•  strona główna 
  •  mapa serwisu 
  •  kontakt 
  •  polityka prywatności 
  •  reklamy 
  •  linki 
  •  wyszukiwarka                                                             
  • 
    


Slideshow Image 1
Slideshow Image 2
Slideshow Image 3
Slideshow Image 4
Slideshow Image 5
Slideshow Image 6
Slideshow Image 7
Kalendarz odbioru odpadów
Kalendarz dni z zakazem handlu
Sołecka Strategia
Rozwoju Wsi


Oficjalna strona Pobiednej
strona główna Aktualności Wieża kościelna na cmentarzu będzie zabezpieczona

Wieża kościelna na cmentarzu będzie zabezpieczona

30 grudnia 2018 r.
W budżecie Gminy Leśna na 2019 rok znajduje się pozycja, w której 100 tysięcy złotych planuje się przeznaczyć na zabezpieczenie wieży kościelnej na cmentarzu w Pobiednej.

Na co dokładnie zostaną przeznaczone pieniądze niestety dokładnie nie wiemy. Zapewne część tych pieniędzy zostanie przeznaczona na dokumentację projektową a reszta na prace budowlane polegające na zadaszeniu oraz zabezpieczeniu wieży kościelnej przed dalszą dewastacją. Wieża, obecnie jest ruiną a jednocześnie jest jednym z najstarszych i najbardziej charakterystycznych zabytków Pobiednej.

Wieża jest pozostałością po bardzo dużym i pięknym kościele ewangelickim. Najstarsze wzmianki o kościele pochodzą z roku 1346. W latach 1692-1693 podczas rozbudowy kościoła zburzono starą wieżę i wybudowano nową, która stoi do dnia dzisiejszego. Kościół jeszcze po II Wojnie Światowej był w bardzo dobrym stanie. Przez pierwsze powojenne lata posługę kapłańską oraz opiekę nad kościołem sprawował niemiecki pastor. Następnie po jego wyjeździe (katolicy uczęszczali do kościoła w Czerniawie-Zdroju), z powodu braku opiekuna i wiernych wyznania ewangelickiego kościół był rabowany, niszczony i w końcu w latach 60 i 70-tych ub. w. został zburzony.

Ciekawostką jest, że pierwszy projekt zadaszenia wieży kościelnej powstał już w roku 1985 jednak do tej pory nie doczekał się realizacji, jak będzie tym razem przekonamy się już niedługo bo w 2019 roku.Opracował (m)

Dołącz do nasTweetnij
Jakość powietrza
Kalendarium
Czy wiesz, że...
Zdjęcie tygodnia
Pocztówka miesiąca
Informator SMS
Polecane linkiPogoda
Pogoda Pobiedna

Wszystkie materiały na tej stronie objęte są pełnym prawem autorskim,
osoby zainteresowane ich wykorzystaniem (w całości, lub części) proszone są o uprzedni kontakt z redakcją serwisu www.pobiedna.pl.


copyright © pobiedna.pl 2007-2018          Statystyki obsługuje system statystyk stat4u