•  strona główna 
  •  mapa serwisu 
  •  kontakt
  •  polityka prywatności 
  •  linki 
  •  wyszukiwarka                                                             
  • 
    


Slideshow Image 1
Slideshow Image 2
Slideshow Image 3
Slideshow Image 4
Slideshow Image 5
Slideshow Image 6
Slideshow Image 7
Kalendarz odbioru odpadów 2022
Kalendarz niedziel handlowych w 2022 roku
Sołecka Strategia
Rozwoju Wsi


Oficjalna strona Pobiednej
strona główna Aktualności Spotkanie policji z mieszkańcami Pobiednej

Spotkanie policji z mieszkańcami Pobiednej

29 października 2017 r.

26.10.2017 r. w świetlicy wiejskiej w Pobiednej odbyło się zebranie przedstawicieli policji z mieszkańcami. W spotkaniu uczestniczyli mieszkańcy Pobiednej i sołtys Pobiednej Anna Hałas.

Uczestniczący w spotkaniu komendant Komisariatu Policji w Lesnej komisarz Piotr Pietrykowski powiedział, że w związku z poprzednim spotkaniem, które odbyło się 15 września 2017 r. dzisiaj omówione zostaną dotychczas podjęte działania.

Pani sierż. szt. Magdalena Harbul z komisariatu Policji w Leśnej (rewir dzielnicowych Świeradów-Zdrój) - przedstawiła prelekcję dotycząca narkotyków i doplaczy połączoną z prezentacją różnych środków odurzających, sposobów przechowywania i ukrywania przez młodzież, niewinnie wyglądających gadżetów służących do stosowania używek możliwych do zakupienia głównie przez internet oraz sposobów badania dzieci (testy). Zaproponowała zainteresowanym rodzicom możliwość uzyskania informacji i wsparcia w Komisariacie w Świeradowie-Zdroju.

Omówiła kogo dotyczy w/w problem oraz poinformowała, że właśnie wdrażany jest program profilaktyczny we współpracy z policją saksońską i lubańską w szkołach w formie przeznaczonej dla dzieci do 5 kl. i klas wyższych oraz dla rodziców.

Z-ca komendanta podinspektor Agata Sekuła (pion kryminalny) przedstawiła charakterystykę i skalę przestępczości w latach 2016 i 17 na naszym terenie. Głównie są to kradzieże, włamania, pobicia, stalking... Między innymi w roku 2016 zgłoszono 11 takich przestępstw, a w 2017 do chwili obecnej - 10 (dotychczas wykryto i wszczęto postepowania w 8 z nich). Skierowała prośbę do mieszkańców o dzielenie się informacjami np. w sposób niejawny, bo właśnie dzięki takim informacjom łatwiej wykryć sprawców.

Doradzała jak zabezpieczać się przed utratą mienia np. nie zostawianie kluczyków w samochodzie czy niezabezpieczonych rowerów na terenie posesji. Radziła także aby fotografować wartościowe rzeczy oraz spisywać ich numery co może w przypadku kradzieży ułatwić ich odnalezienie oraz udowodnienie złodziejowi, że przedmioty pochodza z kradzieży. Należy również zwracać uwagę na obce osoby oraz pojazdy i np. sfotografować rejestrację takiego pojazdu.

Pani podinspektor przedstawiła prezentację multimedialną „SŁUŻBA W POLICJI” zachęcającą do wstępowania w jej szeregi i poprosiła zgromadzonych o przekazanie informacji ewentualnym kandydatom.

Komendant Piotr Pietrykowski przedstawił jakie uzgodnienia i działania podjęto po spotkaniu które odbyło się 21.10.2017 r. w Urzędzie Miasta w Leśnej:
- w Panoramie Leśniańskiej przedstawiono dzielnicowych, (dzielnicowym Pobiednej jest asp. szt. Bogdan Borkowski)
- uzgodniono w najbliższym czasie zakup 50 sztuk narkotestów (wg inf. od p. Zbigniewa Sołtysa rada miejska wniosek już zatwierdziła)
- w związku z w/w programem w szkołach odbywają się i będą kontynuowane prelekcje dla dzieci i dorosłych dotyczących uzaleznień
- będzie rozbudowany monitoring na terenie Pobiednej
- dzięki poprzedniemu spotkaniu z mieszkańcami dotarły do policji znaczące informacje dzięki, którym podjęto skuteczne działania i ujęto 4 przestępców.
- współpraca z policją czeską w Nowym Mieście dała efekty w postaci odzyskania kilku rowerów,
- wzmożono patrole na terenie Pobiednej, w ostatnim czasie wypisano kilka mandatów za wykroczenia, picie alkoholu w miejscach publicznych, wulgaryzmy...
- zwiększono kontakt dzielnicowego z mieszkańcami (cotygodniowe spotkania)
- dzięki upublicznieniu przez media społecznościowe (przez p.sołtys) zdjęć skradzionych przedmiotów odnaleziono część ich właścicieli.
- zachęca do sprawdzania w biurze rzeczy znalezionych w starostwie w Lubaniu, być może znajdują się tam przedmioty, które komuś zaginęły,
- w internetowej "Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa", jest zgłoszone tylko jedno zagrożenie z tych terenów i zacheca do zgłaszania jeśli takie istnieją.

Komendant zwrócił również uwagę, że dzieci już w wieku 10-12 lat piją duże ilości napojów energetycznych, które pobudzają organizm i mogą być ewentualną przyczyną sięgnięcia po silniejsze środki np. narkotyki.

Dzielnicowy Pobiednej poinformował, że odbyły się 3 spotkania z mieszkańcami (czwartek 17.00 w remizie OSP w Pobiednej). Na razie jest małe zainteresowanie tymi spotkaniami, ale spotkania będą kontynuowane. Dzielnicowy zachęcał do tych spotkań mieszkańców z całego, dość dużego rewiru.

P. Anna Hałas - sołtys Pobiednej poinformowała:
- być może rozwinięty zostanie monitoring we współpracy z właścicielem sklepu "Lewiatan", ale rozważania jest opcja założenia kamer na budynku przedszkola i zabiega o to by zabezpieczyć pieniądze na ten cel w budżecie gminy
- budżet jest konstruowany i będzie wspierać przeznaczenie kwot na wsparcie działań policji
- wnioski o oświetlenie niektórych miejsc w Pobiednej (o które wnioskowali mieszkańcy) zostały uwzględnione i może w przyszłym roku zostaną zrealizowane.


Miejmy nadzieję że dotychczas podjęte działania oraz te, które są zapowiedziane do wdrożenia w najbliższym czasie poprawią bezpieczeństwo w Pobiednej a mieszkańcy nie będą czuli się zagrożeni jak to miało miejsce w ostatnim czasie.

Opracował (m)Dołącz do nas

Kalendarium
Czy wiesz, że...
Zdjęcie tygodnia
Pocztówka miesiąca
Panorama
Wirtualny cmentarz
Informator SMS
Polecane linki
Wszystkie materiały na tej stronie objęte są pełnym prawem autorskim,
osoby zainteresowane ich wykorzystaniem (w całości, lub części) proszone są o uprzedni kontakt z redakcją serwisu www.pobiedna.pl.


copyright © pobiedna.pl 2007-2022          Statystyki obsługuje system statystyk stat4u