•  strona główna 
  •  mapa serwisu 
  •  kontakt
  •  polityka prywatności 
  •  linki 
  •  wyszukiwarka                                                             
  • 
    


Slideshow Image 1
Slideshow Image 2
Slideshow Image 3
Slideshow Image 4
Slideshow Image 5
Slideshow Image 6
Slideshow Image 7
Kalendarz odbioru odpadów 2024
Kalendarz niedziel handlowych w 2024 roku
Sołecka Strategia
Rozwoju Wsi


Oficjalna strona Pobiednej
Strona główna >> Przedszkole >> Aktualności >> Wizyta miłych gości z Leśnictwa Świeradów Zdrój

Wizyta miłych gości z Leśnictwa Świeradów Zdrój


11 marca 2012 r.
Na zaproszenie naszego przedszkola w dniu 3 marca przybyli do nas pracownicy Leśnictwa Świeradów Zdrój w osobach: leśniczy mgr inż. Janusz Harbul oraz podleśniczy inż. Waldemar Górecki. W spotkaniu wzięły udział dzieci ze wszystkich grup przedszkolnych w wieku od 3 do 6 lat. Program wizyty był ściśle związany z treściami programu ekologicznego do którego realizacji w bieżącym roku szkolnym przystąpiliśmy. Jednym z modułów programu "Kubusiowi przyjaciele natury" jest temat "Las i jego mieszkańcy". Naszym mottem oddającym istotę zaplanowanych działań jest fragment wiersza Hanny Zdzitowieckiej o następującej treści:

"Uczymy miłości do przyrody,
uczymy spostrzegać jej piękno,
cieszyć się nim, podziwiać je
i przestrzegania dzieci,
by tego piękna nie niszczyły".

Zaproszeni do przedszkola pracownicy Leśnictwa Świeradów Zdrój okazali się wielkimi miłośnikami przyrody i z pasją opowiadali o swojej pracy, a więc zyskaliśmy sojuszników w naszej misji.
Pan leśniczy Janusz Harbul, okazał się niewyczerpanym źródłem wiedzy o lesie i jego mieszkańcach, a "pomoce naukowe", które Panowie ze sobą przywieźli, pozwoliły nam poczuć się jak na wycieczce w lesie. Opowieści o zwyczajach i życiu zwierząt z okolicznych lasów zawsze poparte były ilustracjami edukacyjnymi lub innymi rekwizytami. Wszyscy z zainteresowaniem słuchaliśmy jak leśnicy pomagają zwierzętom przetrwać zimę, a przedszkolaki miały okazję pochwalić się, że systematycznie dokarmiają ptaki w trudnym dla nich okresie. Dzieci dowiedziały się także, jakie pożywienie otrzymują zwierzęta i jak oraz gdzie się je gromadzi Pan leśniczy uświadomił także dzieciom, że człowiek w lesie jest gościem i w związku z tym musi szanować zwyczaje i spokój gospodarzy, czyli zwierząt i ptaków. Przedszkolaki już wie-dzą, że w lesie należy zachować dużą ostrożność, gdyż rosną tam trujące grzyby i rośliny oraz żyją zwierzęta, które gdy poczują się zagrożone mogą być dla nas groźne. Nie powinno się także spożywać nie umytych owoców leśnych ponieważ mogą być skażone groźnymi chorobami. Pytań kierowanych do leśników ze strony dzieci i opiekunek padało bardzo dużo, ale żadne nie pozostało bez wyczerpującej odpowiedzi. Panowie leśniczy ucieszyli się bardzo, kiedy okazało się, że dzieci już tak dużo wiedzą o przyrodzie i znają nazwy ptaków i zwierząt, obiecali także, że wkrótce znowu nas odwiedzą. Dzieci zobowiązały się, że latem i jesienią będą gromadzić żołędzie i kasztany, które później przekażemy dla leśnictwa.
W podziękowaniu za odwiedziny dzieci wręczyły gościom laurkę oraz bukiet kwiatów, które wykonały z bibuły przy pomocy swojej Pani. Panowie z Leśnictwa Świeradów Zdrój podaro-wali dzieciom materiały edukacyjne oraz zapas karmy dla ptaków.

Pięknie dziękujemy za odwiedziny i już niecierpliwie czekamy na następne.
Dzieci i grono pedagogiczne Przedszkola Gminnego w Pobiednej.
Więcej zdjęć można obejrzeć tutaj.Dołącz do nas

Kalendarium
Czy wiesz, że...
Zdjęcie tygodnia
Pocztówka miesiąca
Panorama
Wirtualny cmentarz
Informator SMS
Polecane linki


Wszystkie materiały na tej stronie objęte są pełnym prawem autorskim,
osoby zainteresowane ich wykorzystaniem (w całości, lub części) proszone są o uprzedni kontakt z redakcją serwisu www.pobiedna.pl.


copyright © pobiedna.pl 2007-2023          Statystyki obsługuje system statystyk stat4u