Położenie Pobiednej na mapie Polski
Widok na Pobiedną z satelity
Wyświetl większą mapę
Położenie Administracyjne
Od ostatniej reformy administracyjnej, którą przeprowadzono w Polsce 1 stycznia 1999 roku Pobiedna jest wsią, która znajduje się w gminie Leśna w powiecie Lubańskim i województwie dolnośląskim.
Powierzchnia Pobiednej wynosi 467 ha.
Od strony północnej Pobiedna graniczy ze Świeciem i Wolimierzem, od strony wschodniej z Gminą Mirsk, od strony południowej z Czerniawą, a po stronie zachodniej z Republiką Czeską.
Leśna od Pobiednej znajduje się w odległości 12 km, aby dojechac do Lubania trzeba pokonać trasę 25 km, a od stolicy województwa Wrocławia dzieli nas 161 km.
Położenie Geograficzne
Pobiedna leży w południowo-zachodniej części Polski (
zobacz mapę), w Sudetach u podnóża Gór Izerskich nad potokami Łużyca i Granicznik. Bardzo dokładne położenie na mapie wyznaczają współrzędne 50
o 56` 9`` szerokości geograficznej północnej, oraz 15
o 17`43`` długości geograficznej wschodniej.
W/g oficjalnych źródeł Pobiedna leży na wysokości 478 m npm, jednak wszystkim którzy znają Pobiedną nie trzeba tłumaczyc dlaczego te dane wydają sią mało precyzyjne, a tym, którzy nigdy w Pobiednej nie byli wystarczy powiedzieć, że różnica wysokości między najniższym, a najwyższym punktem w Pobiednej wynosi 144 m (przy całkowitej powierzchni Pobiednej wynoszącej 467 ha jest znaczna różnica wysokości). Najniższy punkt w Pobiednej znajduje się przy ul. Łąkowej (406 m npm), a najwyższy powyżej
Wieży Wilhelma (550 m npm). Centrum Pobiednej znajduje się na wysokości 438 m npm.
Przez Pobiedna przepływa
potok Łużyca który dzieli Pobiedną na dwie części, zaczynając swój bieg w południowo-zachodniej części przepływa przez centrum i opuszcza granice naszej wsi na jej północno-wschodnich krancach.
Przez Pobiedną przebiega droga wojewódzka nr 358 z kierunku Leśnej do Czerniawy.
Od drogowego przejścia granicznego z Czechami w Czerniawie dzieli nas zaledwie 2 km, a od przejścia drogowego z Niemcami w Zgorzelcu 39 km.
Przez Pobiedna przebiega kilka szlaków turystycznych i
rowerowych.
Położenie Geologiczne
Podłoże większej części Pogórza Izerskiego stanowi blok karkonosko-izerski. Południowa część zbudowana jest przede wszystkim z gnejsów, a podrzędnie - łupków łyszczykowych, amfibolitów.
Pobiedna leży na terenie zbudowanym ze staropaleozoicznych granitognejsów oczkowych i granitów dwułyszczykowych przeciętych żyłą leukogranitów, skał metawulkanicznych i łupków łyszczykowych, które były okruszcowane.
Podczas badań geologicznych przeprowadzonych w Pobiednej w latach 1960-70 tuż za cmentarzem natrafiono na duże bloki grejzenów kwarcowo-topazowych i kwarcowo-łyszczykowych oraz turmalinowych. Pomiędzy cmentarzem a Gierałtówkiem natrafiono na szereg częściowo zasypanych szurfów, w których stwierdzono obecność grejzenów. Dalej w kierunku granicy państwa natrafiono również na duże bloki grejzenowe oraz silnie zleukratyzowane gnejsy z obfitą mineralizacją fluorytową.
Na obszarze od Mroczkowic do Gierałtówka stwierdzono występowanie niewielkich bloków łupków i amfibolitow oraz duże ilości kwarcu żyłowego, czasem ametystów.
Skały grejzenowe w tej strefie są grubo lub drobnokrystaliczne z widocznymi ziarnami topazu różniące się od kwarcu doskonałą łupliwością.
Również na uwagę zasługuje fakt częstego występowania apatytu. W okolicach Pobiednej jest on bardziej pospolity: w grejzenach kwarcowo-topazowym i kwarcowo-topazowo-łyszczykowym występuje w postaci ksenomorficznych ziaren, zaś w skałach turmalinowych w których jego zawartość dochodzi do kilku procent tworzy duże ziarna ksenomorficzne dochodzące do kilku milimetrów.
Opracował (m)