•  strona główna 
  •  mapa serwisu 
  •  kontakt
  •  polityka prywatności 
  •  linki 
  •  wyszukiwarka                                                             
  • 
    


Slideshow Image 1
Slideshow Image 2
Slideshow Image 3
Slideshow Image 4
Slideshow Image 5
Slideshow Image 6
Slideshow Image 7
Kalendarz odbioru odpadów 2024
Kalendarz niedziel handlowych w 2024 roku
Sołecka Strategia
Rozwoju Wsi


Oficjalna strona Pobiednej
strona główna Aktualności Stacja Wolimierz czy Pobiedna?

Stacja Wolimierz czy Pobiedna?

13 marca 2013 r.


Pytanie zawarte w tytule na pierwszy rzut oka wydaje się banalne, jednak odpowiedź na to pytanie może zaskoczyć wielu czytelników.
Obecny właściciel budynku dawnej stacji kolejowej w Pobiednej (Wigandsthal – Niemiecka nazwa Pobiednej), kilka lat temu umieścił nad zadaszeniem peronowym duży napis WOLIMIERZ, a małymi niemal nieczytelnymi literami: teatr, galeria.
Osoby jadące drogą z Leśnej lub Gryfowa widząc budynek stacyjny z charakterystyczną zabudową dworcową oraz semaforami widzą napis Wolimierz – przez co wprowadzani są w błąd. W wielu publikacjach jak również folderach imprez organizowanych przez obecnego właściciela na terenie dawnej stacji, używa się określenia "Stacja Wolimierz". Stacja Wolimierz, o czym wiedzą nieliczni jest jedynie nazwą galerii i teatru, który znajduje się w budynku dawnej stacji kolejowej w Pobiednej.
Kolejowa Stacja Wolimierz (Volkersdorf – Niemiecka nazwa wsi Wolimierz) funkcjonowała na czynnej wówczas linii kolejowej z Mirska do Jindrichowic w Czechach do zakończenia II Wojny Światowej, jednak umiejscowiona była 1200 metrów wcześniej od stacji Pobiednej w kierunku Mirska. Był to jedynie ziemno-drewniany peron kolejowy z drewnianą wiatą, po których do dzisiaj niestety nie ma już śladu.
Stacja kolejowa w Pobiednej, w której znajduje się w/w teatr zawsze znajdowała i znajduje się w granicach administracyjnych Pobiednej przy ulicy Dworcowej nr 73 - kilkaset metrów od granicy z Wolimierzem. Z niejasnych powodów właściciele teatru i galerii, który znajduje się w Pobiednej wolą, aby teatr znajdował się w Wolimierzu. Nawet w tekście z przed kilku miesięcy o Stacji Wolimierz zamieszczonym w Panoramie Leśnej autorstwa mieszkanki Wolimierza możemy przeczytać, że: "serce kulturalne Wolimierza znajduje się na Stacji Wolimierz" – brakuje tylko dopisku: "w Pobiednej".
Wracając do pytania zawartego w tytule odpowiedź jest jedna: Stacja Pobiedna.
Dla zainteresowanych, którzy dokładnie chcą zapoznać się z historią linii kolejowej do Pobiednej zapraszam na: www.pobiedna.pl-historia-kolej

Opracował: Bartnik Leszek


Dołącz do nas

Kalendarium
Czy wiesz, że...
Zdjęcie tygodnia
Pocztówka miesiąca
Panorama
Wirtualny cmentarz
Informator SMS
Polecane linki


Wszystkie materiały na tej stronie objęte są pełnym prawem autorskim,
osoby zainteresowane ich wykorzystaniem (w całości, lub części) proszone są o uprzedni kontakt z redakcją serwisu www.pobiedna.pl.


copyright © pobiedna.pl 2007-2023          Statystyki obsługuje system statystyk stat4u