•  strona główna 
  •  mapa serwisu 
  •  kontakt
  •  polityka prywatności 
  •  linki 
  •  wyszukiwarka                                                             
  • 
    


Slideshow Image 1
Slideshow Image 2
Slideshow Image 3
Slideshow Image 4
Slideshow Image 5
Slideshow Image 6
Slideshow Image 7
Kalendarz odbioru odpadów 2024
Kalendarz niedziel handlowych w 2024 roku
Sołecka Strategia
Rozwoju Wsi


Oficjalna strona Pobiednej
strona główna Położenie Położenie geologiczne

Położenie geologiczne


Podłoże większej części Pogórza Izerskiego stanowi blok karkonosko-izerski. Południowa część zbudowana jest przede wszystkim z gnejsów, a podrzędnie - łupków łyszczykowych, amfibolitów.

Pobiedna leży na terenie zbudowanym ze staropaleozoicznych granitognejsów oczkowych i granitów dwułyszczykowych przeciętych żyłą leukogranitów, skał metawulkanicznych i łupków łyszczykowych, które były okruszcowane.

Podczas badań geologicznych przeprowadzonych w Pobiednej w latach 1960-70 tuż za cmentarzem natrafiono na duże bloki grejzenów kwarcowo-topazowych i kwarcowo-łyszczykowych oraz turmalinowych. Pomiędzy cmentarzem a Gierałtówkiem natrafiono na szereg częściowo zasypanych szurfów, w których stwierdzono obecność grejzenów. Dalej w kierunku granicy państwa natrafiono również na duże bloki grejzenowe oraz silnie zleukratyzowane gnejsy z obfitą mineralizacją fluorytową.

Na obszarze od Mroczkowic do Gierałtówka stwierdzono występowanie niewielkich bloków łupków i amfibolitow oraz duże ilości kwarcu żyłowego, czasem ametystów. Skały grejzenowe w tej strefie są grubo lub drobnokrystaliczne z widocznymi ziarnami topazu różniące się od kwarcu doskonałą łupliwością.

Również na uwagę zasługuje fakt częstego występowania apatytu. W okolicach Pobiednej jest on bardziej pospolity: w grejzenach kwarcowo-topazowym i kwarcowo-topazowo-łyszczykowym występuje w postaci ksenomorficznych ziaren, zaś w skałach turmalinowych w których jego zawartość dochodzi do kilku procent tworzy duże ziarna ksenomorficzne dochodzące do kilku milimetrów.

Opracował (m)



Dołącz do nas

Kalendarium
Czy wiesz, że...
Zdjęcie tygodnia
Pocztówka miesiąca
Panorama
Wirtualny cmentarz
Informator SMS
Polecane linki


























Wszystkie materiały na tej stronie objęte są pełnym prawem autorskim,
osoby zainteresowane ich wykorzystaniem (w całości, lub części) proszone są o uprzedni kontakt z redakcją serwisu www.pobiedna.pl.


copyright © pobiedna.pl 2007-2023          Statystyki obsługuje system statystyk stat4u