•  strona główna 
  •  mapa serwisu 
  •  kontakt
  •  polityka prywatności 
  •  linki 
  •  wyszukiwarka                                                             
  • 
    


Slideshow Image 1
Slideshow Image 2
Slideshow Image 3
Slideshow Image 4
Slideshow Image 5
Slideshow Image 6
Slideshow Image 7
Kalendarz odbioru odpadów 2024
Kalendarz niedziel handlowych w 2024 roku
Sołecka Strategia
Rozwoju Wsi


Oficjalna strona Pobiednej

Kornel Makuszyński


patron Szkoły Podstawowej w Pobiednej




Kornel Makuszyński - polski prozaik, poeta, felietonista, krytyk teatralny i publicysta, członek Polskiej Akademii Literatury. Kojarzony jest przede wszystkim z książkami dla dzieci i młodzieży (m.in. "Szatan z siódmej klasy", "Przyjaciel wesołego diabła", "Awantura o Basię").

Urodził się 8 stycznia 1884 w Stryju, był jedynym synem, a siódmym z kolei dzieckiem Julii z Ogonowskich i Edwarda Makuszyńskiego. Ojciec osierocił rodzinę gdy Kornel miał 10 lat. Przez dwa lata Kornel pozostaje jeszcze w Stryju, kończy tam pierwszą klasę gimnazjalną. W latach 1898-1903 uczęszcza do IV Gimnazjum im. Jana Długosza we Lwowie.

W wieku 14 lat zaczął pisać wiersze. Od 1904 był członkiem redaktorem i recenzentem teatralnym. Studiował polonistykę i romanistykę na Uniwersytecie Jana Kazimierza we Lwowie. Podróżował do Włoch. W 1908-1910 kontynuował studia romanistyczne na Sorbonie w Paryżu. W 1910 poznał we Lwowie studentkę Uniwersytetu Lwowskiego Emilię Bażeńską, którą poślubił.

Makuszyńscy w latach 1913-1914 mieszkali w Burbiszkach. Tutaj zastała go I wojna światowa, jako wrogiego Rosji obywatela austriackiego aresztowano go i internowano wraz z żoną w głąb Rosji. Dzięki staraniom rodziny i przyjaciół zwolniono ich z internowania i pozwolono w 1915 r. zamieszkać w Kijowie, gdzie pisarz został prezesem Związku Literatów i Dziennikarzy Polskich oraz kierownikiem literackim Teatru Polskiego. W 1918 roku Makuszyńscy wrócili do Polski i zamieszkali w Warszawie. Kilka miesięcy w roku spędzali w Zakopanem. Emilia zmarła w 1926 roku. Po śmierci żony Kornel Makuszyński zerwał związki z Litwą.

30 sierpnia 1927 Makuszyński ożenił się powtórnie ze śpiewaczką Janiną Gluzińską. Od 1929 roku był honorowym obywatelem Zakopanego.

Okupację niemiecką przeżył w Warszawie, podczas Powstania współpracował z prasą powstańczą, potem przez obóz w Pruszkowie dotarł do Krakowa i w listopadzie 1944 zamieszkał na stałe w Zakopanem. Zaskarbił sobie miłość górali, ponieważ bardzo angażował się w sprawy tamtejszej społeczności. Organizował m. in. zbiórki na sprzęt narciarski dla najuboższych dzieci, z jego inicjatywy powstało sanatorium dla młodzieży. Przyjaźnił się z wieloma znanymi artystami.

Zmarł 31 lipca 1953. Został pochowany na Cmentarzu Zasłużonych na Pęksowym Brzyzku w Zakopanem W mieście tym znajduje się też jego muzeum.

Makuszyńskiego wspomina się jako człowieka, którego nieodłączną cechą była wesołość. Przepełnione humorem są również jego książki. To on jest autorem zdania: "Stracony jest każdy dzień bez uśmiechu". Autor propagował „naiwną, prostą wiarę w serce człowieka”. W swojej twórczości przemycał także ważne treści etyczne i patriotyczne.

Kornel Makuszyński jest patronem wielu szkół. Od 2006 roku Szkoła Podstawowa w Pobiednej nosi imię tego wybitnego pisarza.


zobacz także:


Dołącz do nas

Kalendarium
Czy wiesz, że...
Panorama
Wirtualny cmentarz
Informator SMS
Polecane linki


























Wszystkie materiały na tej stronie objęte są pełnym prawem autorskim,
osoby zainteresowane ich wykorzystaniem (w całości, lub części) proszone są o uprzedni kontakt z redakcją serwisu www.pobiedna.pl.


copyright © pobiedna.pl 2007-2023          Statystyki obsługuje system statystyk stat4u