•  strona główna 
  •  mapa serwisu 
  •  kontakt
  •  polityka prywatności 
  •  linki 
  •  wyszukiwarka                                                             
  • 
    


Slideshow Image 1
Slideshow Image 2
Slideshow Image 3
Slideshow Image 4
Slideshow Image 5
Slideshow Image 6
Slideshow Image 7
Co? Gdzie? Kiedy?

Kalendarz odbioru odpadów 2024
Kalendarz niedziel handlowych w 2024 roku
Sołecka Strategia
Rozwoju Wsi


Oficjalna strona Pobiednej
strona główna Aktualności Problem odpadów. Co zrobić, żeby było taniej?

Problem odpadów. Co zrobić, żeby było taniej?


Śmieci są problemem globalnym. Jest ich za dużo i nieustannie produkowane są nowe. Mania opakowywania w plastik i kolorowe kartoniki, każdego nawet najmniejszego produktu, jest pod każdym względem szkodliwa. A niestety w Polsce zdecydowaną większość kosztów ponoszą konsumenci.

Od lat nie ma w Polsce dobrze działającego systemu zwrotnych butelek szklanych, czy odbioru butelek plastikowych. Odzwyczailiśmy się od opakowań wielokrotne go użytku. Jeśli chcemy mieć niższe opłaty, musimy przedewszystkim prawidłowo segregować odpady, nie produkować nowych, tam gdzie to możliwe kompostować odpady BIO, pilnować się nawzajem, żeby było jak najmniej "pasażerów na gapę", bo za śmieci podrzucane przez osobę, która nie ma deklaracji, płacą pozostali mieszkańcy.

Obecnie w Leśnej segregowanych jest zaledwie 10% masy odpadów! 90% wagi odpadów dostarczanych na sortownię w Lubaniu to odpady zmieszane (posortownicze). Mimo przymusu segregacji zachowanie większości mieszkańców nie zmieniło się. Nadal wielu mieszkańców wyrzuca odpady do jednego kubła. A każda butelka szklana wrzucona do odpadów zmieszanych jest ponad czterokrotnie droższa niż gdyby była odebrana w zielonym worku na szkło. Każdy kilogram plastiku, który nie został wyselekcjonowany kosztuje niemal dwukrotnie drożej.

Żeby płacić mniej, musimy zmienić swoje przyzwyczajenia i liczyć się z tym, że z każdym zakupem nowego sprzętu AGD, RTV, mebli wiąże się koszt zagospodarowania starych. Za odbiór jednej tony mebli gmina płaci prawie 900 zł. Zamiast wyrzucać stare, nadające się jeszcze do użytku, przekażmy je do magazynu zorganizowanego przez gminę. Tam stary sprzęt znajdzie swoje "drugie życie".

Działania Urzędu Miejskiego

Urząd pilnuje zarówno opłat, jak i tego, żeby nie opłacało się śmieci podrzucać. Dzięki rejestrowi odbiorców na PSZOK, wyłapaliśmy kilkanaście firm, które przywoziły "za darmo" odpady z działalności gospodarczej. Od roku już tego nie robią. Obok PSZOK mamy magazyn, gdzie można przekazać rzeczy, które są w dobrym stanie i można je jeszcze używać zamiast wyrzucać.

Wiele nieruchomości niezamieszkałych, które przed 2019 rokiem niepłaciły za odpady dziś ma podpisane deklaracje, ich odpady nie są już "podrzucane" na koszt gminy jak było to jeszcze w 2018 roku. Przychody z tego tytułu wzrosły o ponad 300 tys. zł rocznie. Wystosowaliśmy w ciągu zeszłego roku około 40 zawiadomień o popełnieniu wykroczenia, z czego 15 zakończyło się ukaraniem mandatem, jedną sprawę skierowano do sądu. Pozostałe zawiadomienia zostały rozwiązane polubownie, czyli mieszkańcy poprawili swoje postępowanie. Coraz mniej osób podrzuca śmieci, bo wie, że każde odpady można zidentyfikować, a kary są coraz bardziej surowe. Wielu mieszkańców, w tym także Radni Rady Miejskiej w Leśnej wielokrotnie domagali się, uszczelnienia systemu i bezwzględnego traktowania osób i firm "oszczędzających" kosztem uczciwie płacących za odpady. Od 2020 roku mamy pewność, że się to udało.

Wieloosobowe gospodarstwa nie będą mieć taniejOd stycznia zlikwidowaliśmy ryczał towe opłaty dla gospodarstw powyżej 6 osób. Rozwiązanie, które miało służyć rodzinom wielodzietnym stało się dla bardzo wielu "rodzin" narzędziem do oddawania odpadów na koszt pozostałych mieszkańców. Przykładowo: rodzina 4 osobowa płaciła w 2020 roku 72 zł, a cztery czteroosobowe rodziny, mieszkające w jednym budynku łączyły się w "gospodarstwo" i za 16 osób płaciły 100 zł. Takie "wielorodzinne gospodarstwa" zaczęły się szybko pojawiać na początku roku 2020. W systemie gospodarowania odpadów nie chodzi o to żeby uniknąć opłat, tylko żeby płacić za to co się produkuje. Za każdy kilogram odpadów oddany "na gapę" i tak zapłacimy wszyscy - z budżetu gminy, czyli oszukujemy samych siebie. Dużo śmieci - duże koszty w listopadzie zdecydowaliśmy się na "terapię szokową". Nikt nie chciał takich podwyżek, ale uznaliśmy że nie ma innego wyjścia i w świetle przedstawionych argumentów i faktów zgodziła się z wnioskami urzędu także Rada Miejska. Warto podkreślić, że niemal jednogłośnie za co należy się naszym radnym podziękowanie. Dalsze dopłacanie do odbioru śmieci z innych pozycji budżetowych, jest zbyt kosztowne. Nie możemy pozwolić sobie na "wyrzucanie do śmieci" i tak niewielkich przychodów z pozostałych podatków, bo rosnące koszty bieżące i zmniejszenie wpływów budżetowych z podatku PIT doprowadziłoby do upadłości gminy. Żeby płacić mniej, nie podnosić dalej stawek musimy jak najwięcej sortować i myśleć o tym, że śmieci nie biorą się znikąd i nie znikają "w magiczny sposób". Nie możemy udawać, że problem się sam rozwiąże i że do odbioru śmieci możemy cały czas dopłacać. Za każdą butelkę, kubeczek, stare krzesło, które są na terenie naszej gminy płacimy wszyscy. Śmieci obecnie jest bardzo dużo. Koszty ich odbioru podzielone na wszystkich "producentów" dają nam takie stawki jakie Rada Miejska zdecydowała się przyjąć. Nie są zaniżone, ani zawyżone. System został uszczelniony i policzony i wiemy, że dokładnie tyle to kosztuje.

Odpady to wspólny problem wszystkich mieszkańców gminy i tylko razem - jako społeczność możemy pracować nad tym, żeby było lepiej i taniej. Urząd Miejski będzie w tym pomagał, nagradzając te społeczności, które lepiej będą segregować odpady, i karząc tych, którzy będą próbowali "oszczędzać" kosztem swoich sąsiadów.

Internetowy poradnik dotyczący segregowaniaodpadów w gminie Leśna:
http://www.eko.lesna.pl/odpady

Szymon Surmacz

Źródło: Panorama Leśnej nr 2-3/2021Dołącz do nas

Kalendarium
Czy wiesz, że...
Zdjęcie tygodnia
Pocztówka miesiąca
Panorama
Wirtualny cmentarz
Informator SMS
Polecane linki


Wszystkie materiały na tej stronie objęte są pełnym prawem autorskim,
osoby zainteresowane ich wykorzystaniem (w całości, lub części) proszone są o uprzedni kontakt z redakcją serwisu www.pobiedna.pl.


copyright © pobiedna.pl 2007-2023          Statystyki obsługuje system statystyk stat4u