Zanim krótko opiszemy historię naszego klubu LZS Fatma Pobiedna, trzeba napisać, że nie był to pierwszy klub piłkarski w Pobiednej. Przed II Wojną Światową, gdy te tereny były niemieckie istniał klub o nazwie FC Meffersdorf. W sezonie 1927/28 drużyna ta grała w Bezirk Bergland (mniej więcej tereny byłych województw wałbrzyskiego i jeleniogórskiego) - 1.Klasse - Gau Hirschberg (Jelenia Góra) Westkreis (okręg zachodni) z takimi drużynami: SVgg 1921 Löwenberg (Lwówek Śląski) i SC 1921 Schreiberhau (Szklarska Poręba). Nie są znane wyniki meczy. Nie wiadomo czy drużyna FC Meffersdorf istniała wcześniej. Wiadomo natomiast, że w sezonie 1929/30 ponownie brała udział w rozgrywkach Bezik Bergland - 1.Klasse - Gau Hirschberg. W tym sezonie w grupie grało już 7 drużyn a FC Meffersdorf zajęła 2 miejsce. A grała z takimi drużynami uzyskując np. wyniki: SVgg 1921 Löwenberg (Lwówek Śląski) 1 miejsce przegrana na wyjeździe brak wyniku u siebie, SV FC Preußen 1912 Bad Warmbrunn (Cieplice Zdrój) 3 miejsce wygrana u siebie i porażka 1:4 wyjazd, STC Hirschberg 1919 II (Jelenia Góra) 4 miejsce 0:0 u siebie i brak wyniku meczu wyjazdowego, SV Hubertus Hirschberg (Jelenia Góra) 5 miejsce 4:0 u siebie i brak wyniku meczu wyjazdowego, FC Wacker Friedeberg (Mirsk) 6 miejsce 3:1 u siebie i 6:2 wyjazd, oraz S.C. Altkemnitz (Stara Kamienica) 7 miejsce brak wyników obu meczy.
PIŁKA NOŻNA W POBIEDNEJ PO II WOJNIE ŚWIATOWEJ
W
roku 1953 została założona drużyna piłki nożnej przy szkole podstawowej. Organizatorem tej drużyny był kierownik szkoły w Pobiednej Jerzy Głowacki, który prowadził tę drużynę do
1956 r.
15 czerwca 1956 r. został powołany nowy zarząd pod kierownictwem Michała Krawca, w którego skład weszli przedstawiciele DZPP (Dolnośląskie Zakłady Przemysłu Pluszowego) w Pobiednej. Drużyna grała w tzn. lidze wiejskiej LZS powiatu lubańskiego.
W
roku 1964 znów nastąpiła zmiana zarządu, który jako pierwszy zarejestrował drużynę piłki nożnej do rozgrywek klasy "C" prowadzonych przez PZPN we Wrocławiu podokręg w Zgorzelcu. Zarząd działał w składzie:
- Gorzka Wiesław - prezes,
- Gabriel Wróblewski - z-ca prezesa,
- Jadowski Wawrzyniec - sekretarz,
- Syrewicz Antoni - członek.
3 września 1966 r. komunikat nr 6/66 PZPN Okręgu Wrocławskiego informował, że Ludowy Zespół Sportowy Pobiedna przy DZPP został przydzielony do podokręg PN Zgorzelec - klasa "C". Nasza drużyna przystąpiła do rozgrywek od 3 kolejki, a pierwszym przeciwnikiem miał być zespół Górnika Tomisław. Mecz odbyć miał się w dniu
18 września 1966 r. w Pobiednej o godz. 16.00. Niestety goście nie dojechali na mecz i został nam przyznany walkower. Pierwszy mecz na boisku został rozegrany tydzień później
25 września 1966 r. z drużyną Przyszłość Dłużyna Dolna w Dłużynie Dolnej gdzie padł wynik remisowy 3:3. Niestety trudno ustalić kto grał i zdobywał bramki w pierwszych latach działalności naszego klubu. Możemy tylko podać listę zawodników zgłoszonych do rozgrywek w sezonie 1966/67: Baut Stanisław, Browarczyk Zygfryd, Czereszko Stanisław, Gut Jan, Karbanowicz Bogdan, Korowicki Marian, Kosztyła Józef, Kudła Eugeniusz, Kujawiak Ryszard, Łaguza Andrzej, Mazur Andrzej, Mencel Jerzy, Mencel Stanisław, Osiej Jan, Socha Kazimierz, Socha Stanisław, Strzelecki Andrzej, Weryho Bogusław, Weryho Stanisław, Worbs Jan, Zurych Bogdan.
30 listopada 1966 r. wybrano nowy zarząd w składzie:
- Gabriel Wróblewski - prezes,
- Syrewicz Antoni - z-ca prezesa,
- Jadowski Wawrzyniec - skarbnik,
- Rogowski Kazimierz - skarbnik,
- Mencel Jerzy - gospodarz.
19 marca 1967 r. - pierwszy mecz o rozgrywkach o Puchar Polski. Pierwszym przeciwnikiem drużyna Hutnika Pieńsk.
2 czerwca 1968 r. - po dwóch sezonach gry w klasie "C", nasza drużyna wywalczyła awans do klasy "B" z pierwszego miejsca. Przed rozgrywkami następnego sezonu została założona drużyna juniorów, która w sezonie 1968/69 rozpoczęła rozgrywki w klasie terenowej.
22 czerwca 1968 r. - wybór nowego zarządu w składzie:
- Korzeniowski Aleksander - prezes,
- Zbudowski Borys - sekretarz,
- Jadowski Wawrzyniec - skarbnik,
- Tobur Jerzy - kierownik seniorów,
- Mencel Jerzy - kierownik juniorów,
- Koman Adam - gospodarz.
26 styczeń 1970 r. - zmiana nazwy zespołu na
Ognisko Sportowe Plusz Pobiedna.
12 lipiec 1970 r. - ponowne wybory zarządu:
- Korzeniowski Aleksander - prezes,
- Korowicki Marian - z-ca prezesa,
- Mencel Jerzy - z-ca prezesa,
- Zięba Jan - sekretarz,
- Jadowski Wawrzyniec - skarbnik,
- Prokopiuk Jan, Sondaj Szczepan, Koman Adam - członkowie.
W
1971 roku z rozdziału środków "Totalizatora Sportowego" na 1971 r. przyznano naszemu klubowi 60 tyś. złotych na ogrodzenie boiska sportowego w Pobiednej.
Od dnia
11 grudnia 1973 roku działał nowy zarząd w składzie:
- Strzelecki Andrzej - prezes,
- Zięba Jan - v-c prezes,
- Edward Świetlicki - sekretarz,
- Jadowski Wawrzyniec - skarbnik,
- Korzeniowski Aleksander - członek.
Nowy zarząd stworzył nowe sekcje: sekcję tenisa stołowego, która miała spore sukcesy, oraz sekcje strzelecką.
1 październik 1975 r. - kolejna zmiana nazwy. Związku ze zmianą nazwy zakładu opiekuńczego nasz klub nazywa się
Ludowy Zespół Sportowy Fatma Pobiedna.
20 listopad 1975 r. - nastąpiło przekazanie obowiązków skarbnika przez długoletniego działacz Wawrzyńca Jadowskiego (z powodu wyjazd z terenu Pobiednej). Obowiązki przejął Mieczysław Węgliński.
6 czerwiec 1976 r. - po meczach barażowych z Olszą Olszyna nasza drużyna seniorów uzyskała awans do klasy "A".
19 grudnia 1976 r. - zmiany w zarządzie:
- Strzelecki Andrzej - prezes,
- Marian Prabucki - v-c prezes,
- Edward Świetlicki - sekretarz,
- Marian Węgliński - skarbnik,
- Aleksander Korzeniowski - członek.
Jesienią 1977 roku założono drużynę trampkarzy. Drużyna grała w grupie z 4 drużynami Włókniarza Leśna. Zajęła 3 miejsce w swojej grupie (2 zwycięstwa, 2 porażki bramki 8:12). Niestety drużyna ta grała tylko w jednym sezonie.
Grudzień 1980 - zmiany w zarządzie:
- Andrzej Strzelecki - prezes,
- Edward Świetlicki - sekretarz,
- Aleksander Korzeniowski - skarbnik,
- Jerzy Wróbel i Janusz Włodarczyk - członkowie.
W sezonie 1981/82 drużyna seniorów po zajęciu II miejsca w swojej grupie uzyskała awans do klasy "A" (po zmianie nazewnictwa dzisiejszy poziom klasy Okręgowej). Awans ten uzyskaliśmy po interwencji w PZPN w Warszawie. Ponieważ I miejsce zajęła drużyna Chrobrego Nowogrodziec wyprzedzając nas po zakulisowych działaniach w OZPN w Jeleniej Górze. PZPN po zapoznaniu się z naszymi argumentami polecił Jeleniej Górze awansować nasz zespół do klasy "A" (Okręgowej). Gra na tym szczeblu rozgrywkowym nasze drużyny trwała tylko przez jeden sezon.
17 styczeń 1983 r. - wybory nowego zarządu:
- Andrzej Strzelecki - prezes,
- Zbigniew Minturowicz - sekretarz,
- Aleksander Korzeniowski - skarbnik,
- Jerzy Wróbel i Eugeniusz Fischer - członkowie.
Po sezonie 1984/85 obie nasze drużyny po zajęciu I miejsca w swoich grupach uzyskały awans: seniorzy do klasy "A" (Okręgowej), a juniorzy do klasy Wojewódzkiej (Okręgowej). Seniorzy grali przez dwa sezony w tej klasie, a w pierwszym sezonie zajęli 8 miejsce, najlepsze w historii naszego klubu. Juniorzy w klasie okręgowej grali przez kolejnych 5 sezonów zajmując najlepsze 10 miejsce. Później jeszcze grali w klasie okręgowej w sezonach 1994/95 i 1996/97. Mogli grać jeszcze w sezonie 1998/99 niestety musieliśmy zrezygnować z awansu juniorów ze względów finansowych.