•  strona główna 
  •  mapa serwisu 
  •  kontakt
  •  polityka prywatności 
  •  linki 
  •  wyszukiwarka                                                             
  • 
    


Slideshow Image 1
Slideshow Image 2
Slideshow Image 3
Slideshow Image 4
Slideshow Image 5
Slideshow Image 6
Slideshow Image 7
Kalendarz odbioru odpadów 2024
Kalendarz niedziel handlowych w 2024 roku
Sołecka Strategia
Rozwoju Wsi


Oficjalna strona Pobiednej
Strona główna Historia Poczta

Poczta w Pobiednej


Najstarsze znane przesyłki korespondencyjne adresowane do mieszkańców ówczesnej Pobiednej lub przez nich wysyłane pochodzą z XVIII wieku (około 1750 roku). Te przesyłki jednak nie były jeszcze stemplowane i dostarczane za pośrednictwem ówczesnej poczty bo taka wówczas w Pobiednej jeszcze nie funkcjonowała.


Płaskorzeżba na elewacji budynku poczty - rok 2009

Zmieniło się to dokładnie w marcu 1816 roku gdy najwyższym cesarskim rozkazem utworzono w Wigandsthal - "Kaiserliche Postamt Wigandsthal" ( w tłum. - "Cesarski Urząd Pocztowy Wigandsthal"). Natomiast pierwszy pojazd pocztowy przybył do obecnej Pobiednej i tym samym rozpoczął działalność poczty 1 kwietnia 1816 roku.


Herb Królewskiej Poczty Saksońskiej na karocy pocztowej

Pobiedna znajdowała się wówczas na trasie pocztylionu kursującego pomiędzy Leśną a Świeradowem. Początkowo był to zaprzęg konny, a później samochód dostawczy. Pocztylion kursował kilka razy dziennie w tą i z powrotem.

W którym miejscu znajdowała się wówczas poczta w Pobiednej niestety nie wiem. Wiadomo natomiast, że niemal do przełomu XIX i XX wieku poczta swoją siedzibę miała przy obecnej ulicy Strzeleckiej.

W późniejszym okresie po roku 1897 po uruchomieniu linii kolejowej Mirsk - Pobiedna pocztylion zajeżdżał również po drodze na stację kolejową w Pobiednej skąd również odbierał i zostawiał tam przesyłki, które dalej pociągiem wyruszały w podroż do adresatów.

Następnie po wybudowaniu około 1900 roku, nowego budynku poczty przy obecnej ulicy Dworcowej, urząd pocztowy został do niego przeniesiony i funkcjonował w nim przez cały wiek XX aż do czasów współczesnych.


Budynek poczty książęcej - zdjęcie z 1902 roku

Po II Wojnie Światowej poczta nadal znajdowała się w tym samym budynku co przed wojną jednak już pod szyldem Poczty Polskiej.

W budynku poczty, na parterze znajdowały się pomieszczenia urzędu pocztowego. Natomiast na piętrze znajdowały się dwa służbowe mieszkania dla pracowników poczty.

Wyposażenie oraz wystrój urzędu pocztowego chyba niewiele zmieniał się przez cały okres swojej działalności.

W pierwszych latach powojennych i przez następnych kilkadziesiąt lat na wprost wejścia do urzędu znajdowała się tzw. rozmównica telefoniczna - czyli małe pomieszczenie z aparatem telefonicznym (wszystkie połączenia należało zamawiać), po prawej stronie znajdował się kontuar, za którym pracowała osoba obsługująca interesantów. Stała tam również "poniemiecka" dużych rozmiarów waga do ważenia paczek. Na poczcie oprócz osoby obsługującej interesantów pracował również naczelnik lub naczelniczka poczty. Oprócz rozmównicy i pomieszczenia do obsługi klientów na zapleczu znajdowała się również sortownia przesyłek, pomieszczenie naczelnika i pomieszczenia socjalne dla pracowników.


Budynek byłej poczty - rok 2009

Po 1945 r. teren Pobiednej i Wolimierza obsługiwało dwóch (dwoje) doręczycieli (listonoszy). Przez długi okres doręczyciele roznosili korespondencję do najdalszych zakątków miejscowości pieszo lub jeździli rowerem z ciężką wypchaną po brzegi torbą. Oprócz listów, telegramów, drobnych przesyłek doręczali również świadczenia takie jak emerytury, renty i przekazy pieniężne. Większe przesyłki można było odbierać w urzędzie pocztowym w Pobiednej.

Niestety w ramach reformy, pocztę w Pobiednej po 188 latach działalności zlikwidowano w 2004 roku. Mieszkania i pomieszczenia byłego urzędu pocztowego są obecnie w rękach osób prywatnych i znajdują się tam mieszkania.

Od likwidacji poczty w 2004 roku na terenie Pobiednej funkcjonowały agencje lub ajencje pocztowe w różnych miejscach. Najczęściej były to sklepy i tak też jest do dzisiaj.

Po likwidacji urzędu pocztowego w Pobiednej doręczyciele nadal doręczają mieszkańcom przesyłki, jednak teraz codziennie dowożą je z Urzędu Pocztowego w Lubaniu.

Tekst i zdjęcia: Leszek Bartnik

Jeśli posiadasz wspomnienia lub historie związane tym tematem lub w ogóle z Pobiedną lub chciałbyś/chciałabyś zaproponować temat? Skontaktuj się z nami, pisząc e-mail na adres: pobiedna@op.pl lub poprzez messengera.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz tekst do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat Pobiednej, zapraszamy ponownie do naszego serwisu.



Dołącz do nas

Kalendarium
Czy wiesz, że...
Zdjęcie tygodnia
Pocztówka miesiąca
Panorama
Wirtualny cmentarz
Informator SMS
Polecane linki


























Wszystkie materiały na tej stronie objęte są pełnym prawem autorskim,
osoby zainteresowane ich wykorzystaniem (w całości, lub części) proszone są o uprzedni kontakt z redakcją serwisu www.pobiedna.pl.


copyright © pobiedna.pl 2007-2023          Statystyki obsługuje system statystyk stat4u