•  strona główna 
  •  mapa serwisu 
  •  kontakt
  •  polityka prywatności 
  •  linki 
  •  wyszukiwarka                                                             
  • 
    


Slideshow Image 1
Slideshow Image 2
Slideshow Image 3
Slideshow Image 4
Slideshow Image 5
Slideshow Image 6
Slideshow Image 7
Kalendarz odbioru odpadów 2024
Kalendarz niedziel handlowych w 2024 roku
Sołecka Strategia
Rozwoju Wsi


Oficjalna strona Pobiednej
strona główna Historia Znani mieszkańcy Wolf Adolf von Gersdorf

Wolf Adolf von Gersdorf (zm.1749r.)


Wolf Adolf von Gersdorf urodził się 6 stycznia 1682 roku. Był synem Christopha Gottloba von Gersdorff i Magdaleny Kathariny von Gersdorff, z domu Neschwitz. Jego żoną była Johanne Elisabeth von Benzig.

Wolf Adolf właścicielem Pobiednej został w roku 1712 kupując ją od swojego ojca Krzysztofa Gottloba.

O Wolfie Adolfie mówiono później, że był dla poddanych niczym ojciec. W okresie swojego panowania wybudował bardzo dużo nowych domów: w Unięcicach (północna część Pobiednej) 20 budynków, w Pobiednej 16 budynków, w Gierałtówku (obecnie ul. Hetmańska) 8 budynków. Polecił wybudowanie nowych dużych stodół oraz stajni. W 1729 roku z jego polecenia wbudowano w północnej części Unięcic ( dzisiejszy końcowy odcinek ul. Dworcowej) osiedla, które nosiło nazwę "Nowe domy".

Za panowania Wolfa Adolfa von Gersdorf powstało w Pobiednej wiele nowych ogrodów, sadów i alei. To właśnie dzięki niemu w latach 1733-1738 powstała "Czarna Aleja".

Wolf Adolf z uporem powiększał swoje włości. Za 20 tysięcy talarów nabył w 1727 roku majątek rycerski Grabiszyce Górne, który poprzednio stanowił własność Joanny Wiktorii von Runckel z domu von Loeben. Z kolei w 1730 r. od Augusta Mocnego króla Polski i elektora Saksonii, kupił majątek Górne i Dolne Świecie. Udało mu się, więc, po blisko wiekowej przerwie, ponownie zjednoczyć gros dawnej fortuny Uchtritzów. Po śmierci swojej żony, Johanne Elisabeth de domo von Penzig, odziedziczył fragmenty jej dwóch wsi pod Budziszynem. Jednakże w 1738 roku sprzedał te dobra Aleksandrowi Józefowi Sułkowskiemu, faworytowi króla Augusta III Sasa. Posiadał wojskowy stopień generała - majora kawalerii.

Wolf Adolf zmarł bezpotomnie w wieku 67 lat, 14 lipca 1749 roku. Posiadane przez siebie latyfundium zapisał w testamencie swoim bratankom Rudolfowi Ernestowi oraz Adolfowi Traugottowi von Gersdorf, który w spadku otrzymał Świecie i Wolimierz.

Opracował:
Leszek Bartnik na podstawie:
materiałów własnych oraz Polskie Górne Łużyce - W. Bena


Dołącz do nas

Kalendarium
Czy wiesz, że...
Zdjęcie tygodnia
Pocztówka miesiąca
Panorama
Wirtualny cmentarz
Informator SMS
Polecane linki


Wszystkie materiały na tej stronie objęte są pełnym prawem autorskim,
osoby zainteresowane ich wykorzystaniem (w całości, lub części) proszone są o uprzedni kontakt z redakcją serwisu www.pobiedna.pl.


copyright © pobiedna.pl 2007-2023          Statystyki obsługuje system statystyk stat4u