•  strona główna 
  •  mapa serwisu 
  •  kontakt
  •  polityka prywatności 
  •  linki 
  •  wyszukiwarka                                                             
  • 
    


Slideshow Image 1
Slideshow Image 2
Slideshow Image 3
Slideshow Image 4
Slideshow Image 5
Slideshow Image 6
Slideshow Image 7
Co? Gdzie? Kiedy?

Kalendarz odbioru odpadów 2024
Kalendarz niedziel handlowych w 2024 roku
Sołecka Strategia
Rozwoju Wsi


Oficjalna strona Pobiednej
strona główna Historia Znani mieszkańcy Leopold Rzodkiewicz

Leopold Rzodkiewicz


Leopold Kazimierz Rzodkiewicz (ur. 4 maja 1960 r. w Pobiednej) - polski duchowny katolicki, doktor teologii, patrolog, były rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Legnicy, Prałat Domowy Jego Świętobliwości, Kanonik Gremialny Kapituły Katedralnej Legnickiej, wykładowca Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu, członek Rady Kapłańskiej, przewodniczący Bratniej Pomocy Kapłańskiej w diecezji legnickiej.

Życiorys

Urodził się 4 maja 1960 r. w Pobiednej jako syn Franciszka i Marii z domu Pik. Sakrament chrztu przyjął 14 sierpnia 1960 r. w parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Czerniawie - Świeradowie Zdroju. W 1964 r. jego rodzina przeprowadziła się do Zgorzelca, gdzie w latach 1967-1975 uczęszczał do Szkoły Podstawowej. Szkołę średnią ukończył w Technikum Energetycznym w Zgorzelcu. Zaraz po otrzymaniu świadectwa dojrzałości w 1980 r. wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego we Wrocławiu. Sakrament święceń otrzymał 25 maja 1986 r. z rąk kard. Henryka Gulbinowicza w Katedrze Wrocławskiej. Po święceniach został wikariuszem w parafii św. Jerzego w Wałbrzychu. W 1987 r. został skierowany na studia specjalistyczne na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim w Instytucie Historii Kościoła, sekcja patrologia. W 1991 r. obronił doktorat z patrologii na podstawie pracy Chrystus przepowiadany Hellenom w pismach Klemensa Aleksandryjskiego, której promotorem był ks. doc. Franciszek Drączkowski. Jednocześnie studiował język grecki na Wydziale Filologii Klasycznej. W latach 1995 - 2013 był rektorem Wyższego Seminarium Duchownego w Legnicy.

Publikacje:

"Jezus Chrystus w kulturze antycznej : stanowisko Klemensa Aleksandryjskiego", Legnica - Wrocław 1999.
"Kierownictwo duchowe dorastającej młodzieży", Wrocław 1986.Opracował: Leszek BartnikDołącz do nas

Kalendarium
Czy wiesz, że...
Zdjęcie tygodnia
Pocztówka miesiąca
Panorama
Wirtualny cmentarz
Informator SMS
Polecane linki


Wszystkie materiały na tej stronie objęte są pełnym prawem autorskim,
osoby zainteresowane ich wykorzystaniem (w całości, lub części) proszone są o uprzedni kontakt z redakcją serwisu www.pobiedna.pl.


copyright © pobiedna.pl 2007-2023          Statystyki obsługuje system statystyk stat4u