Mało jest miejsc na świecie, gdzie można łowić ryby bez żadnych ograniczeń. W wielu krajach gdzie gospodarka odcisnęła duże piętno na naturze, obowiązują przepisy wędkarskie pozwalające na legalne uprawianie tego hobby. Stowarzyszenia zrzeszające miłośników wędkowania posługują się własnymi regulaminami i kodeksami.
Amatorski połów ryb w Polce regulują dwie ustawy - w wodach śródlądowych ustawa o rybactwie śródlądowym, a w wodach morskich ustawa o rybołówstwie morskim. Te akty prawne, wraz z wydawanymi w formie ministerialnych rozporządzeń przepisami wykonawczymi, są podstawą dla wszystkich przepisów dotyczących wędkarstwa.
Aby łowić na polskich wodach, konieczna jest karta wędkarska. Jest to dokument ważny dożywotnio, wydawany dorosłym i młodzieży od lat 14 przez właściwe dla miejsca zamieszkania starostwo powiatowe. Aby go otrzymać, należy zdać egzamin z przepisów dotyczących wędkowania.
Prawo do egzaminowania ma Polski Związek Wędkarski, największa organizacja zrzeszająca miłośników tego hobby.
Z obowiązku posiadania karty są zwolnione osoby, które nie ukończyły 14 lat (z tym, że mogą one łowić wyłącznie pod opieką osoby pełnoletniej, która taką kartę posiada), cudzoziemcy czasowo przebywający w Polsce (jeżeli wykupili licencję na wędkowanie) oraz osoby wędkujące w wodach należących do osoby fizycznej uprawnionej do rybactwa, o ile uzyskały od niej zezwolenie na połów ryb.
Egzamin obejmuje znajomość Regulaminu Amatorskiego Połowu Ryb zawierającego reguły określone w Rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dn. 12 listopada 2001r. w sprawie połowu ryb oraz warunków chowu, hodowli i połowu innych organizmów żyjących w wodzie.
Aby zdać egzamin na kartę należy udać się do najbliższego Koła lub Okręgu Polskiego Związku Wędkarskiego (właściwego dla miejsca zamieszkania osoby zdającej), gdzie Komisja Egzaminacyjna będzie mogła potwierdzić znajomość zagadnień związanych z wędkarstwem. Ważne, by zabrać z sobą dokument potwierdzający tożsamość.
Za egzamin są pobierane opłaty (ok. 10-30 zł lub bezpłatnie), które zdający wnosi w Kole PZW, w którym przeprowadzany jest egzamin. W Kole PZW dowiemy się również jakie są podstawowe opłaty członkowskie oraz za wędkowanie w danym okręgu. Ogólne informacje o składkach i opłatach, w tym ulgach, znajdują się tutaj.
Pytania egzaminacyjne związane są z następującymi zagadnieniami: