•  strona główna 
  •  mapa serwisu 
  •  kontakt
  •  polityka prywatności 
  •  linki 
  •  wyszukiwarka                                                             
  • 
    


Slideshow Image 1
Slideshow Image 2
Slideshow Image 3
Slideshow Image 4
Slideshow Image 5
Slideshow Image 6
Slideshow Image 7
Kalendarz odbioru odpadów 2024
Kalendarz niedziel handlowych w 2024 roku
Sołecka Strategia
Rozwoju Wsi


Oficjalna strona Pobiednej
Strona główna Koło Gospodyń Wiejskich

Koło Gospodyń WiejskichKoło Gospodyń Wiejskich w Pobiednej działało od dawna, zawsze jako jednostka organizacyjna Spółdzielni Kółek Rolniczych. Przypuszcza się, że początki istnienia Koła przypadają na lata 1960-te. Panie należące do koła organizowały zabawy taneczne, uczestniczyły w kursach gotowania i pieczenia ciast, wypożyczały na wesela i inne uroczystości naczynia, przyjmowały zapisy na kurczaki i je rozprowadzały, jeździły na wycieczki. Działalność koła była całkowicie społeczna - wszystkie członkinie angażowały się do wszystkich prac bez jakiegokolwiek wynagrodzenia, kosztem swojego wolnego czasu. Wsród mieszkańców Pobiednej żyje do dziś -na szczęście- wiele z tych kobiet. Pamiętamy o nich zapraszając je na nasze - organizowane przez obecne członkinie Koła imprezy.W latach 90-tych koło nie prowadziło swojej działalności (likwidacja SKR-u), choć formalnie nie zostało rozwiązane. Z inicjatywy kilku kobiet w dniu 21 października 2004 roku odbyło się zebranie reaktywujące działalność Koła. Datę tę uważa się za początek istnienia naszego, w nowym składzie (11 osób) Koła. Wybrany został Zarząd Koła w następującym składzie:

przewodnicząca - Teresa Kęska
wiceprzewodnicząca - Adela Struk
skarbnik - Krystyna Kujawiak
sekretarz - Weronika Kotlińska

W chwili obecnej ( rok 2009) w naszym kole jest 21 osób- nie tylko mieszkanki Pobiednej, ale również Wolimierza, Świecia i Czerniawy.Pracujemy aktywnie w sekcjach: kulturalnej, rękodzieła, kulinarnej, turystyczno-sportowej i fotograficznej. Swoje bogate zbiory prac rękodzielniczych prezentujemy na licznych imprezach, pokazach i wystawach. Są to min. hafty krzyżykowe (obrazy, serwetki, bieżniki,obrusy, kartki okolicznościowe itp.), hafty richelieu i płaskie, wyroby szydełkowe (serwetki, obrusy, firanki) oraz prace na drutach. Pieczemy pyszne, domowe ciasta i chleb, których smak znany jest nawet poza granicami naszego województwa. Potrawy, które również przygotowujemy są zdrowe, smaczne i niepowtarzalne.Organizujemy też imprezy integracyjne dla mieszkańców Pobiednej i okolicznych miejscowości. Od początku istnienia koła bierzemy aktywny udział w Izerskim Jarmarku Ekologicznym w Świeradowie Zdroju oraz w Jarmarku Ekologicznym w Jeleniej Górze. Możemy poszczycic się wieloma zwycięstwami w konkursach "Rękodzieło jako dodatkowe źródło dochodu"- w Jeleniej Górze:w 2005r. nagroda specjalna, w 2006r-I miejsce, w 2007r.-wyróżnienie, w 2008r.- I miejsce, natomiast w Świeradowie od 2008r. organizowany jest ten konkurs na szczeblu powiatowym- tutaj również mamy się czym pochwalić: w 2008r i w 2009r. zdobyłyśmy I miejsca.
Koło posiada bardzo bogatą kronikę, która jest prowadzona na bieżąco od początku istnienia koła w obecnym składzie,tj. od 21.10.2004 roku oraz spore "archiwum" w postaci dyplomów, listów gratulacyjnych, podziękowań, nagród rzeczowych, zaproszeń na różne imprezy oraz fotografii.

Członkinie koła spotykają się w remizie OSP w Pobiednej, dzięki uprzejmości pana Burmistrza Leśnej i Zarządu OSP.


Opracowała (szefowa)


zobacz także:


Dołącz do nas

Kalendarium
Czy wiesz, że...
Zdjęcie tygodnia
Pocztówka miesiąca
Panorama
Wirtualny cmentarz
Informator SMS
Polecane linki


Wszystkie materiały na tej stronie objęte są pełnym prawem autorskim,
osoby zainteresowane ich wykorzystaniem (w całości, lub części) proszone są o uprzedni kontakt z redakcją serwisu www.pobiedna.pl.


copyright © pobiedna.pl 2007-2023          Statystyki obsługuje system statystyk stat4u