•  strona główna 
  •  mapa serwisu 
  •  kontakt
  •  polityka prywatności 
  •  linki 
  •  wyszukiwarka                                                             
  • 
    


Slideshow Image 1
Slideshow Image 2
Slideshow Image 3
Slideshow Image 4
Slideshow Image 5
Slideshow Image 6
Slideshow Image 7
Kalendarz odbioru odpadów 2024
Kalendarz niedziel handlowych w 2024 roku
Sołecka Strategia
Rozwoju Wsi


Oficjalna strona Pobiednej

Martwy dzik z ASF znaleziony w lesie pomiędzy Jindřichovicami pod Smrkem a Pobiedną
5 grudnia 2022 r.
Choroba ASF czyli Afrykański pomór świń, został potwierdzony w czwartek 1 grudnia, u martwego dzika znalezionego w lesie w czeskich Jindřichovicach pod Smrkem, leżącymi tuż przy granicy z Polską. Warto przypomnieć, że miasteczko to graniczy przez las z Pobiedną, położoną w Gminie Leśna w Powiecie Lubańskim.

Czechy ostatnio miały doczynienia z afrykańskim pomorem świń w 2017 roku. Choroba nie przenosi się na ludzi, ale gdyby pojawiła się w hodowli trzody chlewnej, hodowla musi zostać zlikwidowana. W większości przypadków zakaz eksportu żywej trzody chlewnej lub wieprzowiny do krajów spoza Unii Europejskiej również przychodzi bardzo szybko. Jednak czescy eksporterzy praktycznie nie eksportują tam wieprzowiny, powiedział portalowi iDNES.cz Jan Stibal, dyrektor Stowarzyszenia Hodowców Trzody Chlewnej.

Lekarze weterynarii Kraju Libereckiego dowiedzą się teraz, jakie zakłady mięsne i fermy znajdują się na obszarze 200 kilometrów kwadratowych, gdzie zostanie wytyczona tzw. strefa zarażenia. Prawdopodobnie, podobnie jak pięć lat temu, kiedy choroba pojawiła się w Czechach, zostanie zarządzony ubój zwierząt na tym terenie, aby zmniejszyć ryzyko przenoszenia choroby.

W 2018 roku Czechy jako pierwszy kraj wyeliminowały chorobę. Następnie, po przyjęciu podobnych środków, również Belgia odniosła sukces. Jednak w ostatnich latach choroba szerzy się w Niemczech i Polsce, ale także w wielu innych krajach europejskich.

Red./źródło: 24jgora.pl/foto ilustracyjne

Źródło: lubanski.euDołącz do nas

Kalendarium
Czy wiesz, że...
Zdjęcie tygodnia
Pocztówka miesiąca
Panorama
Wirtualny cmentarz
Informator SMS
Polecane linki


Wszystkie materiały na tej stronie objęte są pełnym prawem autorskim,
osoby zainteresowane ich wykorzystaniem (w całości, lub części) proszone są o uprzedni kontakt z redakcją serwisu www.pobiedna.pl.


copyright © pobiedna.pl 2007-2023          Statystyki obsługuje system statystyk stat4u