•  strona główna 
  •  mapa serwisu 
  •  kontakt
  •  polityka prywatności 
  •  linki 
  •  wyszukiwarka                                                             
  • 
    


Slideshow Image 1
Slideshow Image 2
Slideshow Image 3
Slideshow Image 4
Slideshow Image 5
Slideshow Image 6
Slideshow Image 7
Kalendarz odbioru odpadów 2024
Kalendarz niedziel handlowych w 2024 roku
Sołecka Strategia
Rozwoju Wsi


Oficjalna strona Pobiednej
Strona główna Położenie Położenie

Położenie Pobiednej na mapie Polski

Widok na Pobiedną z satelity



Wyświetl większą mapę


Położenie Administracyjne

Od ostatniej reformy administracyjnej, którą przeprowadzono w Polsce 1 stycznia 1999 roku Pobiedna jest wsią, która znajduje się w gminie Leśna w powiecie Lubańskim i województwie dolnośląskim.

Powierzchnia Pobiednej wynosi 467 ha.

Od strony północnej Pobiedna graniczy ze Świeciem i Wolimierzem, od strony wschodniej z Gminą Mirsk, od strony południowej z Czerniawą, a po stronie zachodniej z Republiką Czeską.

Leśna od Pobiednej znajduje się w odległości 12 km, aby dojechac do Lubania trzeba pokonać trasę 25 km, a od stolicy województwa Wrocławia dzieli nas 161 km.


Położenie Geograficzne

Pobiedna leży w południowo-zachodniej części Polski (zobacz mapę), w Sudetach u podnóża Gór Izerskich nad potokami Łużyca i Granicznik. Bardzo dokładne położenie na mapie wyznaczają współrzędne 50o 56` 9`` szerokości geograficznej północnej, oraz 15o 17`43`` długości geograficznej wschodniej.

W/g oficjalnych źródeł Pobiedna leży na wysokości 478 m npm, jednak wszystkim którzy znają Pobiedną nie trzeba tłumaczyc dlaczego te dane wydają sią mało precyzyjne, a tym, którzy nigdy w Pobiednej nie byli wystarczy powiedzieć, że różnica wysokości między najniższym, a najwyższym punktem w Pobiednej wynosi 144 m (przy całkowitej powierzchni Pobiednej wynoszącej 467 ha jest znaczna różnica wysokości). Najniższy punkt w Pobiednej znajduje się przy ul. Łąkowej (406 m npm), a najwyższy powyżej Wieży Wilhelma (550 m npm). Centrum Pobiednej znajduje się na wysokości 438 m npm.

Przez Pobiedna przepływa potok Łużyca który dzieli Pobiedną na dwie części, zaczynając swój bieg w południowo-zachodniej części przepływa przez centrum i opuszcza granice naszej wsi na jej północno-wschodnich krancach.

Przez Pobiedną przebiega droga wojewódzka nr 358 z kierunku Leśnej do Czerniawy.

Od drogowego przejścia granicznego z Czechami w Czerniawie dzieli nas zaledwie 2 km, a od przejścia drogowego z Niemcami w Zgorzelcu 39 km.

Przez Pobiedna przebiega kilka szlaków turystycznych i rowerowych.


Położenie Geologiczne

Podłoże większej części Pogórza Izerskiego stanowi blok karkonosko-izerski. Południowa część zbudowana jest przede wszystkim z gnejsów, a podrzędnie - łupków łyszczykowych, amfibolitów.

Pobiedna leży na terenie zbudowanym ze staropaleozoicznych granitognejsów oczkowych i granitów dwułyszczykowych przeciętych żyłą leukogranitów, skał metawulkanicznych i łupków łyszczykowych, które były okruszcowane.

Podczas badań geologicznych przeprowadzonych w Pobiednej w latach 1960-70 tuż za cmentarzem natrafiono na duże bloki grejzenów kwarcowo-topazowych i kwarcowo-łyszczykowych oraz turmalinowych. Pomiędzy cmentarzem a Gierałtówkiem natrafiono na szereg częściowo zasypanych szurfów, w których stwierdzono obecność grejzenów. Dalej w kierunku granicy państwa natrafiono również na duże bloki grejzenowe oraz silnie zleukratyzowane gnejsy z obfitą mineralizacją fluorytową.

Na obszarze od Mroczkowic do Gierałtówka stwierdzono występowanie niewielkich bloków łupków i amfibolitow oraz duże ilości kwarcu żyłowego, czasem ametystów. Skały grejzenowe w tej strefie są grubo lub drobnokrystaliczne z widocznymi ziarnami topazu różniące się od kwarcu doskonałą łupliwością.

Również na uwagę zasługuje fakt częstego występowania apatytu. W okolicach Pobiednej jest on bardziej pospolity: w grejzenach kwarcowo-topazowym i kwarcowo-topazowo-łyszczykowym występuje w postaci ksenomorficznych ziaren, zaś w skałach turmalinowych w których jego zawartość dochodzi do kilku procent tworzy duże ziarna ksenomorficzne dochodzące do kilku milimetrów.

Opracował (m)


Dołącz do nas

Kalendarium
Czy wiesz, że...
Panorama
Wirtualny cmentarz
Informator SMS
Polecane linki


























Wszystkie materiały na tej stronie objęte są pełnym prawem autorskim,
osoby zainteresowane ich wykorzystaniem (w całości, lub części) proszone są o uprzedni kontakt z redakcją serwisu www.pobiedna.pl.


copyright © pobiedna.pl 2007-2023          Statystyki obsługuje system statystyk stat4u