•  strona główna 
  •  mapa serwisu 
  •  kontakt
  •  polityka prywatności 
  •  linki 
  •  wyszukiwarka                                                             
  • 
    


Slideshow Image 1
Slideshow Image 2
Slideshow Image 3
Slideshow Image 4
Slideshow Image 5
Slideshow Image 6
Slideshow Image 7
Kalendarz odbioru odpadów 2024
Kalendarz niedziel handlowych w 2024 roku
Sołecka Strategia
Rozwoju Wsi


Oficjalna strona Pobiednej
strona główna Aktualności Ile od nowego roku zapłacimy za odpady?

Ile od nowego roku zapłacimy za odpady?

17 września 2014 r.

Już wielokrotnie z lokalnych mediów mogliśmy się dowiedzieć, że koszty zagospodarowania odpadów komunalnych przekraczają wpływy z opłat, jakie wnoszą mieszkańcy do Gminnej kasy.

Powodów, że wspomniane kwoty nie bilansują się jest kilka. Najważniejszym jest niesegregowanie odpadów pomimo złożonej deklaracji o segregowaniu. Następnym powodem jest nieprawidłowa segregacja. Duża część odpadów, która teoretycznie zbierana jest selektywnie zostaje sklasyfikowana, jako odpady zmieszane z powodu nieprawidłowej segregacji przez mieszkańców. Kolejnym powodem jest ciągle zbyt duży odsetek mieszkańców, którzy nie chcą segregować odpadów i taką złożyli deklaracją.

Od wejścia w życie ustawy śmieciowej w lipcu 2013 roku minęło już kilkanaście miesięcy i do tej pory, co jest bardzo dziwne liczba osób, które zmieniają deklaracje na niesegregowanie odpadów ciągle wzrasta.

Powodem niechęci do segregowania odpadów jest kilka: niska świadomość ekologiczna, lenistwo, prawdopodobnie zbyt mała różnica w cenie za odpady segregowane i niesegregowane. Według wielu osób zbyt wiele wymaga się od mieszkańców. Każde gospodarstwo domowe musi na własny koszt zakupić kubły i worki lub wydzierżawić za comiesięczną opłatę kubły i stojak, do którego dodawane są worki, wygospodarować miejsce na ustawienie kubłów i stojaka a w razie braku takiego miejsca należy wydzierżawić taki teren za kolejną opłatę od Gminy i jeszcze pilnować terminów, w których należy wystawiać odpady do odbioru, przy czym działania Gminy ograniczyły się jedynie do wyboru w ramach przetargu firmy, która te odpady od nas odbierze.

O tym, że segregowanie nie jest trudne wiedzą Ci, którzy odpady segregują. A z tym jak powinno się prawidłowo segregować odpady na terenie Gminy Leśna można zapoznać się tutaj.

Jeśli sytuacja z segregowaniem odpadów nie ulegnie poprawie to prawdopodobnie od przyszłego roku czeka nas podwyżka opłat, jednak o tym czy tak będzie, dowiemy się najprawdopodobniej po wyborach samorządowych, które zaplanowane są na 16 listopada 2014 roku.

A więc, pytanie czy od nowego wzrosną ceny za odbiór odpadów w Gminie Leśna pozostaje nadal bez odpowiedzi.

Opracował (m)Dołącz do nas

Kalendarium
Czy wiesz, że...
Zdjęcie tygodnia
Pocztówka miesiąca
Panorama
Wirtualny cmentarz
Informator SMS
Polecane linki


Wszystkie materiały na tej stronie objęte są pełnym prawem autorskim,
osoby zainteresowane ich wykorzystaniem (w całości, lub części) proszone są o uprzedni kontakt z redakcją serwisu www.pobiedna.pl.


copyright © pobiedna.pl 2007-2023          Statystyki obsługuje system statystyk stat4u