringen (1848-1926) kupił pałac w Pobiednej. W pałacu tym księżna Marie zamieszkała w roku 1903 lub 1904 wraz ze swoim mężem.


Niestety, nie doczekawszy sie potomstwa książe Heinrich XIX zmarł w roku 1904.
Po śmierci męża księżna Marie Felicitas samotnie przez kolejnych 25 lat nadal mieszkała w pałacu w Pobiednej. Zmarła w Pobiednej w wieku 80 lat 31.01.1929 roku.
Pochowana została na tutejszym cmentarzu w grobowcu z czarnego marmuru, który jeszcze przez wiele lat po II wojnie był w bardzo dobrym stanie. Niestety jak większość grobów na tutejszym cmantarzu także i ten został ograbiony i po pięknych marmurach nic nie zostało. Dzisiaj na miejscu pochówku księżnej znajduje się skromny grób


oraz od roku 2006 tablica nagrobkowa w formie książki w języku polskim i niemieckim.


Mimo usilnych starań nie udało nam się do tej pory zdobyć zdjęcia "naszej" księżnej. Pamiątką jaką mogliśmy oglądać jest własnoręcznie przez księżną napisane "świadectwo pracy" wystawione w lipcu 1917 roku dla p. Rack i podpisane przez księżną. Wnuczka p. Rack wspominała, że babcia bardzo często opowiadała jej o księżnej jako bardzo dobrej kobiecie i pracodawczyni. Pracę u księżnej i okres pobytu w pałacu w Pobiednej p. Rack wspominała jako najpiękniejszy okres jej życia.
Jednymi z nielicznych pamiątek, które posiadam po księżnej, są pocztówki własnoręcznie pisane przez księżną do swoich znajomych, również księżnych.

Księżna posiadała swój exlibris, akurat ten znajdujący się poniżej dodatkowo opatrzony jest jej podpisem.


Na exlibrisie pod godłem znajduje się napis:
EX FLAMMIS ORIOR - Z PŁOMIENI POWSTANIESZ
- jest to dewiza rodu Hohenlohe


Drzewo genealogiczne Księżnej Marie Felicitas Reuss
Tekst i zdjęcia Leszek BartnikDołącz do nas

Kalendarium
Czy wiesz, że...
Zdjęcie tygodnia
Pocztówka miesiąca
Panorama
Wirtualny cmentarz
Informator SMS
Polecane linki


Wszystkie materiały na tej stronie objęte są pełnym prawem autorskim,
osoby zainteresowane ich wykorzystaniem (w całości, lub części) proszone są o uprzedni kontakt z redakcją serwisu www.pobiedna.pl.


copyright © pobiedna.pl 2007-2023          Statystyki obsługuje system statystyk stat4u